کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مشاوره کنکور منحصرا زبان:اطلاعات تخصصی کنکور نظام جدید زبان

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918 ایمیل: re.jadidi@gmail.com

دانش آموز یا داوطلب کنکوری که قصد دارد در کنکور گروه زبان های خارجی شرکت کند چه نکاتی را باید بداند؟
کنکور گروه زبان های خارجی را با عنوان های  کنکور منحصرا زبان و یا کنکور زبان نیز معرفی می کنند و همه این اصطلاحات یک معنی را می دهد. سازمان سنجش به این کنکور، کنکور گروه زبان های خارجی می گوید و ما نیز در طول این متن، با همین نام از این کنکور یاد می کنیم.
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان کنکور گروه زبان های خارجی در انتخاب رشته به چه صورت است؟
براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری گروه زبان بین سال های 91 تا 95 می توان 4 رشته دانشگاهی زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان این کنکور معرفی نمود.
 زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی،رشته های دانشگاه فرهنگیان
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان گروه زبان های خارجی در انتخاب شهر و دانشگاه چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته زبان بین سال های 91 تا 95 می توان 3 شهر زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان این کنکورمعرفی نمود.
 تهران، مشهد، اصفهان
مسلم است که بر اساس جدول فوق، می توان گفت رتبه های برتر کنکور گروه زبان های خارجی به دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اصفهان و فردوسی مشهد بیشترین توجه و علاقه را نشان می دهند.
برای کسی که مدرک زبان بگیرد چه آینده شغلی وجود دارد و در کجاها می تواند کار کند؟ اگر فردی مدرک زبان انگلیسی داشته باشد برای استخدام در بانک، شرکت های بازرگانی، وزارت امور خارجه، دارالترجمه ها، چاپخانه های بزرگ و معروف، استاد دانشگاه، دبیری مدرسه و آموزشگاه های تدریس زبان می تواند اقدام کند همچنین او با ترجمه کتاب و چاپ و یا تاسیس آموزشگاه یا کسب نمایندگی یک آموزشگاه معروف در شهر خودش نیز می تواند شغل برای خویش ایجاد کند. برای کسی که مدرک زبان های دیگر به جز انگلیسی را بگیرد می تواند در وزارت امور خارجه، دارالترجمه، چاپخانه های معروف، تدریس در دانشگاه و آموزشگاه های زبان و یا  ترجمه و چاپ کتاب یا تاسیس آموزشگاه و نمایندگی آموزشگاه در شهر محل زندگی اش می تواند صاحب شغل مناسب شود.
کنکور زبان خارجی چند ساعت است و چقدر طول می کشد؟ داوطلبان کنکور چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور، با مراجعه به سایت سنجش، کارت ورود به جلسه را می گیرند. روی این کارت، عکس، نام و نام خانوادگی خود و پدرتان و همچنین معدل وارد شده به سازمان سنجش و آدرس محلی که در آنجا آزمون کنکور می دهید را مشخص کرده اند. اگر اطلاعات شما غلط داشته باشد همان لحظه می توانید از طریق سایت سنجش آن مشکل را حل کنید و اگر این ایراد از آن طریق رفع نشد، در هر شهری، باجه هایی به اسم باجه های رفع نقص، مستقر می شود که آدرس این باجه ها در سایت سنجش اعلام می شود. با مراجعه به این باجه ها نیز می توانید ایرادات و اشتباهات کارت ورود به جلسه خود را در صورت لزوم برطرف کنید.  کنکور رشته زبان خارجی از ساعت 3 عصر (ساعت 15) شروع می شود و درب های  محل های برگزاری آزمون از ساعت 14:30دقیقه بسته می شود. زمان کل پاسخ گویی180دقیقه معادل 3 ساعت و می باشد. که تعداد کل سوالات در کنکور زبان برابر با 170 است. در روز کنکور دو دفترچه در اختیار داوطلبان کنکور زبان قرار می دهند. دفترچه اول که به دفترچه عمومی معروف است را در سمت چپ صندلی می چینند، این دفترچه در داخل پاکت پلاستیکی قرار دارد و عکس، نام و نام خانوادگی، شماره ملی، معدل دیپلم و تمام اطلاعاتی که به سازمان سنجش در زمان ثبت نام کنکور داده اید بر روی دفترچه سوالات و برگه پاسخ نامه شما وجود دارد.  