کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مشاوره کنکور رشته انسانی: اطلاعات تخصصی کنکور نظام جدید علوم انسانی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

یک دانش آموز علوم انسانی چه چیزهایی را برای موفقیت در کنکور باید بداند؟
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان علوم انسانی در انتخاب رشته به چه صورت است؟  براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته علوم انسانی بین سال های 91 تا 97 می توان 4 رشته دانشگاهی زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور علوم انسانی معرفی نمود.
 حقوق- روانشناسی-رشته های مختلف دانشگاه فرهنگیان برای علوم انسانی ها- کارشناسی ارشدپیوسته علوم قضایی
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان علوم انسانی  در انتخاب شهر چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته علوم انسانی بین سال های 91 تا 97 می توان 5 شهر زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور علوم انسانی معرفی نمود.
 تهران- اصفهان- شیراز-مشهد-تبریز
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان علوم انسانی  در انتخاب دانشگاه چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته علوم انسانی بین سال های 91 تا 97 می توان 7 دانشگاه زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور علوم انسانی معرفی نمود.
 دانشگاه تهران- دانشگاه علوم قضایی وخدمات اداری دادگستری- دانشگاه شهید بهشتی- دانشگاه علامه طباطبایی- دانشگاه اصفهان- دانشگاه شیراز- کلیه دانشگاه های فرهنگیان سراسر کشور
کنکور علوم انسانی چند ساعت است و چقدر طول می کشد؟ داوطلبان کنکور چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور، با مراجعه به سایت سنجش، کارت ورود به جلسه را می گیرند. روی این کارت، عکس، نام و نام خانوادگی خود و پدرتان و همچنین معدل وارد شده به سازمان سنجش و آدرس محلی که در آنجا آزمون کنکور می دهید را مشخص کرده اند. اگر اطلاعات شما غلط داشته باشد همان لحظه می توانید از طریق سایت سنجش آن مشکل را حل کنید و اگر این ایراد از آن طریق رفع نشد، در هر شهری، باجه هایی به اسم باجه های رفع نقص، مستقر می شود که آدرس این باجه ها در سایت سنجش اعلام می شود. با مراجعه به این باجه ها نیز می توانید ایرادات و اشتباهات کارت ورود به جلسه خود را در صورت لزوم برطرف کنید.  کنکور رشته علوم انسانی از ساعت 8 صبح شروع می شود و درب های  محل های برگزاری آزمون از ساعت 7:30 دقیقه بسته می شود. زمان کل پاسخ گویی240دقیقه معادل 4 ساعت می باشد. که تعداد کل سوالات در کنکور علوم انسانی برابر با 280 می باشد. در روز کنکور دو دفترچه در اختیار داوطلبان کنکور علوم انسانیقرار می دهند. دفترچه اول که به دفترچه عمومی معروف است را در سمت چپ صندلی می چینند، این دفترچه در داخل پاکت پلاستیکی قرار دارد و عکس، نام و نام خانوادگی، شماره ملی، معدل دیپلم و تمام اطلاعاتی که به سازمان سنجش در زمان ثبت نام کنکور داده اید بر روی دفترچه سوالات و برگه پاسخ نامه شما وجود دارد.  مدت زمان پاسخ دادن به دفترچه عمومی 75 دقیقه و تعداد سوالات آن دفترچه 100 سوال می باشد که 25 سوال از فارسی و 25 سوال از عربی، زبان قرآن و 25 سوال از دین و زندگی و 25 سوال از زبان انگلیسی می باشد. داوطلبان رشته علوم انسانی 75 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ دهند و بعد از گذشت این مدت زمان، دفترچه اول را از بین داوطلبان کنکور جمع آوری می کنند و سپس دفترچه های دوم را که در درون پاکت پلاستیکی و همراه با اطلاعات فردی شماست، در سمت چپ صندلی ها، می چینند. به دفترچه دوم،  دفترچه اختصاصی می گویند و شامل درس های ریاضی با 20سوال، درس اقتصاد با 15 سوال، درس زبان و ادبیات فارسی با 30 سوال و زبان عربی با 20 سوال، درس تاریخ با 15سوال، درس جغرافیا با 15 سوال، درس علوم اجتماعی (جامعه شناسی) با 20 سوال، درس فلسفه و منطق با 25 سوال و درس روانشناسی با 20 سوال است که داوطلبان به مدت 165 دقیقه معادل 2 ساعت و 55 دقیقه وقت دارند تا به 180 سوال دروس اختصاصی پاسخ دهند. دقت کنید دفترچه های عمومی بعد از پایان وقتش جمع آوری می شود و اینطور نیست که بخواهید بعد از آن هم به سوالات عمومی پاسخ دهید پس از نظر زمان بندی بایستی طوری به تسلط روی مباحث و تست ها برسید که در همان 1 ساعت و 15 دقیقه ای که برای دفترچه عمومی وقت دارید بتوانید به تمام سوالات پاسخ دهید.
