کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - فکرم همه جا هست و تمرکزی که آرزویش را دارم

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

فکرم همه جا هست و تمرکزی که آرزویش را دارم


به همه چیز فکر می کنم به جز درس خواندنم؛ همه ی مشکلات زندگیم در همین سال کنکور و ماه های قبل از کنکور به سراغم آمده است، چطور می توانم از این امواج و انرژی های منفی دور شوم؟ دلم می خواست مثل سال های قبل درس بخوانم. امسال اصلا تمرکز روی درس هایم ندارم. موقع درس خواندن حتی به شکل ناخنم فکر می کنم اما درس نمی خوانم، ساعت ها پشت میز نشسته ام اما یکی دو صفحه بیشتر درس نخوانده ام. 
این مطلب در پیرو دو مطلب دیگر کلبه مشاوره نوشته شده است. اولین مطلبی با عنوان  «مشکلات از آنچه در ذهن شما می گذرد، کوچکتر است»  نوشته شده است و دومین مطلب با عنوان  «شرط هایی به ضخامت طناب های دست و پا گیر»  می باشد اگر این دو مطلب را مطالعه نفرموده اید پیشنهاد می شود ابتدا به مطالعه ی آن ها بپردازید تا سیر علمی مطلب حفظ شود. برای مطالعه ی آن دو مطلب روی عبارت های داخل گیومه کلیک کنید.
ضخامت یک برگه معمولی دفتر 0/1 میلی متر است. اگر یک برگه معمولی دفترتان را 42 بار از وسط تا بزنید ضخامت آن چقدر می شود؟ لطفا همین حالا یک برگه را بردارید و تا زدن را شروع کنید. تقریبا بعد از 7 بار تا زدن برگه، متوقف می شوید و دیگر تا زدن را نمی توانید ادامه دهید. اما می توانیم با ریاضی حساب کنیم که ضخامت این برگه معمولی بعد از 42 بار از وسط تا زدن چقدر خواهد شد؟ هر بار که کاغذ را از وسط تا می زنیم ضخامت آن دوبرابر می شود. بار دیگر ضخامت آن چهار برابر می شود و به همین ترتیب با توان دوم شروع به افزایش می کند و اگر بشود کاغذ را 42 بار تا زد آن گاه ضخامت آن برابر است با فاصله کره زمین تا کره ماه.
از این مثال می خواهیم به مشکلاتی برسیم که هر روز در ذهن هر انسانی می چرخد. ریشه ی مشکلات به اندازه ی همان کاغذ ضخامتی کمتر از  0/1 میلی متر دارد اما هر بار یک تا روی آن می زنید و هر تا باعث می شود که مشکل بزرگ و بزرگ تر شود و سپس بعد از چند بار تکرار تبدیل به عادت می شود آنگاه شرطی می شوید به طوری که تا کتاب هایتان را باز می کنید آن افکار هم به ذهن شما سرازیر می شوند. تفکرات حاشیه ای زمانی شروع می شود که مشکل اصلی فراموش شده  و مغز  فرآیند تا زدن و بزرگ کردن مشکل را پیش رو می گیرد. در این حالت فرد مشکلش را حل نمی کند بلکه بدون آنکه آگاه باشد تمام انرژی خود را برای این صرف می کند که مشکل را بزرگتر کرده وارتباط  هایی بین آن مشکل و سایر کاستی های زندگیش برقرار نماید.
تا به اینجا آموختیم که ذهن افرادی که دایما در حاشیه ها به سر می برد به این دلیل است که  مغز آن ها به صورت نا آگاهانه در تلاش است تا مشکل را بزرگ تر نماید و سعی کند بین آن مشکل و ناکامی های قبل و بعد ارتباط برقرار کند حال برای اینکه بتوانیم راه درست را پیش برویم نیاز داریم تا تمرکز خود را روی ریشه مشکلاتمان ببریم. حال چرا ریشه یابی کردن مشکلات مهم است؟
به دو دلیل ریشه یابی مشکل مهم است؛ اول آنکه باعث می شود به جای آنکه با شاخ و برگ های ذهنی که به مشکل داده اید وقت خود را هدر دهید با اصل مشکل رو به رو شوید که صد در صد اصل و ریشه ی مشکل خیلی ساده تر و کوچک تر از آنی است که در مغز شما می گذرد و دوم آنکه هدف شما بایستی حل مشکل باشد نه فکر کردن به مشکل. بله بزرگترین نقطه ضعف انسان ها این است که مدت زمان زیادی را صرف شاخ و برگ دادن به مشکل می کنند و به همین ترتیب باعث می شوند آن مشکل بزرگ تر شود و سپس کل مغز را پر کند در حالیکه فقط کافی بود کمی از وقت خود را صرف حل مشکل کنند. ذهنیت انسان ها مسئله پرداز است. همه ی ما در تولید سوال بسیار موفق هستیم می توانیم هزاران سوال را بسازیم اما انسان های نسل برتر کسانی هستند که ذهنیت حل مسئله دارند. آن ها سعی می کنند مسئله ها را حل کنند زیرا هم وقت کمتری می گیرد و هم مشکل را از بین می برد.
