کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - در بیداری، نخوابید!

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

در بیداری، نخوابید!


مغز کمبودهای خواب را جبران می کند

بسیاری از کنکوری ها به دنبال راهی برای کمتر خوابیدن هستند و همیشه دوست دارند روزی 4 تا 5 ساعت بخوابند و سعی کنند مدت زمان بیشتری را بیدار باشند. معمولا در بسیاری از سوالات خود می پرسند که آیا می شود کاری کنیم که روزی 4 یا 5 ساعت بخوابیم؟ برخی دیگر می پرسند خواب مناسب برای یک کنکوری چقدر بایستی باشد؟ سوالات مشابه دیگری پیرامون خواب وجود دارد که در این مطلب قرار است در مورد آن توضیح داده  شود.
صحبت در مورد خواب را می توان به دو بخش تقسیم نمود؛ اول آنکه چگونه خواب را منظم کنیم و سعی کنیم آهنگ مناسبی در خواب خود داشته باشیم و دوم آنکه چقدر بخوابیم مناسب است و آیا کم خوابیدن ضرر هایی دارد یا خیر؟ در این متن هدف بحث روی پرسش دوم است و قرار است که در مورد میزان خواب و کمبود آن صحبت شود. بنابر آزمایش های انجام شده در مورد خواب در حوزه ی علوم اعصاب شناختی، برای یک خواب کامل شبانه پنج بخش مشخص شده است:
1. خواب آر ایی ام (REM)
2. خواب مرحله ی اول
3. خواب مرحله ی دوم
4. خواب مرحله ی سوم
5. خواب مرحله ی چهارم
شخصی را تصور کنید که راس ساعت 12 شب از حالت بیداری به سمت خواب می رود؛ این شخص تا یک ساعت بعد از آنکه پلک هایش را روی هم می گذارد در پخش پنجم است و بعد از آن یک ساعت دیگر روند به صورت تناوبی از خواب های مختلف تشکیل می شود دایما شخص در پخش های پنجگانه می چرخد اما نکته ی جالب این است که این شخص در زمان های نزدیک صبح مثلا ساعت 6 و 7 صبح بیشتر از هر بخش دیگری، خواب بخش یک یعنی خواب آر ایی ام را تجربه می کند.
حال سوال مهم این است که خواب آر ای ام چیست؟
اگر بخواهم به ساده ترین شکل ممکن آن را توصیف کنم خواب آر ایی ام آن بخشی از خواب است که در تثبیت حافظه و اطلاعاتی که در طول روز جمع آوری کرده اید نقش مهمی دارد و هرچه این خواب بهتر اتفاق بیفتد، اطلاعاتی که شما روز قبل آموخته اید بهتر ذخیره می شود، بنابراین این قسمت از خواب در تثبیت اطلاعات در حافظه نقش مهمی را دارد. پس در واقع می توان گفت هدف از خوابیدن می تواند به نوعی تجربه ی خواب آر ایی ام باشد که در آن بتوانیم حافظه ی خود را بسازیم.  
حال بخش مهم این است که اگر افراد کمتر از 4 ساعت بخوابند فقط دوبار می توانند خواب آر ایی ام را تجربه کنند آن هم با مدت زمان بسیار بسیار کوتاه و این یعنی خوابیدن کمتر از 4 ساعت باعث می شود تا اطلاعات به خوبی در ذهن تثبیت نشود و حافظه ی شما به خوبی از اطلاعات روز قبل پر نشود. در حالیکه اگر این فرد روزی 7 ساعت در خواب باشد، 5 بار می تواند خواب آر ایی ام را تجربه کند که 3 بار از این 5 بار در نزدیکی صبح و با طول مدت نزدیک به یک ساعت است و این یعنی 7 ساعت خواب می تواند به خوبی به مطالعه ی دیروز شخص کنکوری ارزش حافظه ای بالایی بدهد. 
 این یک بخش از ماجرا بود و همه ی ماجرا نیست، افرادی که کم می خوابند مشکلات دیگری نیز برای خود ایجاد می کنند که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:
