کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - تغییر در کنکوری ها و مقاومت اطرافیان

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

تغییر در کنکوری ها و مقاومت اطرافیان


مخالفت های خانواده، دوستان و حتی آشنایان از جمله تجربه هایی است که کنکوری ها در روزهای قبل از کنکور با آن رو به رو می شوند. معمولا اظهار نظر ها و مخالفت ها با تصمیم ها و تغییرات کنکوری ها بیش از هر زمان دیگری خودش را نشان می دهد. با چند نمونه از این مخالفت های رایج در بین کنکوری ها شروع می کنیم. 
در مورد اول، فرد نزد خانواده یا دوستانش می گوید که اگر امسال قبول نشوم می خواهم سال بعد پشت کنکور بمانم و برای هدفم یک بار دیگر تلاش کنم اما بازخوردی که از سوی آنان دریافت می کند کاملا مخالف این عقیده است و به او می گویند همین امسال هر چه شد به دانشگاه برو و پشت کنکور ماندن فایده ای ندارد. در مورد دوم برخی دیگر از کنکوری ها تصمیم می گیرند هدف خود را بزرگ تر کرده و به فکر رشته و دانشگاه های بالاتری باشند ولی مخالفت دوستان و یا خانواده را در پی خواهد داشت. آن ها می گویند اگر هدفت را بزرگ تر کنی آن وقت ممکن است کم بیاوری و اصلا هیچ کجا قبول نشوی. مورد دیگری که بسیار بسیار رایج هم هست برای زمانی است که فرد در پایه دهم است. او دوست دارد از همان مقطع برای کنکورش برنامه ای داشته باشد و آرام آرام درس خواندن را شروع کند. در این جا نیز مخالفت ها شروع می شود و متاسفانه به او می گویند زود است و اگر از الان بخواهی درس خواندن برای کنکور را شروع کنی خسته می شوی و کم می آوری.
از این دست مخالفت ها که گاه کاملا اشتباه و غیر کارشناسانه نیز می باشد برای کنکوری ها کم پیش نخواهد آمد اما سوال مهم یافتن دلایل این مخالفت هاست. برای چه خانواده و دوستان و حتی آشنایان برای هر تصمیم کنکوری ها بلافاصله گارد مخالفت می گیرند؟ آیا آن ها دلیل منطقی برای کارشان دارند؟ در جدول زیر دلایل مخالفت های دیگران با تغییرات و تصمیم هایی که می خواهید بگیرید به طور جامع بررسی شده است. دقت کنید ریشه این مخالفت ها در اکثر مواقع خیر خواهانه است ولی خب گاهی هم حس رقابت باعث سرکوب نمودن تغییرات و تصمیم هایتان می شود.

 دلایل مخالفت ها توضیح
  مسئولیت پذیری اطرافیان بر اساس حس مسئولیت پذیری و احساس وظیفه ای که در قبالتان دارند و به زبان خودمانی دغدغه تان را دارند و می ترسند از آنکه در اثر تغییر یا تغییراتی که در ذهنتان دارید، شکست بخورید و  چون دوست ندارند شکست بخورید بنابراین سعی می کنند جلوی تغییراتتان را بگیرند. هرچند این تفکر غلط است ولی چون در درونتان نیستند و نمی دانند برای چه نیاز به این تغییر دارید بنابراین می خواهند جلویتان را بگیرند.
راه حل : به آن ها بقبولانید که تصمیم یا تغییراتتان کاملا منطقی است و بر اساس فکر و بررسی به آن رسیده اید. اگر هم از این تغییر یا تصمیم به نتیجه دلخواه نرسید احساس شکست نخواهید کرد بلکه خوشحالید از اینکه توانسته اید به یک تغییر دست بزنید.
 بلند پروازی

