کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - خوب و بد شبکه های اجتماعی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

خوب و بد شبکه های اجتماعی

وقتی از سال 2005 میلادی که همزمان با سال 1384 هجری شمسی می شود، شبکه های اجتماعی شروع به رشد بسیار زیادی در بین مردم سراسر جهان نمودند، پژوهشگران مطالعات خود را با هدف بررسی آثار مثبت و منفی در شبکه های اجتماعی آغاز نمودند و در طول این 11 سال مقالات و پژوهش هایی در این زمینه منتشر شده است.
Rajani و همکارانش در مقاله ای [1]  که با سوال «آیا شبکه های اجتماعی برای سلامت شما خوب هستند؟» در مورد آثار مخرب این شبکه ها بر روی سلامت ذهن و روان و همچنین کیفیت زندگی هشدار داده اند. همچنین Pantic و همکارانش در مقاله خود [2] ثابت کرده اند که شبکه های اجتماعی باعث افزایش افسردگی در دانش آموزان دبیرستان می شود. شاهکار این پژوهش ها را می توان نتیجه تحقیقات Gonzales و همکارانش [3] دانست که ثابت کردند شبکه های اجتماعی باعث کاهش عزت نفس افراد می شود. از سوی دیگر Moreno  و سایر دستیارانش در پژوهش خود [4] نتیجه جالبی را ارایه دادند که بر خلاف تصورات عمومی جامعه که گمان می کند شبکه های اجتماعی باعث بهبود روابط و افزایش  دوستی ها می شود اما آن ها ثابت کردند که وجود رقابت و حسادت در مطلب گذاری شبکه های اجتماعی و انتظار تایید و تشویق از سوی دیگر کاربران باعث می شود تا هم کیفیت اطلاعات به اشتراک گذاشته شده کاهش یابد و هم این حسادت و رقابت موجب بر هم زدن رابطه دوستی بین افراد می شود. 
قشر مهم هر جامعه ای دانش آموزان آن کشور هستند، افرادی که قرار است در سلامت روح و روان و با قدرت مدیریت زمان بتوانند در آینده خود و کشورشان موثر باشند. شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از عوامل مخرب در آینده این دانش آموزان مطرح است. سوالی که قطعا در ذهن همه مان شکل گرفته این است که آیا  شبکه های اجتماعی را کنار بگذاریم؟ پاسخ این سوال حاوی نکته مهمی است که نیازمند تمرکز و دقت در مطالعه می باشد لذا خواهش می کنم به دقت بخوانید.
آنچه که در پژوهش ها و تحقیقات مشترک به نظر می رسد این جمله است که در شبکه های اجتماعی زندگی نکنید. آن دسته از افرادی که روحیه و سلامت روان خود را از دست می دهند افرادی هستند که خانه ای در شبکه های اجتماعی ساخته اند و در آن سکونت گزیده اند و تمام معیار انتخاب ها، اطلاعات و اندیشه های خویش را در آن شبکه ها جست و جو می کنند. وقتی فردی در شبکه اجتماعی زندگی کرد آن گاه ارتباط با دیگران را به مانند یک ارتباط قوی خانوادگی می داند زیرا همه آن افراد را جزئی از خانه ای می داند که در شبکه اجتماعی ساخته است پس حمایت ها و تشویق ها و توجهات آنان را می طلبد در حالیکه این موضوع واقعی نیست و آن ها جزئی از خانواده اش نیستند و برای همین دچار تعارض با خود می شود و در نهایت ارتباط دوستی اش کاهش می یابد، رابطه های قبلی اش نابود می شود و در نهایت سایه افسردگی را روی خود حس می کند. متاسفانه اکثر کاربران شبکه های اجتماعی در آن شبکه زندگی می کنند و برای همین است که دامنه این به هم ریختگی های روانی رو به افزایش است و حال در نظر بگیرید که نسل کاری و مهم کشورمان در این فضا، خانه ای برای خود بسازد و روز به روز در این شرایط بیشتر فرو رود و در نهایت زنگ خطر برایش به صدا در بیاید. آنچه ایراد و اشکال است نحوه درست استفاده نکردن از این ابزار است. در همه جای جهان این استفاده نادرست به چشم می خورد. زندگی کردن در شبکه های اجتماعی از وقتی آغاز می شود که فرد این سوال را از خود نمی پرسد: «من چرا در حال استفاده از شبکه اجتماعی هستم؟» هرگاه فرد این سوال را از خود بپرسد و فراموش نکند که برای چه قرار است از این ابزار بهره ببرد آنگاه در این شبکه ها زندگی نخواهد کرد ولی اگر فراموش کند که متاسفانه به علت وجود جاذبه های بالا در این شبکه ها در اکثر موارد فراموش می شود آنگاه با انسانی روبه رو خواهیم شد که خانه اش را در شبکه های اجتماعی بنا می نهد و آن مشکلات را برای خودش به وجود می آورد. فراموش نکنیم چرا در این شبکه ها هستیم. وقتی صحبت از زندگی نکردن در شبکه های اجتماعی می شود یعنی پیدا کردن دوست در شبکه اجتماعی، ایجاد ارتباط در شبکه اجتماعی، حضور در چت روم های شبکه های اجتماعی، حضور در کانال هایی که دغدغه های فکری و ذهنی و درگیری های عصبی برای شما ایجاد کنند ممنوع است. 
