کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - نکته ای که احتمالا از آن غافل شده اید

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

نکته ای که احتمالا از آن غافل شده اید

برنامه ی اصولی در مرحله اول بایستی برنامه ای باشد که مطابق با ویژگی های یک داوطلب کنکور باشد. هر داوطلب کنکور شرایط منحصر به فرد خود را دارد که بایستی در برنامه اش رعایت کند. تفاوت های اساسی داوطلبان کنکور به شرح زیر است:
1. شرایط علمی و سواد هر شخصی منحصر به فرد است.
2. میزان نیاز به خواب و تفریح در افراد با یک دیگر متفاوت است.
3. میزان توان مطالعاتی در هر داوطلب کنکور به یک میزان است.
4. کشش یادگیری در زمان های شبانه روز در همه داوطلبان یکسان نیست.
5. نقاط ضعف و قوت درسی برای همه داوطلبان مخصوص به خودشان است.
6. فصل های آسان و سخت برای همه یکسان نیست،
7. میزان نیاز به زمان یادگیری در دروس مختلف برای هر داوطلب منحصر به فرد است.
8. حجم و تعداد مرور ها و تست ها برای هر کنکوری به شرایط پایه درسی او بستگی دارد.
9. خستگی ناشی از مطالعه برای داوطلبان با یکدیگر  متفاوت است.

به همین منظور داوطلبان کنکور تمایل دارند که برنامه شان متناسب با این شرایط باشد تا بتوانند به راحتی آن را اجرا کنند و از برنامه ی کنکورشان و اهداف آن عقب نمانند. همین عقب افتادگی ها به شدت آن ها را نگران می کند به طوریکه همواره در حال نوشتن یک برنامه دیگر هستند تا بتوانند آن را اجرا کنند. همین موضوع باعث یک غفلت بزرگ در داوطلبان کنکور شده است.
آن غفلت بزرگ چیست؟
بسیاری از داوطلبان کنکور، روند صعودی برنامه ریزی کنکور را فراموش کرده اند. روند صعودی در برنامه به چه معناست؟ این روند به این معناست که یک برنامه خوب در کنکور بایستی بتواند در طول زمان و به صورت آرام و پیوسته تغییراتی در توانایی های ذاتی داوطلب ایجاد نماید به طور مثال کنکوری که کشش یادگیری محدودی داشته است بایستی طبق برنامه اش روز به روز بر کشش یادگیری اش اضافه شود. متاسفانه این غفلت بزرگی است که بسیاری از کنکوری ها به آن توجهی ندارند و به همین منظور همواره سرگرم تهیه برنامه ای می شوند که متناسب با شرایطشان باشد و اصلا به این موضوع توجهی ندارند که بایستی فاکتور پیشرفت و صعود را هم در برنامه خود بگنجانند. 
اگر تا به حال به این مورد توجهی نداشته اید بهتر است از همین حالا روند صعودی و پیشرفتی برنامه خود را هم طراحی و آن را به عنوان یک برنامه مکمل در کنار برنامه اصلی خود اجرا کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هرگز انتظار تغییرات وسیع در ویژگی های ذاتی خود را نداشته باشید بلکه همواره سعی کنید تغییرات کوچک و خیلی ریز را ولی به صورت هر روز در برنامه مکمل خود طراحی کنید و از خود انتظار بالا نداشته باشید. به طور مثال اگر شما توان حل 50 تست پشت سر هم از یک درس را دارید بایستی سعی کنید خیلی آرام و کوچک این مقدار را افزایش دهید. تغییرات بزرگ و یک شبه مانند صاعقه است. یک لحظه وجود دارد ولی دایمی نیست. 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.