یادتان باشد یک کبریت را می شود خاموش کرد اما انبار آتش گرفته را به راحتی نمی شود خاموش کرد. خود را اسیر تا زدن مشکلات نکنید و سعی کنید قدرت حل مسئله را در خود افزایش دهید اگر خودتان نمی توانید آن را حل کنید از متخصص یا اطرافیان دلسوز و با دانش کمک بگیرید و به هر حال به جای آنکه زمان های زیادی را صرف شاخ و برگ دادن به مشکل کنید فقط هدف خود را برای حل آن مشکل قرار دهید.


محدثه
جمعه 10 دی 1395 07:21 ب.ظ
ممنون ازتوضیحات مفید وکاملتون .چه جوری میتونم ریشه ترس ازشکست وتکرار نتیجه رو درخودم ازبین ببرم؟چطور میتونم به تفکرسالم برسم؟
پاسخ رضا جدیدی :
این سوال شما را نمی شود در یکی دو جمله توضیح داد زیرا این سوال یک مسیر برای زندگی است بهترین راهکار با توجه به اینکه شما کنکوری هم هستید این است که از مشاور یا روانشناس خود بخواهید بر روی فوبیا و ترس از شکست های شما کار کند و چگونه اندیشیدن را به شما آموزش دهد. موفق ترین باشید.
محدثه
جمعه 10 دی 1395 06:35 ب.ظ
فکرنمیکنم اگر قبول میشدم این افکار به سراغم میومد
پاسخ رضا جدیدی : خودتان پاسخ تمام مشکلاتتان را دادید. چرا بدون بررسی دقیق دارو مصرف می کنید؟ چرا به جای حل مشکلتان می خواهید از مسکن ها استفاده کنید. مصرف دارو فقط باعث می شود شما فکر نکنید اما باعث نمی شود مشکل شما حل شود. آنچه اهمیت دارد برطرف شدن ریشه ای مشکل است. شما یک بار امیدوارانه کنکور داده اید و نتیجه نگرفته اید و کم کم به کنکور نزدیک شده ایم این افکار ترس از شکست و ترس از قبول نشدن و ترس از تکرار نتیجه به سراغ شما آمده است و شما بدون آنکه به فکر برطرف کردن ریشه این ترس ها و نگرانی ها باشید به سراغ مصرف دارو رفته اید. پس تنها راه حل قطعی برای شما از بین بردن ترس از شکست و ترس از تکرار نتیجه است تا برای همیشه بدون نیاز به هیچ دارویی به زندگی زیبای خود ادامه دهید. در ضمن شما فوبیای فضای بسته و باز هم دارید. فوبیا هم ریشه اش ترس است در واقع نوعی ترس بزرگ شده است که احساس نا امنی را برای شما در فضای بسته و یا خیلی شلوغ ایجاد می کند که آن هم مربوط به خاطراتی می شود که شما دارید و در ذهنتان باقی مانده است. حتما در گذشته شما خاطراتی مربوط به خانه های قدیمی و یا اتفاقاتی که در آن خانه ها برایتان افتاده وجود دارد که در شما فوبیا ایجاد کرده است که برای برطرف کردن فوبیا هم قرص و دارو بی معناست. راه حل برطرف شدن فوبیا صحبت در مورد گذشته و همچنین صحبت در مورد نگرانی های شماست. می بایست افکار خود را مطرح کنید و روانشناس یا مشاور یا حامی روحی شما بتواند این افکار را پالایش کند. مردم بسیاری در جهان فوبیا دارند به طور مثال خود من هم فوبیای ارتفاع داشتم که همیشه فکر می کردم وقتی از پله ها می خواهم پایین بیایم یکی میخواهد مرا پرت کند و وقتی مطالعات خودم را انجام دادم و در این زمینه تحقیق کردم متوجه شدم این ترس از ارتفاع مربوط به خاطراه ای در 8 سالگی خودم می شود که پسر عمه ام مرا در استخر هل داده بود و من بسیار ترسیده بودم و این خاطره باعث شده بود که همیشه از ارتفاع در هرجایی بترسم و سپس خودم توانستم فوبیایم را نابود کنم. بنابراین فوبیای محیط بسته و باز شما نیز خاطراتی دارد که به راحتی می شود برطرف کرد. همین فردا اقدام کنید و مطمین باشید حالتان خوب می شود و روانپزشکتان قرص ها را قطع می کند. شما برای زندگی به قرص نیاز ندارید به تفکر سالم نیاز دارید. موفق ترین باشید.
