کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - رشته دندانپزشکی بهتر است یا پزشکی؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

رشته دندانپزشکی بهتر است یا پزشکی؟


رشته دندانپزشکی بهتر است یا پزشکی؟ یکی از سوالات جذاب بین داوطلبان کنکور تجربی است مخصوصا کسانی که همیشه می خواهند بدانند، اگر فاکتور بسیار مهم علاقه را در انتخاب رشته در نظر نگیریم و مقایسه ای بین دو رشته مهم و پرطرفدار پزشکی عمومی و دندانپزشکی عمومی صورت بپذیرد آن گاه کدام یک از این دو رشته بهتر است؟
اگر علاقه را کنار بگذاریم، بر اساس فاکتورهای زیر می توانیم این دو رشته را با یکدیگر مقایسه کنیم:
1.سختی و آسانی قبولی در کنکور: رتبه های پزشکی عمومی بهتر از دندانپزشکی عمومی است و به همین جهت قبولی در پزشکی از دندانپزشکی سخت تر است و این نشان می دهد که طرفداران رشته پزشکی عمومی زیاد و در نتیجه قبولی در آن سخت تر است. 
2. زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه: کسی که در رشته پزشکی عمومی قبول می شود در بهترین حالت و در کمترین زمان می تواند پس از 7 سال مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت کند در حالیکه اگر شخصی در رشته دندانپزشکی عمومی قبول شود در کمترین زمان و بهترین شرایط می تواند طی 5 و نیم سال، مدرکش را در این رشته دریافت کند و بنابراین طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی کمتر از پزشکی عمومی است.
3. تعداد و تنوع واحد های درسی: رشته پزشکی عمومی 290 واحد درسی داشته و در مقابل، رشته دندانپزشکی عمومی 217 واحد درسی دارد و به همین دلیل است که طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی کمتر است. نکته بسیار مهم این است که تنوع واحدهای درسی رشته پزشکی عمومی بسیار بالاست زیرا این رشته در مورد کل بدن اطلاعات می دهد در حالیکه واحد های درسی رشته دندانپزشکی عمومی تنوع کمتری دارد و بیشتر متمرکز بر دهان و دندان و بیماری های مربوط به آن هاست. به همین جهت افرادی که دندانپزشکی عمومی می خوانند، دیدگاه ریز و جزیی در خصوص کل بدن پیدا نخواهند کرد.
4. دوره های کارورزی: این دوره ها در رشته پزشکی عمومی بسیار متنوع است زیرا اساس این رشته آشنایی با کل بدن می باشد و لذا کارورزی های آن نیز جهت آشنایی بالینی با قسمت های مختلف بدن است اما کارورزی های رشته دندانپزشکی عمومی بسیار متمرکز به بحث دهان و دندان است و لذا دانشجویان این رشته به طور اختصاصی روی این موارد به تسلط خواهند رسید.
5. ادامه تحصیل و درآمد: اگر دانشجوی رشته پزشکی عمومی قصد ادامه تحصیل داشته باشد، گزینه های مختلفی پیش رویش خواهد داشت در حالیکه گرایش های رشته دندانپزشکی عمومی بسیار محدود است. همین عامل باعث شده است که سطح درآمد متخصصین و فوق متخصصین رشته های پزشکی درآمد بسیار بالاتری از دندانپزشکان متخصص و فوق تخصص داشته باشند؛ هر چند که درآمد یک پزشک عمومی بسیار بسیار کمتر از درآمد یک دندانپزشک عمومی است زیرا اقبال مردم در این روزها به پزشکان عمومی کمتر شده است و مردم سعی می کنند برای بیماری های خود به پزشکان متخصص و فوق متخصص مراجعه کنند در حالیکه استقبال مردم از دندانپزشکان عمومی بسیار عالی است و می شود گفت مشکلات اکثر مردم در بحث دهان و دندان توسط یک دندانپزشک عمومی به خوبی قابل پاسخ است و لذا درآمد دندانپزشک عمومی از پزشک عمومی بالاتر است.