مدت زمان پاسخ دادن به دفترچه عمومی 75 دقیقه و تعداد سوالات آن دفترچه 100 سوال می باشد که 25 سوال از ادبیات و 25 سوال از عربی و 25 سوال از دین و زندگی و 25 سوال از زبان انگلیسی می باشد. داوطلبان رشته زبان خارجی 75 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ دهند و بعد از گذشت این مدت زمان، دفترچه اول را از بین داوطلبان کنکور جمع آوری می کنند و سپس دفترچه های دوم را که در درون پاکت پلاستیکی و همراه با اطلاعات فردی شماست، در سمت چپ صندلی ها، می چینند. به دفترچه دوم،  دفترچه اختصاصی می گویند و شامل 70 سوال تخصصی به زبان انگلیسی یا فرانسه یا آلمانی می باشد. اینکه زبان این دفترچه چیست و چطور تعیین می شود بستگی به زیرگروه های زبان های خارجی دارد که در ادامه توضیح می دهیم. فرصت پاسخ دهی به دفترچه تخصصی 105 دقیقه می باشد. دقت کنید دفترچه های عمومی بعد از پایان وقتش جمع آوری می شود و اینطور نیست که بخواهید بعد از آن هم به سوالات عمومی پاسخ دهید پس از نظر زمان بندی بایستی طوری به تسلط روی مباحث و تست ها برسید که در همان 1 ساعت و 15 دقیقه ای که برای دفترچه عمومی وقت دارید بتوانید به تمام سوالات پاسخ دهید.
تیپ بندی داوطلبان کنکور گروه زبان های خارجی به چه صورتی می باشد؟ افرادی که در این کنکور شرکت می کنند چه انگیزه ای دارند؟ داوطلبان شرکت کننده در این کنکور را می توان به دو دسته تقسیم نمود؛ دسته اول شامل دانش آموزان و داوطلبان کنکوری می شود که کنکور اصلی آن ها یکی از کنکورهای ریاضی فیزیک، تجربی، انسانی و یا هنر است و می خواهند در کنار کنکور اصلی خود در کنکور گروه زبان های خارجی نیز شرکت کنند و دسته دوم، شامل افرادی می شود که فقط و فقط روی کنکور زبان انگلیسی تمرکز کرده اند و هدفشان ورود به یکی از رشته های زبان در دانشگاه می باشد.
آیا این طرز تفکر درست است که همه علاوه بر کنکور اصلی خود در کنکور گروه زبان های خارجی نیز شرکت کنند؟ پاسخ این سوال منفی است؛زیرا اگر کسی می خواهد کنکور زبان انگلیسی را به عنوان کنکور دوم شرکت کند لازم است به این موارد توجه کند. نکته اول: می بایست روی زبان انگلیسی تسلط داشته باشد به طوری که مطمین باشد درصد خوبی را در سوالات تخصصی زبان انگلیسی خواهد زد، اینطور نباشد که بخواهد در کنار درس های کنکور اصلی خودش به فکر یادگرفتن زبان برای کنکور گروه زبان های خارجی  نیز باشد زیرا اگر بخواهد با دید هر دو کنکور را شرکت کند قطعا فشار زیادی را تحمل می کند و ممکن است روی نتیجه کنکور اصلی خودش نیز اثر منفی بگذارد و در نهایت پشیمان شود که در دو کنکور ثبت نام کرده است. بنابراین آن دانش آموزان و داوطلبانی که می خواهند در کنار کنکور اصلی خودشان در کنکور گروه زبان های خارجی  نیز شرکت کنند لازم است حتما در درس زبان انگلیسی قوی باشند و دیگر نیازی به وقت گذاشتن چند ساعته در طول روز نداشته باشند و بیشتر تمرکزشان روی کنکور اصلی خودشان باشد. نکته دوم که حائز اهمیت است در خصوص زمان برگزاری کنکورگروه زبان های خارجی  می باشد که عصر روز جمعه می باشد. صبح آن روز کنکور تجربی و روز قبلش سه کنکور ریاضی فیزیک، علوم انسانی و هنر برگزار شده است. برای افرادی که کنکور اصلی آن ها ریاضی فیزیک، علوم انسانی و هنر می باشد، شرکت درگروه زبان های خارجی  سخت نیست زیرا یک روز با این آزمون فاصله دارند و خستگی شرکت در آزمون گروه زبان را ندارند اما برای آن دسته از افرادی که کنکور اصلی آن ها رشته تجربی است بایستی این نکته را هم در نظر بگیرند که عصر همان روزی که کنکور تجربی را می دهند بایستی در کنکور گروه زبان های خارجی  شرکت کنند لذا در صورت تمایل به شرکت در این کنکور حتما از نظر برنامه ریزی تحصیلی، تمریناتی برای اجرای دو آزمون در صبح و بعداز ظهر در طول روزهای قبل از کنکور داشته باشند تا به این شرایط عادت کنند. 