 گمان می کنند بلند پرواز هستید و با این تغییراتی که در خود ایجاد کرده اید به دنبال تحقق اهداف بلند پروازانه ای هستید و این بلند پروازی باعث ترس در ایشان شده است و به هر قیمتی می خواهند شما را از تغییر منصرف کنند.
راه حل : آن ها را متقاعد کنید که بر اساس داشته ها و توانایی های خویش می خواهید دست به تغییر بزنید. لازم است بدانند که قدرت های فردی خود را در نظر گرفته اید.
 عدم امنیت

 فکر می کنند اگر تغییرات در درونتان ایجاد شود آن گاه تصمیم می گیرید همه را رها کنید و دیگر نخواهید در کنارشان باشید و روابط خوبتان نابود می شود و چون دوستتان دارند و نمی خواهند از دستتان بدهند بنابراین مانع تغییراتتان می شوند.
راه حل : برایشان توضیح دهید که این تصمیم یا تغییر کاملا درونی است و تاثیری بر روابط با آنان ندارد.
 وقت نمی کنید

به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهید دست به تغییر بزنید آن گاه نیاز به برنامه ریزی دارید تا بتوانید آن تغییرات را ایجاد کنید بنابراین نمی توانید برایشان وقت کافی را بگذارید. پس چون می خواهند ارتباط قبلی  را حفظ کنند مانع تغییرات می شوند.
راه حل : لازم است در زمان توضیح از برنامه های خود صحبت کنید و آن ها را در جریان بگذارید که برای این تغییر نیاز به زمان خیلی زیادی نیست و با  کمی زمان بیشتر نسبت به قبل می توانید تغییر یا تصمیم خود را عملی کنید.
 سطح انتظارات

نزدیکان دغدغه دارند که اگر تغییر کنید آن گاه سطح انتظارات و توقعاتتان  زیاد شود و چون مطمین نیستند که می توانند از پس این انتظارات و توقعات بر آیند لذا می خواند از تغییر کردن منصرف شوید.
راه حل: کاملا توضیح دهید که این تغییرات یا تصمیم هایتان تاثیری بر تقاضاهایتان ندارد و هیچگاه تقاضاهایتان به صورت عجیب و غریب افزایش نمی یابد.
 عزت نفس 

 افزایش عزت نفس در درونتان بعد از  تغییرات در آن ها ایجاد دلهره می کند و می ترسند با این عزت نفس روز به روز فاصله خود را بیشتر کنید و سطح زندگی خویش را ارتقا دهید برای همین می ترسند و در نتیجه جلوی تغییراتتان را می گیرند.
راه حل: توضیح دهید که اگر در شرایط بهتری از زندگی قرار بگیرید آنگاه احساس بهتری دارید و در نتیجه برای آن ها فرزند بهتری خواهید شد و خوشحالید از اینکه آن ها هم در این تغییرات کمک کرده اند و محبتشان را فراموش نمی کنید.
 ایجاد زحمت

 اطرافیان گمان می کنند اگر تغییر کنید آن گاه آنان نیز نیاز به تغییر دارند و از آنجایی که تغییر کردن آسان نیست لذا برای آنکه خودشان در زحمت نیفتند راهی به جز ایجاد سد در برابر تغییرات ندارند.
توضیح: این دغدغه در دوستان رخ می دهد راه حل یک کلمه است هرگز تصمیمات و یا تغییرات خود را به دوستانتان نگویید. معنای دوستی بیان ریز به ریز تصمیمات و تغییرات خودتان به او نیست. دوستانتان چه بخواهید و چه نخواهید با شما حس رقابت دارند و در نتیجه از گفتن تصمیم ها و تغییرهایتان جدا خودداری کنید.
 مشکل و دردسر 

نزدیکان گمان می کنند که تغییراتتان، مشکل و دردسر ایجاد می کند و  لازم است که مقداری از انرژی خود را صرف مواظبت از شما کنند. برای آنکه این اتفاق نیفتد مانع تغییراتتان می شوند.
راه حل : توضیح دهید که همه جوانب را سنجیده اید و طبق برنامه هایتان برای کسی زحمتی ایجاد نمی شود.
 بدون تغییر می توانی

