کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - نحوه تاسیس مطب پزشکی و دندانپزشکی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

نحوه تاسیس مطب پزشکی و دندانپزشکی

افرادی که به رشته پزشکی و دندانپزشکی علاقمند هستند یکی از سوالات اساسی شان پیرامون مطب زدن است. در این متن در خصوص قوانین و مقرارت پیرامون تاسیس مطب پزشکان و دندانپزشکان خواهیم پرداخت که به صورت پرسش و پاسخ ارایه می شود تا بتواند کارایی بهتری در پاسخ گویی به سوالات موجود در ذهن علاقمندان را بدهد.
1. آیا با مدرک پزشکی عمومی و دندانپزشکی عمومی می توان مطب زد؟ 
بله. پزشکان و دندانپزشکان عمومی می توانند مطب بزنند
2. آیا پزشکان و دندانپزشکان می توانند در هر شهری که دوست دارند مطب بزنند؟
طبق قانونی که وزارت بهداشت و درمان به تایید مجلس شورای اسلامی رسانده است شهرهای ایران بر اساس امکانات و جمعیت تقسیم بندی شده اند بنابراین برای اینکه پزشک یا دندانپزشک بتواند در هر شهری که دوست دارد، مطب بزنید بایستی یکی از شرایط زیر را داشته باشد:
الف) اگر پزشک و دندانپزشکی بالای 45 سال باشد آنگاه می تواند در هر نقطه ای از ایران بر اساس علاقه خودش مطلب بزند.
ب) اگر پزشک و دندانپزشکی بازنشسته شود می تواند بر اساس علاقه خودش در هر نقطه ای از ایران، مطب بزند.
پ) فرزندان و همسران شهدای عزیز کشورمان، فرزندان آزادگان و جانبازان بالای 50 درصد که دارای دو سال سابقه کاری باشند می توانند در هر نقطه ای از کشور عزیزمان مطب بزنند.
ت) اگر پزشک یا دندانپزشک هیچ یک از شرط های (الف )و (ب ) و (پ) را ندارد ولی دوست دارد در یکی از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز و شهرستان های این 5 شهر مطب خود را بزند آنگاه  لازم است 360 امتیاز داشته باشد. البته اگر ایثارگر باشد 250 امتیاز کافی است. مفهوم امتیاز در سوال بعدی تشریح می شود. 
ث)  اگر پزشک یا دندانپزشک هیچ یک از شرط های (الف )و (ب ) و (پ) را ندارد ولی دوست دارد مطبش رادر جایی به جز شهرها و شهرستان های معرفی شده در قسمت (ت) بزند کافی است که 250 امتیاز داشته باشد. لازم به ذکر است که اگر ایثارگر باشد فقط 170 امتیاز کفایت می کند.
ج) اگر پزشک یا دندانپزشکی که کارمند رسمی یا پیمانی دولتی یا نظامی باشد و بتواند از رئیس خود اجازه اشتغال و مطب را بگیرد آنگاه می تواند در همان شهری که کارمند است مطب نیز بزند.
چ) اگر پزشک یا دندانپزشکی به عنوان استاد در یک دانشگاه مشغول تدریس باشد و بتواند از معاون آموزشی دانشگاهی که در آن کارمی کند اجازه اشتغال و مطب را بگیرد آنگاه می تواند در همان شهری که تدریس می کند، مطب نیز بزند.
ح) اگر پزشک یا دندانپزشک خانم متاهل باشد و دو سال سابقه کار داشته باشد آنگاه می تواند در شهر محل کار همسرش مطب بزند.
خ) اگر پزشک یا دندانپزشک در شهری زندگی کند که در آنجا نیاز به پزشک یا دندانپزشک باشد آنگاه می تواند در همان شهر مطب بزند.
3. امتیاز یعنی چه؟ چگونه می شود این امتیاز ها را کسب کرد؟
شهرها و مناطق کشورمان برای امتیاز دهی به 7 درجه تقسیم بندی شده اند. لیست این شهرها را در زمان فارغ التحصیلی در اختیارتان می گذارند که شما می توانید بر اساس نیازهایتان شهر دلخواه خود را برای کسب امتیاز انتخاب کنید اما بایستی بدانید که نحوه امتیاز دهی به این صورت است:
الف) هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 1 برایشان 140 امتیاز دارد. 
ب) هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 2 برایشان 120 امتیاز دارد. 
پ) هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 3 برایشان 105 امتیاز دارد. 
ت) هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 4 برایشان 84 امتیاز دارد. 