زیرگروه های گروه زبان های خارجی شامل چه رشته هایی است؟ ضریب درس ها در هرکدام از این رشته ها به چه صورت است؟
رشته های دانشگاهی گروه زبان های خارجی را با توجه به نوع درس های دانشگاهی این رشته ها در 4 زیر گروه تقسیم بندی نموده اند که در این زیر گروه ها، اهمیت و ضریب درس های کنکور تفاوت هایی با یکدیگر دارند و هر دانش آموز یا داوطلب کنکور بر اساس رشته دانشگاهی مورد علاقه خودش متوجه اهمیت و ضریب هر درس می شود. این 4 زیر گروه به شرح جدول های زیر می باشد:
زیرگروه 1 گروه زبان های خارجی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2 و درس زبان تخصصی انگلیسی با ضریب 4 می باشد.
آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، كاردانی آموزش زبان انگلیسی، كاردانی مترجمی زبان انگلیسی
توضیح: دانش آموزان یا داوطلبانی که می خواهند در یکی از رشته های جدول فوق در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند، دقت کنند که در درس زبان خارجی عمومی که در دفترچه عمومی مثل همه کنکورهای دیگر وجود دارد می توانند نوع سوالات را به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی یا ایتالیایی انتخاب کنند اما درس زبان تخصصی آن ها فقط و فقط به زبان انگلیسی مطرح می شود.
زیرگروه 2 گروه زبان های خارجی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان آلمانی با ضریب 2 و درس زبان تخصصی آلمانی با ضریب 4 می باشد.
 زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی.
توضیح: دانش آموزان یا داوطلبانی که می خواهند در یکی از رشته های جدول فوق در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند، دقت کنند که تمام سوالات زبان خارجی چه در دفترچه عمومی و چه در دفترچه تخصصی به زبان آلمانی است.
زیرگروه 3 گروه زبان های خارجی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی فرانسه با ضریب 2 و درس زبان تخصصی فرانسه با ضریب 4 می باشد.
 زبان و ادبیات فرانسه، مترجمی زبان فرانسه.
توضیح: دانش آموزان یا داوطلبانی که می خواهند در یکی از رشته های جدول فوق در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند، دقت کنند که تمام سوالات زبان خارجی چه در دفترچه عمومی و چه در دفترچه تخصصی به زبان فرانسه است.
زیرگروه 4 گروه زبان های خارجی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی با ضریب 2 می باشد
زبان ایتالیایی، زبان چینی، زبان روسی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اسپانیایی، زبان و ادبیات تركی استانبولی، زبان و ادبیات ژاپنی. 