 نزدیکان در درونتان نیستند پس نیازتان به تغییر را درک نمی کنند لذا با گفتن عبارت اینکه نیازی به تغییر نداری پس این تغییر را انجام نده می خواهند مخالفت کنند.
راه حل : به خوبی علت و دلیل ایجاد تغییر یا تصمیم خود را توضیح دهید. اگر نیازتان به تغییر را شفاف بیان کنید و ثابت کنید که بدون تغییر نمی شود به شرایط مطلوب رسید هرگز مخالفت نخواهد شد.
 عزت نفسشان در خطر است

 نزدیکان با خود می اندیشند اگر تغییر کنید شرایط بهتری پیدا می کنید و در نتیجه عزت نفسشان از شما کمتر می شود و حس بدی در آنان ایجاد می کند و در نتیجه با هر روشی که شده می خواهند تغییر نکنید.
توضیح : این مورد نیز در دوستانتان ایجاد خواهد شد زیرا آنان در رقابت هستند بنابراین بیان این موضوعات به دوستان اکیدا ممنوع است.
 حس برتری دارند

 برخی از اطرفیان که رویتان کنترل و حس برتری دارند دغدغه این را دارند که نکند در اثر تغییر این حس مالکیت از بین برود و خودتان بخواهید زندگی را مدیریت کنید و برای آنکه این حس برتری را از دست ندهند سعی در مخالفت با تغییرات دارند.
توضیح : این مورد در دوستانتان ایجاد خواهد و راه حلش صحبت نکردن پیرامون این موضوعات با دوستانتان است.
 اعتماد  احساس می کنند اگر تغییر کنید و در نتیجه رشد و توسعه پیدا کنید آن گاه اعتمادی که به اطرافیان خود دارید را از دست می دهید و چون دلهره این موضوع را دارند بنابراین با جلوگیری از تغییرات، سعی می کنند اعتمادتان را به خودشان حفظ کنند.
راه حل : برایشان جا بیندازید که این یک تصمیم یا تغییر درونی است و اختلالی به روابط بیرونی ایجاد نخواهد نمود
 آینده مبهم

 نزدیکان این سوال را دارند که بعد از تغییر، آینده تان چگونه خواهد شود؟ آیا راه و روش تفکرتان نسبت به همه مسایل تغییر خواهد کرد؟ بنابراین تمام سعی خود را می کنند تا وارد این آینده مبهم نشوید. آینده ای که جایگاهشان را مشخص نکند وحشتناک است پس تنها راه حل باقی مانده مقاومت در برابر تغییرات است.
راه حل : به خوبی تشریح کنید که آینده برایتان روشن است و می دانید که از زندگی چه می خواهید و برای چه نیاز به این دگرگونی ها دارید و جایگاه آن ها هیچ تغییری نخواهد کرد و همان اندازه مهم خواهند بود.
 صلاحیت و ظرفیت

 شما را در حد و اندازه ای نمی دانند که بخواهید دست به تغییر بزنید و برای همین با استفاده از روش های متفاوت می خواهند مانع تغییرات  شوند تا آسیب روحی نبینید.
راه حل : به آن ها بگویید که هدفتان از این تغییر و تحول جان دادن به زندگی است و اتفاقا می خواهید که ظرفیت ها و روحیه خود را هم ارتقا دهید. می دانید که تحول سخت است و می خواهید خود را تقویت کنید.
 عادت کردن به همین شخصیتتان