6. مراحل تحصیلی و آزمون ها: دانشجویان رشته پزشکی عمومی در طول مدت تحصیل خود دو امتحان جامع را بایستی تجربه کنند اولی آزمون جامع علوم پایه است و دومی آزمون جامع پیش کاروزی در حالیکه دانشجویان دندانپزشکی عمومی فقط آزمون جامع علوم پایه را دارند و به همین منظور مراحل تحصیلی این رشته آسان تر می شود.
7. محیط کاری و استرس شغلی: یکی از مهم ترین ویژگی های رشته دندانپزشکی عمومی، محیط کاری آرام آن است. دندانپزشکان با موضوع اورژانسی و مرگ و میر سر و کار ندارند و برای همین از نظر روحی و روانی در آرامش بالاتری از پزشکان هستند. پزشکان متخصص و فوق متخصص مجبور به عمل جراحی هستند و گاه خطر مرگ بیمار و استرس های ناشی از آن را بایستی به جان بخرند. حال بگذریم از اینکه اکثر عمل های جراحی چند ساعت طول می کشد و خستگی جسمی بیشتری برای پزشکان در قیاس با دندانپزشکان وجود دارد. از این رو استرس های شغل دندانپزشکی از استرس ها و فشارهای روحی و روانی پزشکی بسیار بسیار کمتر است.
8. تضمین شغلی و آینده نگری: در پایان بایستی به این موضوع اشاره شود که از نظر تضمین شغلی برای سال های آتی رشته پزشکی تضمین بسیار بالاتر از دندانپزشکی را دارا است. زیرا مردم با رعایت بهداشت دهان و دندان آشنا شده اند و طی سال های آینده مشاهده خواهد شد که مراجعه مردم به دندانپزشکان متخصص و فوق متخصص خواهد بود که آن هم فقط برای جراحی های مثل زیبایی، دندان عقل، ارتودنسی و ... است هر چند برای مشاهده این اتفاق پیش بینی می شود که 30 سال زمان خواهد برد.

محمد
جمعه 13 مهر 1397 06:22 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید. متولد 76 هستم. چند وقتیه که دارم راجب کنکور مجدد و پزشکی تحقیقات جامعی میکنم. زیست تا الان نداشتم. دوران مدرسه همیشه زرنگ بودم. همه ازم انتظار داشتن رتبه حداقل سه رقمی بیارم؛ اما سال کنکورم متاسفانه حاشیه های زیادی داشتم، از جمله اینکه درگیر یک رابطه بشدت احساسی شدم و تمام حواسم رو به بیراهه کشوند، معتاد به بازی کلش هم بودم؛ بر سر همین حاشیه ها هم با مشاورم بحثم شد و ارتباطم باهاش قطع شد. بعد از این اتفاقات دیگه از کنکور ناامید شدم و خواستم پشت کنکور بمونم، اما با نظر اطرافیان، پشیمون شدم. و در نتیجه بدون اینکه برای کنکورم تلاش کنم، رتبه ده هزار منطقه دو ریاضی شدم. هنوز که هنوزه وقتی بهش فکر میکنم، آه حسرت ازم بلند میشه که چرا برای رسیدن به هدفم تلاشی نکردم.
الان هم دانشجوی ترم 7 مهندسی عمران از دانشگاه چمران اهوازم. خودم به عمد واحد های درسی کمی برداشتم تا نه ترمه بشم و فرصت برای تصمیم گیری درباره آیندم داشته باشم و بالاخره یک تصمیم درست بگیرم تا دیگه حسرت نخورم. از اول به فکر تغییر رشته بودم. هیچوقت این رشته من رو ارضا نکرده. چند باری میخواستم تغییر رشته بدم که جسارتشو نداشتم.
میخواستم نظر و تجربه شما رو جویا بشم. همونطور که اطلاع دارید، با توجه به وجود سربازی من دو راه دارم: اول اینکه بعد از فارغ التحصیلی، به خدمت سربازی برم و بعد از اینهمه سال دوری از دروس کنکور، و در سن 24 سالگی، تازه شروع به درس خوندن کنم که طبیعتا یکسال مطالعه هم کافی نیست.