توضیح: دانش آموزان یا داوطلبانی که می خواهند در یکی از رشته های جدول فوق در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند، دقت کنند که در درس زبان خارجی عمومی که در دفترچه عمومی مثل همه کنکورهای دیگر وجود دارد می توانند نوع سوالات را به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی یا ایتالیایی انتخاب کنند و برای قبولی در این رشته ها، درس زبان تخصصی ضریب صفر دارد
اگر کسی فقط درس های عمومی را بخواند در کنکور منحصرا زبان نتیجه می گیرد؟ پاسخ به این سوال بستگی به رشته و دانشگاهی دارد که آن دانش آموز می خواهد قبول شود. با توجه به جدول زیرگروه های رشته های زبان، اگر قصد انتخاب در یکی از رشته های زیرگروه 1 را داشته باشد و بخواهد فقط درس های عمومی را بخواند آنگاه نمی تواند به دانشگاه های دولتی برسد و فقط می تواند به فکر دانشگاه پیام نور، آزاد و موسسات غیر انتفاعی برای ادامه تحصیل باشد از طرفی اگر هدفش برای رشته های زیرگروه 2 و 3 است با توجه به اینکه این رشته ها در دانشگاه های محدودی ارایه می شوند شانس قبولی فقط با خواندن درس های عمومی و بدون خواندن درس تخصصی در رشته های زیرگروه 2 و 3  وجود ندارد و اگر هدفش برای رشته های زیرگروه 4 باشد می تواند با خواندن درس های عمومی به نتیجه دلخواه خود برسد زیرا درس زبان تخصصی در این زیر گروه ضریب صفر دارد.
درصدهای لازم برای قبولی در رشته زبان انگلیسی و گرایش های آن چقدر باید باشد؟
تعیین درصدها برای هر رشته به عوامل زیر بستگی دارد:
1. سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی که تاثیر سوابق سال سوم برای افرادی است که دیپلم خود را در سال تحصیلی 84 و بعد از آن گرفته اند و تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی برای افرادی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 90 و بعد از آن گرفته باشند می باشد.
2. سهمیه مناطق که شامل سه منطقه است. اگر منطقه شهر خود را نمی دانید می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید و در قسمت پرسش و پاسخ نام شهر خود را وارد کنید و از منطقه خود آگاه شوید.«پرسیدن سوال در خصوص منطقه تحصیلی»
3. شهر و نوع دانشگاهی را که به عنوان هدف انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی روی درصدهای شما برای قبولی در رشته مورد نظرتان دارد. 
4. درصدهای هر کنکور با درصدهای کنکور دیگر متفاوت است. سطح سختی و آسانی سوالات در کنکورهای سال های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد و این گونه نیست که هر سال درصدهای یکسان دیده شود گاه درصدهای یک درس پایین می رود و گاه بالا می رود برای همین است که نمی شود به طور دقیق در مورد درصدها صحبت کرد و لذا همه چیز فقط حدود را مشخص می کند.
اگر بخواهید در یکی از رشته های زبان انگلیسی و گرایش های آن در دانشگاه سطح بالا و محبوب بخوانید لازم است میانگین عمومی هایتان 65 و درصد زبان تخصصی تان نیز 65 باشد. اگر می خواهید در رشته زبان فرانسه و گرایش های آن در یک دانشگاه برتر درس بخوانید لازم است که میانگین عمومی تان 45 و درصد زبا تخصصی فرانسه تان 70 باشد و اگر قصد دارید در رشته زبان آلمانی و گرایش های آن درس بخوانید کافی است تا درصدهای عمومی 55 و درصد تخصصی زبان آلمانی تان 70 باشد. در ضمن اگر می خواهید در یکی از زبان های ایتالیایی، زبان چینی، زبان روسی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات ارمنی، زبان و ادبیات اسپانیایی، زبان و ادبیات تركی استانبولی، زبان و ادبیات ژاپنی در یک دانشگاه خوب تحصیل کنید فقط کافی است درصد عمومی تان 60 درصد باشد. دقت کنید که به علت نزدیک بودن درصدهای هر سه منطقه به طور میانگین از هر سه منطقه این درصدها اعلام شده است. تاکید می کنم این درصدها به صورت تخمین است و برای روشن شدن حدود تلاشی است که برای هر رشته و دست یابی به بهترین دانشگاه هر رشته در اختیار شما قرار گرفته است است. 