درصدهای لازم برای قبولی در سه رشته معروف علوم انسانی چیست؟ همیشه یکی از سوالات مهم برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور علوم انسانی تعیین حدود درصدهایی است که در هر درس باید بزنند تا بتوانند در رشته حقوق، رونشناسی و رشته کارشناسی ارشدپیوسته علوم قضایی دانشگاه علوم قضایی وخدمات اداری دادگستریقبول شوند. تعیین درصدها برای هر رشته به عوامل زیر بستگی دارد:
1. سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی که تاثیر سوابق سال سوم برای افرادی است که دیپلم خود را در سال تحصیلی 84 و بعد از آن گرفته اند و تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی برای افرادی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 90 و بعد از آن گرفته باشند می باشد.
2. سهمیه مناطق که شامل سه منطقه است. اگر منطقه شهر خود را نمی دانید می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید و در قسمت پرسش و پاسخ نام شهر خود را وارد کنید و از منطقه خود آگاه شوید.«پرسیدن سوال در خصوص منطقه تحصیلی»
3. شهر و نوع دانشگاهی را که به عنوان هدف انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی روی درصدهای شما برای قبولی در رشته مورد نظرتان دارد. نوع دانشگاه شامل روزانه، پردیس یا همان بین الملل و دانشگاه آزاد می باشد. 
4. درصدهای هر کنکور با درصدهای کنکور دیگر متفاوت است. سطح سختی و آسانی سوالات در کنکورهای سال های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد و این گونه نیست که هر سال درصدهای یکسان دیده شود گاه درصدهای یک درس پایین می رود و گاه بالا می رود برای همین است که نمی شود به طور دقیق در مورد درصدها صحبت کرد و لذا همه چیز فقط حدود را مشخص می کند.
5. سهمیه ها، روی درصدهایتان برای قبولی تاثیر مثبت می گذارد.
در جدول زیر با در نظر گرفتن متوسط شرایط دانش آموزان درصدهای قبولی در سه رشته فوق را در یک دانشگاه دولتی متوسط رو به بالا آورده شده است تا علاقمندان به این سه رشته بدانند به طور متوسط چه درصدهای بایستی بزنند تا بتوانند به رشته مورد علاقه خود برسند. این درصدها بر اساس میانگین قبولی های کنکور 95 تا 97 در دانشگاه های متوسط رو به بالا است.
 رشته های دانشگاهیزبان و ادبیات فارسی زبان عربی دین و زندگی زبان انگلیسی 
رشته حقوق منطقه 1 5080 60 60 
رشته حقوق منطقه 275  6565 75 
رشته حقوق منطقه 350 50 50 30 
رشته روانشناسی منطقه 1 7070 40 40 
رشته روانشناسی منطقه 260  6565 25 
رشته روانشناسی منطقه 340 50 50 30 
رشته علوم قضایی منطقه 1 70  6076 33 
رشته علوم قضایی منطقه 2 60 60 70 40 
رشته علوم قضایی منطقه 3 65  7065 30 

رشته های دانشگاهی  ریاضیزبان و ادبیات فارسی زبان عربی تاریخ و جغرافیا
 رشته حقوق منطقه 1 4570 55  20
 رشته حقوق منطقه 2 2070 60 60 
 رشته حقوق منطقه 320 50 60 40 
 رشته روانشناسی منطقه 125 70 60 40 
 رشته روانشناسی منطقه 270506575
 رشته روانشناسی منطقه 320 7070 50 
 رشته علوم قضایی منطقه 1 40 70 80 60 
 رشته علوم قضایی منطقه 240 60 70 60 
 رشته علوم قضایی منطقه 3  40 7070  60

 رشته های دانشگاهی  علوم اجتماعی  فلسفه و منطق روانشناسی  
 رشته حقوق منطقه 125 40  70
 رشته حقوق منطقه 240 45 70 
 رشته حقوق منطقه 350 20 60 
  رشته روانشناسی منطقه 150 20 70 
  رشته روانشناسی منطقه 255 55 60 
  رشته روانشناسی منطقه 370 30 70 
  رشته علوم قضایی منطقه 1 80 45 75 
  رشته علوم قضایی منطقه 2 80  5080 
  رشته علوم قضایی منطقه 3 70  3080 
چه درس هایی در کنکور علوم انسانی می آید؟ عنوان سوال بعدی است که برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور علوم انسانی پاسخ خواهیم داد. درس های کنکور علوم انسانی را می شود به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول درس هایی که به صورت مستقیم در کنکور از آن ها سوال طراحی می شود که نام این درس ها برای کنکور نظام جدید علوم انسانی در جدول زیر آورده شده است. دسته دوم درس هایی هستند که به صورت مستقیم از آن ها سوالی مطرح نمی شود ولی پیش نیاز هستند و باید آن ها را بلد باشید که در سوال بعدی به این درس هایی که به صورت غیر مستقیم برای کنکور لازم است، اشاره می کنم.