1. مغز این اشخاص در طول روز بارها و بارها به حالت خواب فرو می رود و به قول عامیانه دایما چرت می زنند و مغزشان روشن و خاموش می شود پس مغز شما کمبود خوابتان را حتما جبران خواهد کرد پس روز خود را با کم خوابیدن از دست می دهید و لذا زیاد خوشحال نباشید که 4 ساعت خوابیده اید زیرا زمان زیادی را نیز در بیداری خوابیده اید.
2. ناتوانی در سپری کردن روز بدون از دست دادن موقتی انرژی و هوشیاری و این یعنی قسمت هایی از روز را شخص اصلا  هوشیاری ندارد که بخواهد بیاموزد و یاد بگیرد و متاسفانه خیلی ها این از دست دادن هوشیاری و انرژی را به غذای نامناسب و مصرف نکردن قهوه و یا گرم بودن اتاق و... نسبت می دهند که اصلا اینگونه نیست و علت این اتقاق کسری خواب شخص می باشد.
3. کاهش کارایی و راندمان فعالیت مغز. درست است که با کم خوابیدن وقت بیشتری دارید اما برای یادگرفتن زمان بیشتری را بایستی صرف کنید. بارها و بارها به همه ی ما ثابت شده است که وقتی خواب خوبی داشته ایم بهتر یادگرفته ایم و وقتی خوابمان ناکافی بوده است در یادگیری کند، بی حوصله و حتی ناموفق بوده ایم. پس خوابتان را کم می گذارید تا بیشتر بخوانید اما غافل از اینکه باعث می شوید تا حتی یک مطلب ساده را با صرف چند ساعت یادبگیرید.
4. کاهش دقت و تمرکز دیگر ایرادی است که برای کم خوابی ذکر شده است و معمولا دقت و تمرکز کنکوری ها با کم خوابیدن ها در تست ها و سوالات به خوبی دیده می شود. بارها و بارها برای شما هم اتفاق افتاده است که با خواب کم سر جلسه ی کنکور آزمایشی رفته اید و در سر درس های تخصصی با بی دقتی و حتی بی حوصلگی سوالات را رها کرده اید در حالیکه بعداز ظهر همان روز بعد از یک خواب چند ساعته همان سوالات را با سرعت حل کرده اید چرا؟ 
پژوهش ها در مورد خواب به صورت گسترده در جهان در حال انجام است و هنوز هم این علم کامل نیست اما موارد بالا برای همه ی متخصصین اثبات شده است. جالب است بدانید در یک آزمایش بر روی موش ها، به آن ها اجازه نمی دانند که بخوابند و این موش ها بعد از چند هفته مرده اند و این یعنی خواب بسیار حیاتی است. 
نکته ی دیگری که در مورد خواب برای همه ی متخصصین اثبات شده است موضوع مهم فعالیت ژن هایی است که با خوابیدن انسان فعالیت خود را آغاز می کنند. بایستی بدانید برخی از ژن ها فقط در زمانی که انسان در خواب است فعالیت خود را آغاز می کنند و می توانند عملیاتی را در مغز شما به وجود آورند و لذا کم خوابیدن می تواند این فرایند را نیز مختل کند.
جمع بندی این مطلب:
1. روزی 7 ساعت بخوابید و طوری بخوابید که خواب صبح را از دست ندهید مثلا تا قبل از ساعت 12 شب بخوابید.
2. با روزی 7 ساعت خوابیدن حافظه ی روز قبل خود را تثبیت می کنید.
3. با خواب مناسب شبانه احتمال بی دقتی و اشتباه را کاهش می دهید.
4. با خواب کافی،  خاموش شدن مغز یا همان چرت زدگی را از بین می برید.
5. اگر روزی 7 ساعت خواب مفید شبانه داشته باشید سرعت یادگیری و قدرت یادگیری بهتری خواهید داشت.
6. با خواب خوب شبانه می توانید فعالیت ژن های خاص خواب را بهبود دهید و به کارایی مغزتان کمک کنید.

 دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید

نازنین
دوشنبه 26 آذر 1397 02:29 ب.ظ
سلام
اگه ساعت خواب تغغیر کنه و روز ها بخابم و بجاش شبا درس بخونیم میتونه اثر بدی رو یادگیری داشته باشه ؟!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چیزی که اولویت اول است این است که شما کمتر از 7 ساعت نخوابید و اگر 7 ساعت خواب پی در پی داشته باشید قطعا قدرت یادگیری تان جبران شده است. اما در مورد اینکه شب خواندن اثر منفی دارد موردی را ندیده ام که به صورت علمی چیزی را اثبات کرده باشد هرچند که تحقیقات نشان می دهد خواب شب کیفیت بالاتری نسبت به خواب روز دارد.
اما توصیه من چیست؟ سعی کنید که آرام آرام عادت های مطالعه خود را مثلا از الان تا عید نوروز به سمت روزخوانی تغییر بدهید پس خیلی آرام و به تدریج از شب خوانی به سمت روزخوانی شیفیت بدهید تا کیفیت خوب خواب شب را داشته باشید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 24 تیر 1395 04:00 ب.ظ
سلام راستش من خیلی به مشاوره ها یاراهکارهای اینترنتی توجه نمیکردم وبیشترفکرمیکردم برای تبلیغات یا چیزای دیگست امامطالب اینجا انقدرجالب وخوب بود که من همرو کامل خوندم وفکرنمیکردم مشکلات خواب همونطورکه برای من هست برای بقیه هم انقدرجدی باشه من کنکوردادم وخراب کردم والان نمیدونم چه جوری به اقواممون بگم چون همیشه توقع خیلی زیادی ازمن دارن والان دارم به سال بعدفکرمیکنم اماخیلی داغونم چیکارکنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. موضوع خواب و مشکلات بیخوابی برای کل دنیا یک موضوع بسیار حیاتی شده است و الان خیلی از افراد در دنیا از بیخوابی رنج می برند. صداقت به خرج دهید. باید بروید و صادقانه صحبت کنید. از تلاش هایی که کرده اید بگویید و از کم کاری هایتان هم بگویید. سختی های کنکور را به خوبی توضیح دهید. بگذارید یک مثال بزنم. اگر پدر شما از سختی های شغلش برای شما نگوید آیا شما می توانید متوجه شوید که شغلش سخت بوده است؟ مسلما نه، پس این شما هستید که باید سختی های کارتان را تشریح کنید و همچنین از اشتباهات خود به راحتی سخن بگویید. مشکل اول شما این است که نمی توانید صحبت کنید. بروید و راحت حرف هایتان را بزنید اگر این حرف زدن برای شما کار سختی باشد در کل روزهای زندگی اینده تان دچار مشکل می شوید. موفق ترین باشید.
شنبه 25 اردیبهشت 1395 11:25 ب.ظ
سلام استاد جدیدی.شبتون بخیر.بله چشم حتما سعی میکنم راهی رو که فرمودین برای درمان انجام بدم.خیلی ممنونم از راهنمایی خوبتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 12:53 ق.ظ
سلام استاد جدیدی.وقتتون بخیر.سوالی که دوستمون پرسیدن سوال منم هست در مورد اهنگ گوش دادن قبل از خواب منم عادت کردم که حتما قبل خواب اهنگ گوش کنم.اهنگ های پاپ آروم مثل اهنگ های اقای محسن چاووشی رو که خیلی دوس دارم باعث میشه شب راحت تر و زودتر خوابم ببره.یا به رادیو گوش کنم تا خوابم ببره.این اشکالی داره؟ ضرر داره؟ دلیلش هم حس میکنم برای فرار از فکر کردن باشه.اخه اگه اهنگ گوش نکنم همش میخوام هزار بار برنامه ریزی درسیمو تو ذهنم بیارم و از الان تا کنکور رو فکر کنم.کلا خیلی زیاد فک میکنم.میشه راهنمایی کنید.خیلی ممنونم.
