کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چرا هر بار که می خواهیم شروع کنیم نمی شود؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چرا هر بار که می خواهیم شروع کنیم نمی شود؟


وسواس در شروع کردن باعث می شود که یا از شروع آن کار بترسید یا آن که شروع آن کار را به تعویق بیندازید. مثال معروف دوچرخه سواری که می خواست از تهران تا شیراز را با دوچرخه رکاب بزند. او دچار وسواس در تصمیم گیری بود. وقتی تصمیم گرفت که از تهران شروع به حرکت کند، دنیایی از سوالات در ذهنش نقش بست. این سوالات در مورد مسیر حرکت، مدت زمان مسافرت، فاصله بین دو شهر، مکان هایی برای استراحت، وسایلی که برای سفر لازم است و سایر سوالات ریز و درشتی بود که از ذهنش می گذشت. او روزهای زیادی را صرف بررسی سوالات و ارزیابی شرایط نمود و کم کم متوجه شد که خطرات زیادی در این مسیر وجود دارد و نمی داند دقیقا بایستی در چه محل هایی برای استراحت توقف کند و برای همین در نهایت تصمیم گرفت از این حرکت خود دست بردارد. این مثالی است که خیلی از ما انسان ها در زندگی طبیعی خود نیز آن را تجربه می کنیم. آن قدر مشغول فکر کردن و یافتن پاسخ می شویم که از حرکت باز می مانیم و در نهایت فراموش می کنیم که حرکتی بایستی می کردیم. این نکته را بهتر است بدانید که بسیاری از سوالات شما در طول مسیر پاسخ داده خواهد شد. این همه وسواس برای تصمیم گیری و شروع آن قدر وضعیت را سنگین می کند که در نهایت یا شروع نخواهید نکرد یا از اینکه شروع کنید می ترسید. 
این حالت وسواسی در افرادی که کامل گرا هستند بی نهایت رخ می دهد. افراد کامل گرا کسانی هستند که همه چیز را با هم می خواهند. به کمتر از  صد در صد راضی نیستند. حال آنکه در دنیای واقعی همه چیز صد در صد نیست. هیچ شخصی نمی تواند ادعا کند که اشتباه نکرده است. 
برای رهایی از این حالت فقط کافی است که شروع کنید و این تفکر را از خود دور کنید که بایستی بهترین شروع را داشته باشید. این را بدانید که پیمودن هر مسیری به شروع کردن نیاز دارد و این شروع لزومی ندارد حتما بهترین شروع باشد و با شروع و در مسیر حرکت خیلی از موارد را می آموزید که اگر ساعت ها فکر می کردید نمی توانستید به آن تجارب برسید و یاد می گیرید بهتر از قبل حرکت کنید و در نهایت روز به روز شرایط خود را بهبود دهید و پیشرفت کنید. متاسفانه افرادی که دچار وسواس در تصمیم گیری هستند گمان می کنند که با تفکر کردن می توانند تمام جوانب را بسنجند و همیشه می توانند شروع مطمینی را داشته باشند اما واقعیت چیز دیگری است. همه موارد را نمی شود روی کاغذ ترسیم کرد. خیلی از موارد در شروع حرکت و ارزیابی مسیر و وضعیت درسی خودتان برایتان مسجل می گردد.
به دنبال شروع خوب، بی نقص و بدون اشتباه نباشید زیرا چنین شروعی بیشتر از واقعیت شبیه یک رویای دست نیافتنی است. آن چیزی که مهم است حرکت است. بدترین شروع بهتر از وسواسانه تفکر کردن برای تصمیم گیری است. تینا
سه شنبه 16 آذر 1395 08:55 ب.ظ
بازم ممنون شما تنها کسی هستین ک بهم امید دادین.مشکل چشامو میگن فقط بمرور زمان خوب میشه خشکی شدید میگن تو این سن خطرناکه و نباید ب چشمام فشار بیاد...ازتون ممنونم امیدوارم کردین ک بتونم اونچیزی رو که دوس دارم دنبالش برم.برام دعاکنید خوبشم.مرسی از راهنماییای خوبتون
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
سه شنبه 16 آذر 1395 08:14 ب.ظ
واقن ممنون از راهنماییتون.بله تنها مشکلم چشامه.من خودمم هم همین فکر بودم که زبان رو باشنیدن یادبگیرم ولی مشکل دیگه ای ک دارم اینه که کاملا مرددم هنوز نتونستم تصمیم قطعی بگیرم من واقن عاشق رشته دندونپزشکی بودم و هدفم همون بود اما الان با مشکل چشام همه بهم میگن ک نمتونی دندونپزشکی قبولشی از طرفی حتی اگه قبولشم متونم بعدا درسای سنگسن دانشگاه رو بخونم؟من بخاطر اصرار خونوادم مخام کنکور زبان بدم و ولی علاقه ی زیادی ندارم به این رشتهواقن نمیدونم باید چکار کنم...