محدثه
جمعه 10 دی 1395 05:51 ب.ظ
سلام استاد.من امسال پشت کنکوری تجربی هستم رتبه منطقه دو 7100بود.پارسال با تمام انگیزه ونیرو درس خوندم وخیلی امیدواربودم قبول میشم تمام دنیام درس بود وواقعا عاشق درس خوندن ویادگرفتن وهدفم بودم بعد اعلام نتایج هم باانگیزه تمام وروحیه عالی تصمیم گرفتم پشت بمونم تا به هدفم برسم ازمون قلمچی شرکت کردم و نتایجم خوب بود با وجود اینکه میدونستم اگه بخونم بهترازاینم میشم ولی یکباره انگار خاموش شدم به کلی انگیزه ام رو ازدست دادم همه چی برام بی معنی شد مشاورا ورزش وارتباط با دوستام رو بهم پیشنهاد دادن ولی همش برام بی معنی بودن هیچکدوم حالمو خوب نکرد ازهمه چی میترسیدم همش منتظریک اتفاق بد بودم ازفضای بسته از جاهای قدیمی وپرجمعیت وترافیک مخصوصا ازتاریکی وحشت داشتم فکرای مزخرفی درمورد دنیاوادما وافرینش وخدا به ذهنم میومد که واقعا خستم کرده بودبه روانپزشک مراجعه کردم گفتن وسواس فکری وپانیک وفرسودگی تحصیلیه والان قرصای اسنترا و کلونازپام و تری فلوئوپرازین مصرف میکنم حالم بهترشده ولی هنوزم نمیتونم برم سراغ درس روزی4 ساعت میخونم شبا میترسم وخیلی کم فکرای مزاحم هم دارم.واقعا به کمکتون نیاز دارم به نظرتون چیکارکنم؟خیلی خیلی ممنون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. یک سوال ساده می پرسم. اگر فرض کنیم شما در کنکور قبول شده اید و به هدفتان رسیده اید آیا باز هم این افکار سراغتان می آید؟
سه شنبه 7 دی 1395 07:22 ب.ظ
ممنون,خیلی از مشاورا ناامیدم کرده بودن با اینکه وضعیتم صفر نیست و درصدام هم ناامید کننده نیست ولی خیلی ناامید بودم,بعضی از موسسات بهم میگن باید حتما دی وی دی ما بخونی که جبران بشه,متاسفم واسه اوناو واقعا متشکرم از شما
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. اصلا نا امیدی جایی ندارد. 6 ماه زمان کمی نیست. لذا بروید و برنامه ی خود را طراحی کنید و با تمام وجود بخوانید که کار را در همین 6 ماه به خوبی می شود تمام کرد. مطمین باشید 6 ماه آنقدر زیاد هست که به فیزیوتراپی برسید. موفق ترین باشید.
سه شنبه 7 دی 1395 06:11 ب.ظ
سلام اقای جدیدی وقت بخیر,یه سوال داشتم خواستم بدونم میشه از الان تلاش کرد واسه کنکور؟من رشته فیزیوتراپی دوس دارم,همه میگن دیر شروع کردی خیلی استرس دارم اگه کمک کنین ممنون میشم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای رشته فیزیوتراپی مشکلی برای قبول شدن در این زمان نیست. اگر برنامه تان را اصولی و منظم و همراه با مرور و تست بچینید و تکرار خوبی داشته باشید و واقعا سعی کنید بدون اتلاف زمان از این به بعد را بخوانید قبول می شوید. فشار قبولی در رشته فیزیوتراپی مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی نیست. در این رشته خیلی خیلی راحت تر می شود قبول شد فقط برنامه تان را طراحی و سپس اجرا کنید. موفق ترین باشید.
کیمیا
جمعه 26 آذر 1395 12:48 ق.ظ
سلام اقای جدیدی.وقتتون بخیر.من نامزد دارم و نامزدم سمنان پزشکی میخونه و سال ۶ هست.من خودم مازندران هستم و اگر بخوام دندون سمنان قبول بشم و یک سال اونجا درس بخونم و به طور رسمی ازدواج کنم.و بعدش اگه همسرم تخصص دانشگاه دیگه قبول شد و من خواستم انتقالی بگیرم.ایا بابت انتقالی باید هزینه پرداخت کنم؟؟تا سقف چقدر؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای شما دعای خوشبختی داریم. ان شالله هم شما و هم همسرتان در زندگی شخصی و اجتماعی تان موفق ترین باشید و خیر و ثمراتش بر کشورمان حاکم شود. در مورد انتقالی بین دانشگاه، اگر شما روزانه قبول شوید برای انتقالی از شما شهریه ای که می گیرند معادل شبانه رشته تان است ولی چون دندانپزشکی و داروسازی و پزشکی برایش شبانه تعریف نشده است خود دانشگاه شهریه معادل شبانه را تعیین می کند. برای اطلاع از نرخ دقیق آن از همسرتان بخواهید به آموزش دانشکده پزشکی مراجعه نماید و سوال بپرسد زیرا آن ها به طور دقیق می توانند قیمت را تشریح کنند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.