کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چگونه وارد رشته ژنتیک شویم؟ + تمام های روش های ورود به رشته ژنتیک

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چگونه وارد رشته ژنتیک شویم؟ + تمام های روش های ورود به رشته ژنتیک

علم  ژنتیک  با وجود آن که از آزمایش های جذاب مندل آغاز شد اما از نظر علمی بسیار جوان و حوزه ی فعالیت بالایی در جهان دارد. امروزه حتی تحقیقات زیادی در مورد رفتار و شخصیت انسان ها را به ژن های آن ها پیوند می زنند و از دیگر تحقیقات بزرگ در جهان می توان به پروژه هایی اشاره کرد در آن هدف تغییر در سطح ژن ها می باشد. رشته ی تحصیلی ژنتیک می تواند یک رشته ی جذاب و بی مانند برای تحقیقات در جهان باشد زیرا که ریشه ی علم تجربی از ژن ها آغاز می گردد و می تواند گفت پایه ی علم زیست می باشد.
سوال : از چه طریقی می توان وارد رشته ی  ژنتیک پزشکی شد؟
مسیرهای متنوع برای ورود به این رشته وجود دارد :
1. ورود به رشته ی زیست شناسی در گرایش علوم سلولی و مولكولی، ژنتیك و بیوشیمی سپس به مقطع ارشد و  دکتری ژنتیک پزشکی    
2. ورود به رشته ی زیست فناوری پزشكی سپس به دکتری ژنتیک پزشکی           
3. ورود به ایمنی شناسی پزشكی سپس به دکتری ژنتیک پزشکی                   
4. ورودبه دكترای عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی و دامپزشكی سپس به دکتری ژنتیک پزشکی
5. متخصصان رشته های مختلف پزشكی سپس به دکتری ژنتیک پزشکی       
6.دكترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی سپس به دکتری ژنتیک پزشکی                
همانطور که مشاهده می شود روی این رشته حساب ویژه ای باز می شود به طوری که حتی  پزشک ها هم علاقه ی خود را برای ورود به این رشته جهت تحقیقات به اثبات رسانیده اند. اما در بین این مسیرها راحت ترین  مسیر، این است که ابتدا به رشته ی زیست در مقطع لیسانس وارد شده و سپس برای  مقطع ارشد و دکتری به سمت  ژنتیک پزشکی بروید.
 سوال : در مقطع دکتری رشته ی  ژنتیک پزشکی چه هدفی دنبال می شود؟ 
الف) تربیت نیروی انسانی کارآمد در زمینه های آموزشی مفاهیم ژنتیک پزشکی و نظریه پردازی علمی، پژوهش های کاربردی و بنیادی ژنتیکی و ارایه خدمات تشخیصی و پیشگیری.
ب) ظرفیت سازی و فراهم کردن بستر مناسب و ایجاد زیر ساخت های لازم برای ژنتیک پزشکی با توجه به اهداف راهبردی رشته به ویژه در عرصه های پیشگیری، مشاوره، تشخیص آزمایشگاهی بیماری های ژنتیکی.
 ج)  ایجاد تعامل بیش از پیش بین ژنتیک پایه و بالینی.
د) تقویت تفکر استدلالی و خلاق و رشد شخصی و کسب شایستگی حرفه ای و اجتماعی در دانش آموختگان

 سوال : درس های رشته ی  ژنتیک پزشکی در مقطع دکتری چیست؟

    در مقطع دکتری ژنتیک پزشکی بایستی سه دسته دروس گذرانده شود:

    الف) دروسی که به صورت جبرانی برای برطرف کردن ضعف و کم و کاست های دانشجویان ارایه می شود.

     ب) دروسی که به صورت اختصاصی اجباری است و همه ی دانشجویان دکتری این رشته بایستی بگذرانند.

     پ) دروسی که به صورت اختصاصی اختیاری است و هر دانشجو بر اساس نیاز خود آن ها را می گذراند.