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. اگر فکر می کنید راه درمانی برای چشم هایتان هست یا اگر با استراحت کردن در امسال می توانید از سال دیگر با کیفیت بالاتری درس بخوانید حتما امسال را استراحت کنید و سال دیگر برای هدف اصلی خودتان درس بخوانید در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید شاید با عمل یا درمان یا استراحت بتوانید بعدا به هدف اصلی خود برسید ولی اگر امکان پذیر نیست آن گاه صحبت من این است که هرگز راه پیشرفت کردن خود را از خود نگیرید. سعی کنید پیشرفت کنید این دنیا به انسان های عالم و با سواد نیازمند است و گوشه نشینی و حسرت کشیدن هرگز سودی ندارد. با جان دل بخوانید. موفق ترین باشید.
تینا
سه شنبه 16 آذر 1395 07:50 ب.ظ
سلام اقای جدیدی.مطالبتون واقعن مفید بود اما شرایط من یکم متفاوته مخاسم اگه میشه راهنماییم کنین و واقعن ازتون ممنون میشم جوابمو بدین.من پشت کنکوریم سال پیش دقیقن 4ماه مونده به کنکور مشکل چشمی پیداکردم درحالیکه واقن داشتم خوب تلاش میکردم ترازهای قلم چی ام خیلی خوب بود و انتظار پزشکی داشتم ولی چون 4ماه کامل نتونستم درس بخونم رتبه خوبی کسب نکردم اوایل دچار افسردگی شده بودم اما باگذشت زمان بهتر شدم و تصمیم دارم امسال کنکور زبان بدو چون نمتونم بیشتر از 3سات در رزو درس بخونم.مخاسم بپرسم بنظرتون متونم تو این مدت تو کنور زبان دورقمی بیارم؟وبا همین سات مطالعه...من منطقه3 هستم و دوس دارم دانشگاه فرهنگیان تهران قبول بشم ینی دبیری زبان...میشه راهنماییم کنین.ممنون میشم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. علت اینکه نمی توانید با توان بیشتری درس بخوانید و تمام توانتان را برای درس بگذارید چیست؟ بخاطر مشکل چشمتان است؟ اگر بخاطر مشکل چشمتان است که بایستی سعی کنید از گوش هایتان برای یادگیری استفاده کنید شما می خواهید کنکور زبان دهید. بسیار عالی است اینقدر فایل های صوتی خوب برای یادگیری زبان هستند که شما می توانید تهیه کنید و با گوش دادن به آن ها فرایند یادگیری زبان خود را افزایش دهید. به نوعی می توانید چشم هایتان را برای یادگیری سه درس ادبیات و عربی و دین و زندگی و گوش هایتان را برای یادگیری زبان انگلیسی به کار بگیرید. یا اینکه می توانید با افزایش استراحت بین درسی میزان مطالعه خود را ارتقا دهید. پس به نظر من مشکل چشم نمی تواند مانع افزایش یادگیری شما شود. اما اگر مشکل دیگری دارید که نمی توانید بیش از این وقت بگذارید باز هم اگر مشکلتان را بنویسید راه حل هایی برایتان ارایه می دهم ان شالله مفید باشد. شما بایستی بتوانید راه حل هایی بیابید که از وقتتان به بهترین شکل استفاده کنید. موفق ترین باشید.