آیا نوع مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی روی تاثیر نمرات نهایی در کنکور زبان اثر دارد؟ با توجه به آخرین قانون سازمان سنجش، تاثیر نمرات نهایی سال سوم دبیرستان هر چهاررشته رشته ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دارای تاثیر برابر هستند اما نوع مدرک پیش دانشگاهی باعث تفاوت در میزان اثر گذاری نمرات نهایی پیش دانشگاهی در کنکور زبان می شود. جدول زیر میزان اثر گذاری نمرات نهایی سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی را برای رشته های مختلف تعیین می کند. در ضمن افرادی که در هنرستان یا کاردانش درس خوانده اند تاثیر معدل دیپلم در کنکور ندارند و همه نتیجه آن ها در روز کنکور مشخص می شود و اگر این افراد دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند فقط اثر همان مشخص می شود و اگر مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دارند پس تاثیر نمرات پیش دانشگاهی را نیز نخواهند داشت. یادآور می شوم برای ثبت نام درکنکور یا بایستی مدرک پیش دانشگاهی در یکی از رشته های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و یا هنر را بگیرید یا حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهید بگیرید یا اگر مدرک پیش دانشگاهی ندارید به جای آن لازم است مدرک کاردانی (فوق دیپلم) داشته باشید یا حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهید آن را اخذ کنید. جدول زیر بر اساس آخرین قانون سازمان سنجش است. طبق آخرین قانون میزان تاثیر نمرات نهایی سال سوم 25 درصد و نهایی پیش دانشگاهی 5 درصد در کنکور می باشد.
 تاثیر امتحان نهایی دیپلم ریاضی فیزیک در کنکور زبان تاثیر امتحان نهایی دیپلم علوم  تجربی در کنکور زبان  تاثیر امتحان نهایی دیپلم علوم  انسانی در کنکور زبان  تاثیر امتحان نهایی دیپلم علوم و معارف اسلامی در کنکور زبان
 در زیرگروه 1 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 1 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 1 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 1 میزان تاثیر 11.96
 در زیرگروه 2 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 2 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 2 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 2 میزان تاثیر 11.96
 در زیرگروه 3 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 3 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 3 میزان تاثیر 11.96 در زیرگروه 3 میزان تاثیر 11.96
 در زیرگروه 4 میزان تاثیر  25  در زیرگروه 4 میزان تاثیر  25    در زیرگروه 4 میزان تاثیر  25   در زیرگروه 4 میزان تاثیر  25 

 نوع مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی تاثیر در زیرگروه های کنکور گروه زبان های خارجی
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک در کنکور زبان  تاثیر آن در تمام زیر گروه ها برابر و به میزان 3.89 می باشد
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم تجربی در کنکور زبان   تاثیر آن در تمام زیر گروه ها برابر و به میزان 3.89 می باشد
  تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم انسانی در کنکور زبان  تاثیر آن در تمام زیر گروه ها برابر و به میزان 5 می باشد
تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در کنکور زبان  تاثیر آن در تمام زیر گروه ها برابر و به میزان 3.33 می باشد
  تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی هنر در کنکور زبان  تاثیر آن در تمام زیر گروه ها برابر و به میزان 3.89 می باشد
برای قبول شدن در رشته های زبان دانشگاه فرهنگیان چه رتبه ای باید داشته باشیم؟ از آنجا که علاقه دانش آموزان و داوطلبان شرکت کننده در کنکور گروه زبان های خارجی به دانشگاه فرهنگیان بیشتر شده است و مشاهده می شود گاه رتبه های دو رقمی نیز این دانشگاه را انتخاب می کنند لذا نمی توان رتبه و درصد خاصی را برای این دانشگاه تعیین نمود و بایستی تا می توانید رتبه بهتری کسب کنید که جزء دعوت شدگان به مصاحبه قرار بگیرید.