  لیست دروس این رشه به شرح زیر است:دروس رشته ی ژنتیک پزشکی
سوال :بهترین روش برای تحصیل در این رشته کدام است؟
تعیین بهترین مسیر برای رسیدن به تخصص در رشته ی  ژنتیک پزشکی  به  عوامل شخصی و محیطی بستگی دارد. از آنجا که پروژه های تحقیقاتی در همه ی جهان برای شخص محقق از نظر اقتصادی می تواند محدودیت های زیادی ایجاد کند لذا توصیه می شود که از مسیری وارد رشته ی  ژنتیک پزشکی شوید که از نظر درآمدی مشکی نداشته باشید مثلا بهتر است پزشکی یا دندانپزشکی یا دارو ساری خود را بگیرید و بعدبه سمت رشته ی  ژنتیک پزشکی بروید تا دغدغه ی درآمد نداشته باشید. اما دیدگاه دیگر این است که اگر بخواهید از نظر علمی بسیار ممتاز باشید و حاضرید شرایط اقتصادی ضعیف تر را هم تحمل کنید ورود به رشته ی زیست شناسی در گرایش ژنتیک بهترین مسیر برای شماست.
سوال : آیا در این رشته امکان پیشرفت وجود دارد؟
بله بسیار زیاد. ژن و علم مربوط به آن پایه و اساس علم پزشکی است و لذا شما اگر یک محقق حرفه ای باشید قطعا در این مسیر پیشرفت های چشم گیری را خواهید داشت.
 
دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید


نگار
یکشنبه 11 خرداد 1399 03:46 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر من یازدهمی هستم ورسته تجربی میخوانم میخواستم ببینم بعدازاینکه رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی خوندم و کنکو دکتری رشته ژنتیک پزشکی دادم درامد دارم ؟ در رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی میتونم در آزمایشگاه ژنتیک کارکنم و درامد دارم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همانطور که در متن اشاره کرده ام بهترین راه برای ورود به ژنتیک که خیال تان بابت درآمد راحت باشد این است که پزشک باشید. بقیه روش ها، شرایط برای داشتن شغل، احتمال کمی دارد. موفق ترین باشید.
Minoo
یکشنبه 24 فروردین 1399 01:08 ب.ظ
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم آینده شغلی رشته ژنتیک پزشکی چطوره و اگر بخوایم از رشته زیست شناسی یا پزشکی وارد شیم هر کدام تا گرفتن دکتری ژنتیک پزشکی چقدر طول میکشه سپاس فراوان
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. توصیه بنده این است که پزشکی را بخوانید و بعد برای ادامه تحصیل می توانید به سراغ ژنتیک بروید. اینطوری درآمد خود را تضمین کرده اید. موفق ترین باشید.
شنبه 7 دی 1398 03:32 ب.ظ
سلام آقای جدیدی
مثلا من اگر وارد رشته دندان بشوم و جایگاه شغلی خودم را پیدا کنم و سپس بخواهم پژوهش گری در این حوزه شوم، باید دوباره کنکور بدهم و وارد زیست شناسی شوم و بقیه مراحل درست است؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اولا به شما تبریک می گویم که یاد گرفته اید مسئله شغل و کسب درامد را از مسئله رشته دانشگاهی تان تفکیک کنید و این خیلی خیلی هنرمندانه است و آفرین بر شما. دوما فعلا که مسیر اینطوری هست که خودتون گفتید ولی شاید تا اونموقعی که شما خواستید این کار رو بکنید روش های دیگری وجود داشته باشد. فعلا تمرکز کنید روی دندان پزشکی و بعدا بهترین راه برای ژنتیک را خواهید آموخت. موفق ترین باشید.
دوشنبه 20 آبان 1398 08:16 ب.ظ
سلام من دانش اموز پایه نهم هستم و علاقمند به رشته مهندسی ژنتیک میشه بکید میشه مستقیما و بدون هیچ واسطه ای به دانشکاه مهندسی زنتیک وارد شد و اینکه چه رتبه ای برای قبولی در دانشکاه تهران لازمه و باید محصل رشته ی تجربی باشی یا ریاضی یا هر دو. ممنون از اینکه وقت میکذارید و به سوالات جواب میدید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تا به این لحظه هیچ رشته ای تحت عنوان مهندسی ژنتیک وجود ندارد و فقط با راهکارهایی که در ابتدای متن گفته شد شما می توانید وارد این رشته شوید. تنها رشته ای که مستقیم می شود واردش شد رشته ای تحت عنوان «مهندسی تولید و ژنتیك گیاهی» است که این رشته در بسیاری از دانشگاه حتی بدون کنکور می توانید واردش شوید که به نوعی زیرمجموعه علوم کشاورزی است و بنده به هیچ وجه این رشته را توصیه نمی کنم. بنابراین اگر علاقمند به رشته ژنتیک هستید بایستی به صورت یکی از روش هایی که در ابتدای متن به آن اشاره کرده ام وارد این رشته شوید. موفق ترین باشید.
zari
جمعه 18 مرداد 1398 08:45 ق.ظ
سلام،وقت بخیر.
من دانشجوی ترم سه زیست شناسی جانوری هستم،امکانش هست که ارشد بتونم ژنتیک ادامه بدم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون تا به این لحظه، تمام گرایش های زیست شناسی می توانند در کنکور کارشناسی ارشد ژنتیک شرکت کنند. موفق ترین باشید.
جمعه 10 اسفند 1397 02:19 ب.ظ
سلام وقت بخیر
میشه درمورد بازار کار این رشته هم بگید ؟ و اینکه از چه طریقی وارد رشته ژنتیک پزشکی میشیم روی اینده شغلی تاثیری نداره ؟! ممنون
پاسخ رضا جدیدی : اگر به ژنتیک علاقمند هستید باید از بهترین مسیر یعنی پزشکی وارد شوید که مشکلی از نظر مالی نداشته باشید. بقیه مسیرها زیاد از نظر شغلی قابل دفاع نیستند و می شود گفت حتی شاید به مشکل هم بر بخورید. بنابراین اگر دنبال این تخصص هستید به فکر این باشید که اول پزشک شوید تا از نظر موقعیت شغلی هیچ مشکلی نداشته باشید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 24 بهمن 1397 10:19 ب.ظ
پس مشکلی وجود نداره که من پیش دانشگاهی نرفتم؟
پاسخ رضا جدیدی :
خیر، مدرک کاردانی شما جای مدرک پیش دانشگاهی تان را می گیرد. در واقع در صفحه 4 دفترچه ثبت نام کنکور می توانید موردی را که عرض کردم بخوانید. مدرک کاردانی شما برای کنکور کافی است و به راحتی می توانید کنکور تجربی را ثبت نام کنید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 24 بهمن 1397 07:47 ب.ظ
درود
من دختری20 ساله هستم که درحال حاضردر کاردانی رشته معماری مشغول تحصیلم.و دیپلم هنرستان در رشته معماری را دارم.
برای تحصیل در رشته ژنتیک باید چه کاری انجام دهم.؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما چون مدرک کاردانی دارید هیچ مشکلی برای ثبت نام در کنکور ندارید. باید کنکور تجربی ثبت نام کنید که ثبت نامش از امروز شروع و تا 2 اسفند ادامه دارد. این کنکور را ثبت نام کنید و در آن شرکت کنید و یکی از رشته های معرفی شده در سوال اول همین مطلب را قبول شوید و در مسیر تحصیلی به تخصص ژنتیک برسید.
بهترین مسیر نیز پزشک شدن و بعدا دکتری ژنتیک خواندن است. موفق ترین باشید.
سه شنبه 23 بهمن 1397 08:49 ب.ظ
درود
اگر کسی در رشته ی هنری تحصیل کرده باشه چطور میتونه تغییر رشته بده و از کدوم راه باید وارد رشته ژنتیک بشه؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال را فردا شب دوباره تکرار کنید چون فردا دفترچه های کنکور 98 قرار است بیاید و فردا شب بر اساس آخرین قانون ها پاسخ شما را می دهم فقط فردا شب که سوال را می پرسید حتما آخرین مدرکی که دارید را هم ذکر کنید مثلا دیپلم دارید یا پیش دانشگاهی دارید اصلا دانش آموز نظام قدیم هستید یا جدید و اینکه آقا هستید یا خانم؟ موفق ترین باشید.
zahra
دوشنبه 12 مهر 1395 09:24 ق.ظ
سلام آقای جدیدی روزبخیر تاریخ کنکور 96 رو اعلام کردن? اگه کردن لطف کنید بهم بگید چون هر چی جستجو کردم به نتیجه نرسیدم
مچکر از وقتی که میذارید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. اعلام زمان کنکور سال 1396 به طور رسمی در زمان ثبت نام یعنی بهمن ماه اعلام می شود. البته اگر نگاهی به تقویم سال 1396 بیندازیم متوجه می شویم که ماه مبارک رمضان در تاریخ 5 تیر 1396 تمام می شود و لذا اولین جمعه بعد از ماه مبارک رمضان 9 تیر و دومین جمعه 16 تیر می باشد. یکی از این دو کاندیدا برای تاریخ برگزاری کنکوری سراسری در سال 1396 هستند. موفق ترین باشید.
شنبه 19 تیر 1395 12:18 ب.ظ
یعنی اگر شخصی هیچکدام از شرایط المپیاد و خوارزمی نداشته باشد ولی مثلا نفر بر تر کنکور تجربی باشد و در دانشگاه هم دانشجوی نمونه باشد پس می تواند همزمان بدون نیاز به کنکور مثلا پزشکی و رشته ی در ریاضی مهندسی... را باهم بخواند ولی باید دو ترم در دانشگاه را گذرانده باشد.