ث) هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 5 برایشان 70 امتیاز دارد. 
ج)  هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 6 برایشان 60 امتیاز دارد. 
چ)  هر سال خدمت  پزشکان و دندانپزشکان در مناطق درجه 7 برایشان 30 امتیاز دارد. 
آن دسته از پزشکان یا دندانپزشکان که در جبهه های جنگ حاضر بوده اند به ازای هر سال حضور داوطلبانه شان در جبهه و یا اسارت 140 امتیاز می گیرند.همچنین آن دسته از افرادی که جانبازی بالای 25 درصد یا بیشتر داشته باشند آنگاه به ازای هر 1 درصد جانبازی 4 امتیاز می گیرند مثلا یک جانبار 25 درصد به علت جانبازی 100 امتیاز می گیرد. 
4. مساحت مطب پزشک و دندانپزشک چند مترمربع باید باشد؟
طبق قانون حداقل فضای لازم برای مطب پزشک یا دندانپزشک 12 متر مربع است که لازم است دارای نور و تهویه هوای مناسب باشد.
5. اندازه طول و عرض تابلوی معرفی پزشک و دندانپزشک چند سانتی متر  است؟
این تابلو حداکثر به ابعاد 50 در 70 سانتی متر است. هر پزشک یا دندانپزشک حداکثر دو تابلو  که یکی از این تابلو ها را جلوی در ورودی مطب و تابلوی دیگر را در خیابان یا کوچه جهت راهنمایی بیماران می تواند نصب نماید.

امین
جمعه 12 مرداد 1397 11:17 ق.ظ
سلام خسته نباشید
بیزحمت در مورد رشته های بینایی سنجی و کار درمانی هم مطلب بگذارید و این رشته ها را به لحاظ رتبه قبولی و آینده کاری معرفی نمایید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام در این رشته های هم صحبت می کنم حتما اما در یک جمله اگر بخواهم وضعیت این دو رشته را بیان کنم بایستی بگویم قبولی نسبتا اسان و وضعیت کار ضعیف دارند. موفق ترین باشید.
مریم
جمعه 5 آبان 1396 11:36 ب.ظ
سلام . آقای جدیدی من مادری هستم 49 ساله که دارای لیسانس ادبیات و زبان انگلیسی هستم و اکنون تصمیم گرفته ام در کنکور ارشد رشته ی مشاوره و یا روانشناسی شرکت کنم.لطفا این دو رشته را در زمینه های نوع کار در مواجهه با مراجعان ، میزان خدمت رسانی ، رتبه ی قبولی در دانشگاه تهران و بازار کار مقایسه کنید.با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای مقایسه کردن لازم است که آیتم علاقمندی شما را در نظر نگرفت و سپس صحبت کرد. برای همین این مقایسه نیاز به توضیحات فراوان و بررسی دقیق و جز به جز دارد که در پاسخ این پرسش امکان پذیر نیست لذا با توجه به اینکه متخصص زبان هستید به نظر بنده خواندن روانشناسی برای شما بهتر است زیرا جای پیشرفت بیشتری از نظر تحقیقات دارد و در ضمن دستتان باز است که نوع مخاطبان خود را انتخاب کنید و لازم نیست از پیش تعیین شده باشید. کنکور انسانی شرکت کنید و می بایست برای دانشگاه تهران میانگین درصدهایتان در هر درس حداقل 55 باشد تا بتوانید این رشته را در دانشگاه تهران به صورت روزانه بخوانید. موفق ترین باشید.
نسا
یکشنبه 3 بهمن 1395 11:44 ب.ظ
عالیه این متنی که نوشتید
چه تابلوی هیجان انگیزی..من همیشه به تابلوی مطب پزشکم خیره میشم‌..چون حس خوبی داره دیدن به ثمر رسیدن زحمت ها..خستگی ها..
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله دست یافتن به نتایج زحمات یکی از لذت بخش ترین اتفاقات است، حس بسیار عالی دارد. موفق ترین باشید.
گندم
شنبه 2 بهمن 1395 01:30 ب.ظ
سلام.
چرا امروز مطلب نزاشتید؟
من از صبح هی میام سر میزنم.