چه دانشگاه های دولتی رشته های زبان را دارند؟ جدول زیر نام شهرهای ارایه دهنده  انواه رشته های زبان های خارجی را بر اساس دفترچه انتخاب رشته سال 1396 در اختیار شما می گذارد. دقت کنید چون شهر تهران دارای چند دانشگاه است برای آنکه مشخص شود کدام دانشگاه ارایه دهنده چه رشته ای است نام دانشگاه در جدول زیر قرار گرفته است و در بقیه شهرها، دانشگاه دولتی همان شهر است و لذا نام دانشگاه آن شهر ذکر نشده است.
 نام رشته دانشگاهی گروه زبان های خارجیشهرهای ارایه دهنده این رشته  به صورت دولتی
 رشته زبان انگلیسی و گرایش های آن اراک- ارومیه- اصفهان-ایلام- همدان- بیرجند- قزوین- تبریز-تهران- جهرم- سبزوار- بوشهر- کرمانشاه- زابل-زنجان- کازرون- سمنان- زاهدان- شهرکرد- کرمان- اهواز- شیراز- شاهرود- مشهد- قم- کاشان- کردستان- گرگان- گنبد- رشت- خرم آباد- پلدختر- بابلسر- مراغه- ملایر- نیشابور- ایرانشهر- رفسنجان- بندرعباس- یاسوج- یزد- دانشگاه بروجرد که پذیرش آن بر اساس سوابق تحصیلی است
 رشته زبان فرانسه و گرایش های آن اصفهان- همدان- تبریز- دانشگاه تهران- سبزوار- دانشگاه شهید بهشتی تهران- اهواز- شیراز- دانشگاه علامه طباطبایی تهران- مشهد- دانشگاه الزهرا تهران (ویژه خواهران می باشد)
 رشته زبان آلمانی و گرایش های آن اصفهان- دانشگاه تهران- دانشگاه شهید بهشتی تهران- دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 رشته زبان روسی دانشگاه الزهرا تهران (ویژه خواهران می باشد)- دانشگاه تهران- دانشگاه علامه طباطبایی تهران- مشهد- دانشگاه علامه طباطبایی تهران- رشت- بابلسر- دانشگاه گنبد که پذیرش آن بر اسا سوابق تحصیلی است- دانشگاه بروجرد که پذیرش آن بر اساس سوابق تحصیلی است
رشته زبان ایتالیایی دانشگاه تهران
 رشته زبان چینی اصفهان- دانشگاه تهران- دانشگاه شهید بهشتی- دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 رشته زبان ژاپنی دانشگاه تهران
 رشته زبان ترکی استانبولی ارومیه- دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 رشته زبان اسپانیایی دانشگاه تهران- دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 رشته زبان ارمنی دانشگاه اصفهان که پذیرش آن از طریق سوابق تحصیلی است
 رشته زبان اردو دانشگاه تهران که پذیرش آن از طریق سوابق تحصیلی است
نام درس هایی که در کنکور زبان می آید چیست؟ درس هایی که در کنکور زبان می آیند شامل دو قسمت درس های عمومی و درس تخصصی می شود. برای درس های عمومی کتاب های زیر مورد سوال قرار می گیرد. این نکته را دقت کنید که کتاب های عمومی شما بایستی مطابق با کتاب های عمومی رشته تجربی یا ریاضی باشد زیرا سوالاتی که در کنکور عمومی می آید بر اساس اطلاعات موجود کتاب های عمومی رشته تجربی یا ریاضی است.
سال اول دبیرستان سال دوم دبیرستان  سال سوم دبیرستان  سال پیش دانشگاهی
ادبیات سوال مستقیم دارد ادبیات و زبان فارسی سوال مستقیم دارد ادبیات سوال مستقیم دارد  
 قواعد عربی پیش نیاز است عربی سوال مستقیم دارد  عربی سوال مستقیم دارد   عربی سوال مستقیم دارد    
 دین و زندگی سوال مستقیم دارد  دین و زندگی سوال مستقیم دارد  دین و زندگی سوال مستقیم دارد 
لغت زبان انگلیسی پیش نیاز است زبان سوال مستقیم دارد  زبان سوال مستقیم دارد زبان سوال مستقیم دارد