المیرا.م
شنبه 13 آذر 1395 09:42 ب.ظ
سلام من همیشه مطالب شما رو دنبال میكنم و واقعا عالی هستند.و واقعا استفاده میكنم!
ب این نتیجه رسیدم دقیقا دارم همین كارو میكنم.
اقای جدیدی میخوام یه سوال كلیشه ای بكنم میدونم سوال تقریبا مسخره ای هست شاید دقیقا میخوام خودمو قول بزنم!
چقد صادقانه!
بنظرتون میشه از همین الان تلاش كنم و به رتبه زیر هزار فكر كنم ؟
دقیقا سه هفته هست حس میكنم خودمو گم كردم!
و درس نمیخونم من پشت کنکور نموندم که الان دارم لنگ میزنم خیلی از دوستام رفتن و رشته هایی مٽل اتاق عمل یا حتی علوم ازمایشگاهىو پرستاری خوندن ولی الان پشمونن ....دقیقا نمیدونم باید چکار کنم.
حس میكنم بااین كامل گرایی انگیزه مو از دست دادم.و اره من میترسم !!میترسم به پزشکى نرسم.و اونجاست كه مسخره عام و خاص میشم كه فلانی از همه چی زده بود و هیچ جمعی نیومد!!(درحالیكه درس نمیخونم درست حسابی) به قول معروف خودشو كشت پشت کنکور موند هیچى نشد درحالىکه پسرداىىش همه جا بود وسال اولش ...در حالىکه خبر ندارن اىشون سهمىه داره و خداىىش مىگم ىکى از همىن دوستاى نزدىک من همىنطورى خوشحال وارد رشته پزشکى شد در حالىکه اصلا اصلا تلاشش با جاىگاهش متناسب نبود شاید بگىد حسودیه،اما نه نیست من دارم راجع به خودم كه ممكنه تحت این قضاوت قرار بگىرم حرف مىزنم...این حماقت مردم اذیتم میكنه همینجوری پشت سرم حرف هست.
برگردىم به سوال كلیشه ایم ایا واقعا میشه تو این مدت اونقدر خوب كار كرد كه به پزشکى رسید؟
یك بار سوالی راجع به ازمون پرسىده بودم شما در مورد اهمىت برنامه رىزى و فلسفه واقعى ازمون حرف زدىد و بسىار پاسخ خوبى بود. اما اقاى جدىدى براى ىک شروع دوباره من از کجا باىد شروع کنم دیر نیست?خیلی مسخره هست كه خواستت با عملت زمین تا اسمون فرق داشته باشه و دقیقا حتی عادت مطالعاتی خودتم نتونی تشخیص بدی !!میشه كمكم كنید؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. موضوعاتی را که بیان کردید یک واقعیت را در مورد روش تفکر شما روشن می سازد. ذهن شما از برنامه و حرکت کردن فرار می کند. علت چیست؟ مشکلات شما نه حرف مردم است نه سهمیه داشتن دیگران نه رقابت و نه آن چیزهایی که در ذهنتان می گذرد. مشکل شما فرار از برنامه است. چرا به برنامه تان تمایل ندارید؟ دلایلش می تواند مختلف باشد و بایستی شما پاسخ دهید شاید برنامه تان را قبول ندارید شاید سبک است شاید سنگین است شاید خوب اجرا نمی شود شاید هدف گذاری شما در برنامه تان اشتباه است شاید توقع درستی از برنامه تان ندارید و هزاران دلیل دیگر که بایستی مشخص شود. این را بدانید وقتی به جای تلاش کردن رو به سوی تفکرهای غیر درسی می آورید تنها به این دلیل است که از برنامه تان فرار می کنید. حال راهکار شما چیست؟ بروید و ببنید برنامه تان چرا باعث فرار شما می شود؟ آن عامل یا عوامل را از بین ببرید آن گاه خودتان خواهید دید که تمام این افکار فسفه وارانه ای که الان در منجلابش گیر کرده اید خود به خود نابود می شوند و افق های روشن خود را به شما نشان می دهند. در مورد سوالتان که قبول می شوید یا خیر؟ قطعا اگر حرکت کنید فرصت کافی دارید ولی اگر در شرایط فعلی بمانید 10 سال هم زمان باشد همه را از دست می دهید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.