نکنه دیگه نمیخاید بزارید؟
بدونید که عده ای هستن که چشم به راه مطالبتون هستند
ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. مطلب راس ساعت 12 و 30 دقیقه روی سایت منتشر شده است. اگر آن را مشاهده نمی کنید و با کامپیوتر داخل سایت هستید کلید f5 کامپیوتر خود را فشار دهید تا صفحه مجدد بارگذاری شود و مطلب جدید را مطالعه کنید. مطمین باشید هر شنبه به امید خدا یک مطلب روی سایت قرار می گیرد. ساعت قرار گرفتن مطلب هم 12 و 30 دقیقه روزهای شنبه می باشد. موفق ترین باشید.
کنکوری 96
یکشنبه 26 دی 1395 04:18 ب.ظ
سلام استاد یه سوال دارم ممنون میشم جواب بدید چه رشته هایی می تونن مطب بزنن یعنی فقط پزشکا و دندونپزشکا میتونن مطب داشته باشن؟؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر اینگونه نیست. کلیه افرادی که در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، بینایی سنجی، تغذیه و رژیم درمانی، شنوایی سنجی، کاردرمانی و کایروپراکتیک، گفتار درمانی و مامایی تحصیل کنند می توانند مطب بزنند که البته قوانین مطب زدن برای این رشته ها کمی تفاوت دارد که برای تشریح آن نیاز به نوشتن یک مطلب دیگر است که ان شالله در فرصت های بعدی به آن خواهیم پرداخت. در ضمن افرادی که داروسازی می خوانند می توانند داروخانه تاسیس کنند که به نوعی مطب داروسازان همان داروخانه آن هاست. همچنین افرادی که در رشته های فیزیوتراپی و یا رادیولوژی درس بخوانند نیز می توانند موسسه فیزیوتراپی یا رادیولوژی بزنند که قوانین خاص خودش را دارد ولی خب این دو رشته هم به این صورت صاحب مطب می شوند. موفق ترین باشید.
محمد
شنبه 25 دی 1395 06:41 ب.ظ
ممنون.
مثل همیشه تک و بی نظیر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
گندم
شنبه 25 دی 1395 05:50 ب.ظ
با سلام.
راستش من نه میخام پزشک بشم نه دندون پزشک ولی از خوندن مطالباتون لذت میبرم و به عنوان اطلاعات عمومی بهشون نگاه میکنم.
شاید یک جا تو یه بحثی حرف افتادو منم حرفی واس گفتن داشته باشم.
ممنون که مطالعاتتونو در اختیار ما قرار میدهید مجانی.
مطلبتون خیلی خاص و جالب بود واقعا لذت بردم گرچه شاید هیچوقت به کارم نیاد.
شما که انقدر واس ماها که شاگرداتون نیستیم جذاب و جالب هستید ببینید واس شاگرداتون چی هستید.
خوشبحالشون.
لحظه شماری میکنم فرزندم بزرگ شه و شما استادش بشید.
با تشکر.
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی ممنونم واقعا لطف دارید. ان شالله فرزندتان صحیح و سالم باشند و روزگاری افتخار خدمت رسانی به ایشان را داشته باشم. لطفا بنده را اینگونه خجالت ندهید و واقعا از همه شما ممنونم. هر چه هست وظیفه است و مطمین باشید تمام سعیم بر این است که در اجرای وظیفه ام بهترین عملکرد را داشته باشم. موفق ترین باشید.
پریسا
شنبه 25 دی 1395 02:26 ب.ظ
سلام از هزارتا متن انگیزشی هم انگیزشیتر بود اصن یه خاصیتی داره این متنتون از امروز روزی یه بار میام به اون عکسه نگاه می کنم واقعن تابلوی پزشکی خیلی جذابه!!! تمام قانون هارو نوشتم میخوام تو تبریز مطب بزنم بعد اینکه تخصص گرفتم پس باید 360 تا امتیاز داشته باشم یعنی 2/5 سال تو منطقه اول کار کنم تا بتونم مطب بزنم خیلی ازتون ممنونم که اینقدر پست های خاص میزارید و ادمو غافل گیر میکنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله بعد از سال ها زحمت و درس خواندن آن لحظه ای که قرار است مطب خود را تاسیس کنید یکی از زیباترین روزهای عمرتان خواهد بود و بسیار هم لذت بخش است. اما در مورد اینکه چقدر می بایست خدمت کنید تا در تبریز مطب بزنید دقیق ترش می شود 2 سال و 7 ماه. زیرا به ازای 2 سال کار در منطقه درجه اول 280 امتیاز بدست می آورید و برای رسیدن به 360 لازم است 7 ماه دیگر نیز کار کنید بنابراین به طور کلی به ازای 2 سال و 7 ماه کار کردن در شهرهای منطقه درجه اول می توانید در شهر تبریز مطب بزنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.