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. به طور کلی هر شخصی که خودش را شرطی به عادت های غلط کند قطعا مشکل خواهد داشت شاید در کوتاه مدت اثر مشخصی نداشته باشد اما به من بگویید شما تا چند سال می خواهید با آهنگ بخوابید؟ شما درمان نمی کنید. شما فقط فرار می کنید و این جمله را از من به یادگار داشته باشید هر کسی فرار کند بالاخره یک روزی خسته می شود و وقتی خسته شد تسلیم می شود پس به جای فرار باید درمان کنید. برای شما درمان به این صورت است که بایستی سعی کنید بدون آهنگ بخوابید و در ضمن در طول بیداری نیم ساعت برای پرداختن به افکار غیر درسی بگذارید. از افکاری که به ذهنتان می اید فرار نکنید بلکه برای آن ها قانون بگذارید که در فلان ساعت به آن ها رسیدگی می کنید به اندازه ی نیم ساعت و سعی می کنید آن ها را حل کنید. این را بدانید همه ی کنکوری ها هزاران فکر مثبت و منفی به سراغشان می آید و شما تنها نیستید. حالا هر کسی که توانست به افکارش نظم دهد و بعد آن ها را حل کند یا راه حل های درستی برای آن ها پیدا کند روزهایش سبک تر و درس خواندن هایش بهتر می شود. انسان حرفه ای از افکارش فرار نمی کند زیرا با فرار آن ها بیشتر به سمت شما خواهند آمد. البته این وظیفه ی مشاورتان است که افکار شما را منظم کرده و بعد راه حل های مناسب را برای آن ها پیدا کند تا شما سبک شوید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 24 اسفند 1394 10:46 ق.ظ
سلام استاد خسته نباشید من لیسانس معماری دارم از دانشگاه غیر انتفاعی میخواستم بدونم واسه کنکور پزشکی سال 96میتونم شرکت کنم؟با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. شما مشخص نکردید که خانم هستید یا آقا؟ اگر آقا هستید اول بایستی تکلیف خدمت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید و بعد از اینکه آن را مشخص کردید می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید و اگر خانم هستید می توانید کنکور رشته ی تجربی را شرکت کنید و منع قانونی ندارد. موفق ترین باشید
صدف
شنبه 15 اسفند 1394 10:04 ب.ظ
سلام. من هم اختلال خواب دارم چون من شب نمی خوابم و در عوض 8ساعت درروز میخوابم به جای خواب شب
ایا این هم ایراد داره؟ باتشکر.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. خب مسلما خواب شبانه هیچ جایگزینی ندارد و شما در طول روز که بخوابید نمی توانید به خوبی خواب شب به ارامش برسید. توصیه می کنم عادت خود را به شب بازگردانید. موفق ترین باشید
سحر
چهارشنبه 12 اسفند 1394 08:52 ق.ظ
سلام
استاد من اختلال خواب دارم.
یعنی شبا که خوابم میاد چراغو خاموش میکنم ولی بعد اینکه سرمو گذاشتم رو بالش یه ساعت این دنده اون دنده میشم تا بخوابم.انواع فکر و خیال ها به ذهنم هجوم میارن!
با اینکه خیلی خوابم میاد و حتی چشام میسوزه و آب میاد ازشون نمیتونم بخوابم!!
قبلا هم مشاور رفتم ولی چیز خاصی نگفتن.جز اینکه گفتن موقع خواب به کلمه خواب با انواع فونت ها و نوشته های ریز و درشت فکر کن خوابت بگیره
به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. شما دچار یک حالت خاصی از شرطی شدن هستید. یعنی چه؟ یعنی شما در اثر تکرار کاری با خودتان کرده اید که وقتی به تخت خواب خود می روید به صورت اتوماتیک ذهن شما تصمیم می گیرد که فکر کند. این شرطی شدن باعث شده است که تخت خواب خود را محلی برای فکر کردن در نظر بگیرید نه محلی برای خوابیدن. اگر این شرط شکسته شود یعنی کاری کنید که تا به تخت خواب می روید حالت خواب آلودگی به شما دست دهد به راحتی می توانید بخوابید. حالا چگونه بایستی این شرطی شدن شما شکسته شود؟