شبکه اجتماعی مانند یک شهربازی بسیار جذاب با هزاران هزار وسیله برای سرگرمی و بازی است. شاید شما هم قبل از ورود به شهربازی با خودتان عهد بسته باشید که فقط سوار یکی دو وسیله می شوید ولی وقتی وارد آن شدید و جذابیت های کاذب و زودگذر آن را دیدید آن گاه است که فراموش می کنید که قرارتان فقط استفاده از یکی دو وسیله بود. آنجاست که حس کنجکاویتان تحریک می شود و می خواهید با تمام وجود سوار همه وسایل شوید. شبکه اجتماعی هم دقیقا همینگونه است. افراد زیادی با خودشان عهد می ببندند که فقط در یکی دو کانال عضو شوند و در آن کانال ها به اطلاعات علمی خود بیفزایند. تا اینجا خیلی خوب است و واقعا ایرادی که ندارد هیچ جای بسیار حمایت نیز دارد اما مشکل از جایی شروع می شود که در آن شبکه اجتماعی دوست هایی پیدا می کنید، ساعت ها در چت روم ها با یک دیگر صحبت می کنید و آرام آرام به کانال های دیگری هدایت می شوید که افکار و ذهنیت شما را درگیر می کند. 
طبق تجربه، بیشترین آسیب های ناشی از شبکه های اجتماعی مربوط به افرادی است که گمان می کنند مواظب خودشان هستند و هیچ اتفاقی برایشان رخ نمی دهد. همین تصور کاذب باعث می شود که به راحتی در هر شبکه و کانال و گروهی عضو شوند و چون اعتقادشان این است که برایشان اتفاقی نمی افتد آن گاه شروع زندگی در شبکه های اجتماعی را تجربه می کنند. 
هیچ معتادی از روز اول با قصد معتاد شدن مواد مخدر مصرف نکرده است. همه معتادان به خودشان گفته اند که مواظب هستیم و برای تفریح مصرف می کنیم و ما آنقدر بی فکر نیستیم که زندگیمان را نابود کنیم اما همه شان معتاد شده اند چون فکر می کردند معتاد نمی شوند پس روز به روز بیشتر و بیشتر مصرف کردند و وقتی فهمیدند معتاد شده اند که سال ها از اولین مصرفشان می گذشت. در مورد شبکه اجتماعی هم چنین است. بسیاری از انسان ها می گویند ما مواظب هستیم و اتفاقی برایمان رخ نمی دهد و به همین سادگی است که عمرشان را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند.
صحبت تمام محققان حوزه شبکه های اجتماعی و آسیب های آن همین یک پاراگراف است : «بدانید برای چه در شبکه اجتماعی هستید و بدانید که قرار است چه سودی برای شما داشته باشد و سپس آن سود را در کمترین زمان حضور بدست آورید و از آن خارج شوید و به هیچ وجه در آن شبکه اجتماعی زندگی نکنید.»

در این مطلب از چهار مقاله ارزشمند یاد شد که در زیر به معرفی نویسندگان آن پرداخته شده است.
   R 1.  Rajani, R., D. S. Berman, and A. Rozanski. "Social networks—are they good for your health? The era of Facebook and Twitter." QJM 104.9 (2011): 819-820
P 2.  Pantic, Igor, et al. "Association between online social networking and depression in high school students: behavioral physiology viewpoint." Psychiatria Danubina 24.1. (2012): 90-93
G 3.  Gonzales, Amy L., and Jeffrey T. Hancock. "Mirror, mirror on my Facebook wall: Effects of exposure to Facebook on self-esteem." Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking 14.1-2 (2011): 79-83
M 4.  Moreno, Megan A., et al. "Feeling bad on Facebook: Depression disclosures by college students on a social networking site." Depression and anxiety 28.6 (2011): 447-455

مینا
جمعه 26 اردیبهشت 1399 03:59 ب.ظ
سلام روز بخیر
خواهر ۱۳ ساله ای دارم و میگه که میخوام اینستاگرام نصب کنم واز آموزش های علمی( که نیاز داره) بهره مند بشم.اما این برنامه در کنار نکات مثبت به شددددددت نکات منفی داره شما نظرتون درمورد اینکه یک نوجوان۱۳ ساله این برنامه داشته باشه چیه؟
من میترسم این برنامه باعث مشکلاتی براش بشه ..چون اصلااااا فضای سالمی نداره و همچنین یک سری افراد بی هویت بی سروپا که برای جوانان ونوجوانان امروزی افراد شاخص هستند متاسفانه با رفتار ها وافکار ها شون در فضای مجازی باعث نابودی جوانان ونوجوانان دارن میشن وبسیاری از مشکلات دیگه..