دوم اینکه از دانشگاه انصراف بدم و در مهلت یکساله ای که دارم، خودمو برای کنکور آماده کنم. هر چند که خیلی ریسک بالایی داره و از یک طرف نه دیگه مدرک لیسانسی دارم، و از طرفی اگر سال اول پذیرفته نشدم درهای خدمت به روم باز میشه!
نیاز به یک مشاور دارم که تنه به تنه باهام جلو بیاد.خودم نظرم اینه که از امسال شروع به خوندن کنم، ترم هشتم رو مرخصی بگیرم، سال دیگه انصراف بدم و هدفم کنکور 99 یا 1400 باشه. اما واقعا نمیدونم جسارت عملی کردنشو دارم یا نه.
واقعا نیاز به راهنمایی دارم. باید مطمئن بشم که به هدفم که پزشکیه میرسم، اگر بدونم که با برنامه ریزی درست میتونم به مقصد برسم، تمام توانم رو به کار میگیرم. در آخر از اینکه پیام بنده رو خوندید کمال تشکر رو دارم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من از صحبت های شما متوجه نشدم که دانشجوی شبانه هستید یا دانشجوی روزانه؟ اگر دانشجوی شبانه باشید که می توانید در حین تحصیل یک کنکور بدهید ولی اگر روزانه هستید یا باید انصراف بدهید یا باید مدرکتان را بگیرید وبه سربازی بروید.
حالا اینکه در یک سال می شود به موفقیت رسید یا خیر؟ فقط کافی است یک هفته درس های تخصصی تجربی را به صورت آزمایشی بخوانید و خودتان به راحتی پاسخ این سوال را می دهید. اما تجربه ثابت کرده است که اکثر افرادی که به دانشگاه رفته اند و دوباره می خواهند کنکور بدهند دو سال بایستی درس بخوانند. بنابراین ای کاش همین تابستان این تست را انجام می دادید که اگر نمی شد واحدهایتان را زیاد می کردید و سریع تر درس را تمام کرده و سربازی می رفتید. موفق ترین باشید.
majid
سه شنبه 16 آذر 1395 06:09 ب.ظ
سلام اگر خودتان بودید کدام را انتخاب میکردید؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. ابتدا تاکید می کنم در این مطلب فاکتور مهم و حیاتی را علاقه را کنار گذاشته ایم. مسلم است که اگر بخواهیم علاقه را وارد کنیم هیچ مقایسه ای ارزشمند نیست زیرا علاقه معیار مهمی است. پس اگر بخواهم به سوال شما پاسخ دهم بایستی فاکتور علاقمندی را در خودم نادیده بگیرم و بدون در نظر گرفتن علاقه قلبی پاسخ دهم. با این حساب حالا از خودم می پرسم که چقدر دوست دارم در علم پیش بروم؟ از آنجا که خودم را می شناسم و می دانم تمایل دارم در رشته تحصیلی ام جا برای پیشرفت علمی زیادی باشد آنگاه انتخاب من پزشکی است. چون رشته پزشکی بسیار بسیار بیشتر از دندانپزشکی اطلاعات علمی منتقل می کند. موفق ترین باشید.
حسین
جمعه 28 آبان 1395 01:39 ق.ظ
شما این مطالب را از چه منبعی بیان می دارید؟؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. منابع مورد استفاده در این مطلب، رتبه های قبولی در کنکور، آیین نامه های تحصیلی دو رشته، قوانین و مقررات شغلی و قوانین تعهد دانشجویان علوم پزشکی و همچنین قانون نظام پزشکی. اینگونه نیست که این اطلاعات به این شکلی که بنده در کلبه مشاوره منتشر می کنم در یک منبع نوشته شده باشد و این مطالب حاصل تجربه بنده و استفاده از منابعی است که نام بردم و سپس ترکیب اطلاعات و ارایه یک مطلب مفید است که بتواند به داوطلبان کنکور کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرند. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 27 آبان 1395 02:00 ب.ظ
سلام..ممنون از مطالب زیبا و مفیدتون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.