آیا درست متوجه شده ام ؟؟ بی نهایت سپاسگزار از پاسخ کامل و مفید تون.
پاسخ رضا جدیدی : نفر برتر کنکور در شرط انحراف معیار 2.5 صدق می کند و بعد از اینکه دو ترم در دانشگاه درس خواند می تواند برای رشته دوم اقدام کند. دقت کنید در دو رشته ای که شما می فرمایید موافقت نمی کنند باید رشته مکمل و یا متناسب با رشته اول باشد. مثلا برای پزشکی و دارو و دندان رشته هایی مثل زیست یا شیمی را موافقت می کنند. اینگونه نیست که هر کسی هر رشته ای را بخواند. موفق ترین باشید.
شنبه 19 تیر 1395 10:46 ق.ظ
سلام با آرزوی موفقیت برای شاگرداتون
ببخشید من یک سوال داشتم آیا اصلا امکان داره که کسی کنکور تجربی بده و مثلا دارو بخونه و سال بعد کنکور ریاضی بده و رشته ای رو بخونه یعنی همزمان در دو دانشگاه دورشته ی مختلف رو بخونه؟؟؟
اگر نه پس چرا بعضی ها هستند که در چند رشته ی متفاوت مدرک دارند و بسیار هم موفق هستند؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. متشکرم. از نظر قانونی تحصیل همزمان در دو رشته کلی قانون های خاص خودش را دارد و این طور نیست که شما فکر کنید امسال یک کنکور بدهد و سال بعد هم یک کنکور بدهد. قوانین تحصیل در دو رشته بسیار سخت است که در ادامه به بیان چند مورد آن می پردازم:

هر شخصص که بخواهد در دو رشته تحصیل کند علاوه بر اینکه حداقل دو ترم دانشگاهی را با معدل کل 17 داشته باشد باید یکی از شرایط زیر را هم حتما داشته باشد:

نمره کل آزمون کنکورتان باید انحراف 2.5 از میانگین را داشته باشد. محاسبه این موضوع نیاز به شناخت اطلاعات آماری مثل واریانس و انحراف معیار دارد که این موضوع باید به تایید سازمان سنجش باشد.

یا اینکه،

نشان طلای آشوری از المپیادهای علمی دانش آموزی، به تأیید وزارت آموزش و پرورش را داشته باشد.

یا اینکه،

رتبه اول جشنوار ه های خوارزمی و رازی در مرحلة آشوری به تأیید دبیرخانه هر یك از جشنوار هها را داشته باشد.

یا اینکه،

در دانشگاه و با ضوابط مربوطه به عنوان استعداد درخشان شناخته شود.

خب علاو بر این، دانشجو باید رشته دوم خود را با اولویت رشته های گروه های علوم انسانی، هنر و علوم پایه و رشته های مكمل رشته اول و موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو باشد و دانشجو موظف است تأیید گروه آموزشی رشته دوم را برای آغاز تحصیل همزمان در دو رشته آسب کند.