من دوست دارم بهش یاد بدم که از هرچیزی چطور باید استفاده کرد که خودش تشخیص بده کجاها باید وارد بشه وکجاها وارد نشه اما نمیدونم چجوری بهش یاد بدم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. قبلا از تمام این صحبت ها، به من بگویید کجای اینستاگرام آموزش علمی دارد؟ چون آموزش علمی که در اینستاگرام قرار نمی دهند. آموزش علمی نیاز به زمان دارد، باید وقت بگذاری مطالعه و اموزش می خواهد. با مشاهده یک عکس می خواهد آموزش علمی ببیند؟
از این گذشته، همه کسانی که از شبکه اجتماعی استفاده می کنند، اولش گفتند می خواهم از خوبی هایش استفاده کنم ولی آیا اینطوری شده است؟ موفق ترین باشید.
گندم
سه شنبه 21 دی 1395 03:30 ب.ظ
سلام احوال شما؟
خاستم بپرسم که شما همیشه شنبه ها پست می گذارید فقط؟
اخه من هر روز به عشق خواندن پست های شما میام به سایتتون سر می زنم
و منتظر متن های زیبای شما هستم.
از وقتی با سایتتون اشنا شدم دوست دارم کنکور بدهم با این که سنو سالم گذشته از درس خوندن
ولی زمانی که فرزندم بخواهد کنکور دهد حتما شمارو به عنوان مشاور در نظر دارم.
البته اگر این سعادت نصیبم شود
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنونم از لطف و محبت شما. خواهش می کنم. خیلی خوشحالم که برای تحصیل مجدد علاقه پیدا کرده اید. در مورد ارسال مطلب در کلبه مشاوره هر شنبه یک مطلب را قرار خواهد گرفت. موفق ترین باشید.
دوشنبه 20 دی 1395 09:01 ب.ظ
اجازه دارم این مطلب رو با ذکر منبع کپی کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر باعث افزایش آگاهی در بین دوستان و یا مخاطبان شما می شود بله حتما و باعث افتخار بنده نیز می باشد. موفق ترین باشید.
یکشنبه 19 دی 1395 01:01 ب.ظ
ممنون میشم اگه مطالب بیشتری در این رابطه بود بازم تو سایت قرار بدید چون فکر میکنم این مسئله شاید بزرگترین تهدید برای قشر دانش آموز جامعه و حتی قشرهای دیگه محسوب میشه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله حق با شماست. چشم حتما. از نظر بنده چاقو وسیله خوبی است اما اگر طرز استفاده از آن را ندانم می تواند به من آسیب بزند. شبکه اجتماعی وسیله خوبی است اما اگر طرز استفاده از آن را ندانیم به ما آسیب می زند. حتما تمام تلاش خود را خواهم نمود تا بر اساس آخرین یافته ها و پژوهش در مورد شبکه های اجتماعی و طرز استفاده صحیح از آن مطلب بنویسم زیرا که قشر مهم کشورمان دانش آموزان عزیزمان هستند. حق آن هاست که از همه وسایل استفاده کنند اما لازم است استفاده صحیح از آن ابزار را بیاموزند. موفق ترین باشید.
zahra
یکشنبه 19 دی 1395 12:38 ب.ظ
سلام و خداقوت آقای جدیدی
این مطلب بسیار روی من تاثیر گذاشت و من همین الان میخوام نیازسنجی کنم و اگه استفاده ای نمیکنم از کانال ها و گروه هام ازشون خارج بشم و فقط برای پیگیری و خبر های دانشگاهیم از استفاده کنم.
واقعا راست میگید استاد. من میخواستم فقط تو یکی دو کانال عضو باشم ولی الان حدود 40 تا گروه و کانال دارم!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. از این که عمگرا هستید و سریعا اقدام می کنید بسیار بسیار خوشحالم. انسان های هوشمند همواره عملگرا هستند کسانی که وقتی متوجه می شوند نیاز به تغییر دارند به سرعت در خود تغییرات را ایجاد می کنند و برای بهتر زندگی کردن تلاش می کنند بسیار ارزشمند هستند و خدا را از این جهت شکر می کنم. موفق ترین باشید.
گندم
شنبه 18 دی 1395 10:33 ب.ظ
سلام حالتون خوبه اقای جدیدی؟
من خیلی وقته مطالبتونو دنبال می کنم
با اینک اصلا نه دانش اموزم نه میخام کنکور بدم نه سنم کمه اما نمیدونم چرا مطالبتونو میخونم و لذت می برم
حتی تو یک دفترچه یادداشت می کنم مهم هاشو تا بعده ها برای فرزندم نگهش دارم.
خوشحالم که افرادی همچون شما تو این مملکتمون داریم
و واسم جالبه که این مطالبو بدون هزینه در اختیار ما قرار میدید.
ممنونم از شما
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنونم. امیدوارم حال شما و همه مردم کشورمان خوب باشد. از نظر لطف و محبت شما بسیار ممنونم. واقعا شما به بنده لطف دارید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.