 سال هاست که با همین رفتار و کردار و نوع نگاهتان زندگی کرده اند و بنابراین عادت کرده اند همیشه همین گونه باشید و لذا تغییر دادن این عادت برایشان سخت است پس چاره ای ندارند جز جلوگیری از تغییرات در درونتان تا بتوانند عادت خود را حفظ کنند.
توضیح : این اتفاق در دوستانتان شکل می گیرد این را بدانید اگر تغییر کنید و در زندگی خود به پیشرفت برسید آن شخصی که دوست واقعی باشد بسیار خوشحال می شود و اگر دوست واقعی نباشد ناراحت می شود بنابراین به زندگی خود ادامه دهید.
 از دست رفتن امتیازات

 از همین مدل زندگیتان تا به حال امتیازات و منافعی به آن ها می رسیده است بنابراین دغدغه این را دارند که در اثر تغییراتی که می کنید آن گاه آنان منافع و امکانات خود را از دست بدهند. لذا خطر از دست دادن امتیازات ایشان را مجبور می کند تا تغییرات را نادیده بگیرند.
توضیح : این حالت در مورد دوستان رخ می دهد. دیگران لازم است بدانند که رابطه دوستی همواره یک طرفه نیست و قرار نیست به آن ها برای حفظ دوستی باج بدهید.
 احساس زودگذر

 خویشان به این نتیجه رسیده اند که در تغییرات جدی نیستید و چون احساسی شده اید یک صحبتی کرده اید و لذا می خواهند با به تعویق انداختن این موضوع باعث شوند تا حس تغییر در درونتان از بین برود.
راه حل : به خوبی بیان کنید که برای این تغییر به اندازه کافی فکر و بررسی کرده اید و نیازهای خود را مشخص نموده اید و دقیقا آگاهی دارید که این تغییرات را نیاز دارید.
 تحمل این تغییر را ندارند

 اگر تغییر کنید آن گاه ایشان سرکوفت می شنوند و بقیه حمله می کنند که چرا تغییراتی مانند آنچه کرده اید را در خودشان ایجاد نمی کنند در نتیجه برای آنکه مقایسه نشوند یا احساس سرکوفت نشنوند پس هر کاری می کنند تا تغییری نکنید.
راه حل : درست و دقیق توضیح دهید که برای رشد کردن و افزایش تحمل نیاز است از روزی شروع کنید پس چه بهتر که از این تغییر و یا تصمیم شروع کنید.

در این جدول دو نکته مهم موج می زند که لازم است کمی روی آن دقت کنید. اول آنکه با بیان تصمیم و یا تغییراتتان به دوستان برای خود دردسر درست نکنید. هیچ لزومی ندارد دوستانتان را در تصمیم ها و یا تغییرات درونی خود دخیل کنید و دانستن آن ها جز آنکه حس رقابتی را در ایشان زنده کند و به نوعی سعی به مخالفت کنند تا مجبور شوید دست از تحول بردارید هیچ سود دیگری ندارد. نکته دوم در مورد خانواده است. آنچه در این جدول به خوبی مشخص می شود لزوم ارایه یک توضیح دقیق و شفاف به خانواده بابت نیاز به تغییر، برنامه مربوط به آن، سبک و سنگین کردن راه حل ها و همچنین بررسی جوانب حاصل از آن تغییر یا تصمیم است. خانواده تان دوست دارند بدانند که با تفکر و بررسی به این نتیجه رسیده اید.

گندم
یکشنبه 24 بهمن 1395 04:56 ب.ظ
سلام.
وای کی میشه دخترم کنکوری بشه و مطالب شمارو روش پیاده کنم.
من همشو تو یک دفتر یادداشت می کنم واس دخترم.
خوشحالم که شمارو دارم .
بازم ممنون از وقتی که میزارید واس مخاطبانتان اقای رضا جدیدی.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم به زودی یک چشم بر هم زدن دختر شما نیز بزرگ می شود و ان شالله یکی از بهترین ها برای کشورمان خواهد شد مثل خیلی دیگر از همین کنکوری هایی که همین الان در حال تلاش برای ساختن زندگی خود هستند تا به زودی جزء بهترین ها باشند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.