نکته بسیار مهم این است که رشته دوم حتما باید کارشناسی باشد. بنابراین نمی توان رشته دوم را دارو یا دندان یا پزشکی انتخاب کرد.

نکته دیگر این است که به هیچ وجه برای رشته دوم کنکور دادن نیاز نیست و پذیرش کنکوری ندارد. فقط و فقط احراز شرایط بیان شده قابل قبول است.

نکته آخر: آیا تحصیل همزمان در دو رشته خوب است؟ پاسخ: بستگی به رشته ی انتخابی شما دارد مسلما کسی که پزشکی یا دندان یا دارو می خواند بهتر است این کار را نکند زیرا رشته اولش به اندازه کافی سخت، وقت گیر و حیاتی است و امکان دارد تحصیل در یک رشته دیگر به جای آنکه بار مثبت داشته باشد مانع موفقیت شود به ویژه در حال حاضر که کلی کارگاه و سمنیار و دوره های آموزشی خوب برای رشته های محتلف وجود دارد و بهتر است که شخص تمرکز خودش را روی یک رشته بگذارد. در نهایت باید عرض کنم موفقیت در هر رشته با رشته دیگر فرق دارد مثلا موفقیت برای رشته پزشکی یک معنا دارد و موفقیت برای رشته فلسفه یک معنای دیگر دارد و لذا هیچ گاه نمی شود از بیرون به قضیه نگاه کرد و گفت موفق هستند. بایستی دید آیا در صنف خود نسبت به بقیه همکارانشان موفق هستند یا نه؟ یک مثال می زنم. فرض کنید شخصی داروسازی قبول شده است و بعدا همزمان یک رشته مثلا شیمی را هم می خواند. و در نهایت در هر دو رشته فارغ التحصیل می شود. یک شخص دیگر هم داروسازی می خواند ولی به جای آنکه رشته دیگری را بخواند به یک داروخانه مراجعه می کند و سعی می کند به صورت عملی کار را یاد بگیرد. پخش کننده های دارو را بشناسد و سعی کند رابطه کاری خود را بالا ببرد. حالا به نظر شما کدام موفق تر هستند؟ واقعیت این است که نمی شود گفت کدام؟ شاید نفر اول دلش می خواسته محقق باشد و لذا تصمیم گرفته شیمی را هم بخواند ولی نفر دوم دلش می خواسته داروسازی و اشتغالش را قوی تر کند. هر کسی هدفی دارد و لذا اینکه ما از بیرون بگوییم کدام موفق هستند فقط قضاوت ماست. موفق ترین باشید.شنبه 22 خرداد 1395 04:29 ق.ظ
واااایی من عاشق ژنتیك ام
ناصر
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 07:27 ب.ظ
ببخشید اگر براتون مقدوره راجع به رادیولوژی هم توضیح بدید
من هم به رادیولوژی علاقه مندم اما زیاد اشنایی ندارم پدرم اصرار دارد به دندان پزشکی اما من نمیدانم چجوری توجیهش کنم زیرا خودمم زیاد اطلاعی ندارم اما علاقه دارم. باتشکر.
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم. چشم ولی بایستی اجازه دهید تا به نوبت و در سر زمان خودش به این رشته نیز بپردازیم. موفق ترین باشید.
ناصر
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 07:11 ب.ظ
خیلی مفید بود. ممنون. چند روزه با سایت شما آشنا شدم مطالبتون خیلی جالب و جذابه.
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. نظر لطف شماست. خدا را شکر می کنم که توانسته ام خدمت گزاری نمایم. موفق ترین باشید.
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 05:08 ب.ظ
سلام ژنتیک پزشکى با مهندسى ژنتیک فرق داره؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. مهندسی ژنتیک نام یک درس است که برخی آن را با نام رشته ی بیوتکنولوژی اشتباه می گیرند. بنابراین به طور خلاصه یک رشته ی ژنتیک پزشکی داریم که در مقطع ارشد و دکتری فقط دانشجو می پذیرد و یک رشته ی بیوتکنولوژی داریم که از مقطع لیسانس و به طور پیوسته دانشجو می پذیرد. و مهندسی ژنتیک نام دروسی است که باید در بیوتکنولوژی گذرانده شود و عده ایی به اشتباه که رایج هم هست به بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک نیز می گویند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.