دو کار را انجام دهید این شرط شکسته می شود و ان شالله تا 4 شب دیگر راحت می خوابید:

1. سعی کنید برای فکر کردن به مسایل زندگیتان از زمانی استفاده کنید که نزدیک خوابیتان نباشد مثلا با خود قرار بگذارید هر شب ساعت 20 به مسایل زندگیم فکر می کنم در ضمن برای فکر کردن دراز نکشید یا روی تخت خواب خود نروید. توصیه اکید می کنم در محل خواب خود هیچ کاری به جز خواب نباید انجام دهید. بعضیا شرطی های دیگری دارند مثلا در تخت خوابشان موبایلشان را چک می کنند، بعضی ها فکر می کنند و بعضی ها خیال پردازی می کنند هیچ کدام این کار ها را نباید در تخت خواب خود انجام دهید. پس تخت خواب فقط برای خوابیدن.

2. از امشب موقع خواب چشمان خود را ببندید و در حالت آرامش قرار بگیرید و سپس سعی کنید تمام توجه خود را به اعضای بدن خود بدهید. از نوک انگشتان پا شروع کنید و آرام آرام به سمت بالا بیایید. سعی کنید به آن ها دقت کنید که چگونه نیاز به استراحت دارند و در این آرامش شما چقدر با قرار و لذت در حال استراحت هستند و آرام آرام به سمت بالا بیایید و مطمین باشید خواب شما با لذت خواهد بود.
------------------------------
توجه: تا 4 روز کمی سخت است زیرا قرار است شرط را بشکنید اما این سختی را به جان بخرید و مطمین باشید شرط شکسته می شود.
----------------------------
توجه: مصرف هرگونه قهوه و مواد محرک دیگر را تا 5 ساعت قبل از خواب ممنوع کنید. مثلا اگر 12 شب می خوابید بایستی از ساعت 7 شب به بعد قهوه نخورید.
---------------------------
موفق ترین باشید
علی
سه شنبه 11 اسفند 1394 10:15 ب.ظ
ممنونم مثل همیشه پاسخ کامل و جامع و بسیار مفید.خیلی ممنون چون هر دفعه یکی از مشکلاتم رو حل می کنید

دوستدار همیشگی شما.باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید
زهرا
دوشنبه 10 اسفند 1394 10:24 ب.ظ
سلام.
استاد یعنی خواب شبانه باید 7 ساعت باشه؟؟
میتونیم 6 ساعت شب بخوابیم یک ساعت هم بعد از ظهر؟؟
آخه من از صبح که درس میخونم ذهنم خسته میشه حتما باید بعدازظهر یه استراحتی داشته باشم وگرنه بازدهم خیلی کم میشه.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. بله هفت ساعت خواب مفید و پشت سر هم شبانه لازم است تا بتوانید به خوبی خواب REM را تجربه کنید و به خوبی حافظه ی شما از روز قبل شکل بگیرد. شما می توانید یک ساعت اضافه هم در عصر ها بخوابید. امروزه نظر همه ی متخصصین جهان بر این است که کمتر از 7 ساعت خواب شبانه به عنوان کسری خواب تلقی می شود و عوارضش در متن است. موفق ترین باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.