 نام کتابپایه دهم دبیرستان   پایه یازدهم دبیرستانپایه دوازدهم دبیرستان 
 فارسی فارسی (1)فارسی (2) فارسی (3) 
 عربی، زبان قرآن عربی، زبان قرآن (1)عربی، زبان قرآن (2) عربی، زبان قرآن (3) 
دین و زندگی دین و زندگی (1)دین و زندگی (2) دین و زندگی (3) 
زبان انگلیسیزبان انگلیسی (1) زبان انگلیسی (2) زبان انگلیسی (3) 
ریاضیات ریاضی و آمار (1)ریاضی و آمار (2) ریاضی و آمار (3) 
اقتصاد اقتصاد
زبان و ادبیات فارسی علوم و فنون ادبی (1)علوم و فنون ادبی (2) علوم و فنون ادبی (3) 
 زبان عربی عربی، زبان قرآن (1)  عربی، زبان قرآن (2)  عربی، زبان قرآن (3) 
تاریختاریخ (1) تاریخ (2) تاریخ (3) 
جغرافیاجغرافیای ایران جغرافیای (2) جغرافیا (3) (کاربردی) 
 علوم اجتماعی جامعه ­شناسی (1)جامعه ­شناسی (2) جامعه ­شناسی (3) 
فلسفه - فلسفهفلسفه (آشنایی با فلسفه اسلامی)
منطقمنطق 
روانشناسی - روان­شناسی
مباحث پیش نیازی که به صورت غیر مستقیم و در حل سوالات به آن ها نیاز داریم تا بتوانیم به سوالات کنکور علوم انسانی خوبی پاسخ دهیم، کدام ها هستند؟ مواردی که باید بلد باشید شامل این موضوعات است: «تمام قواعد و لغات عربی هفتم، هشتم، نهم»؛ «تمام گرامر و لغات زبان انگلیسی هفتم، هشتم، نهم»؛ «تمامی مباحث ریاضی از اول ابتدایی تا نهم» تمام پیش نیازهایی است که به صورت مستقیم در کنکور سوال ندارند ولی برای پاسخ به سوالات جدول بالا می بایست این مقدمات را بلد باشید.
منظور از زیرگروه های رشته علوم انسانی چیست؟ رشته علوم انسانی چند زیر گروه دارد؟ ضریب درس ها در هر زیر گروه علوم انسانی به چه صورت است؟ این سه سوال از مهم ترین سوالاتی است که در ادامه به آن پاسخ جامع می دهیم. همانطور که مطلع شدید، درس هایی که در کنکور علوم انسانی از آن ها سوال مطرح می شود شامل فارسی، درس عربی، زبان قرآن، دین و زندگی، زبان انگلیسی، ریاضیات، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه، منطق و روانشناسی می باشد. اما ارزش این درس ها برای همه رشته های دانشگاهی یکسان نیست. به طور مثال رشته دانشگاهی كارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، را در نظر بگیرید. در این رشته درس عربی بسیار مهم است بنابراین ضریب این درس برای قبولی در رشته علوم قضایی در کنکور بالاتر از بقیه درس ها است. بر همین اساس، رشته های دانشگاهی زیر مجموعه علوم انسانی  را به 5 زیر گروه تقسیم کرده اند و ضرایب درس ها در این 5 زیر گروه با یک دیگر متفاوت است که توضیحات آن به شرح زیر است:
رشته های زیر گروه 1 علوم انسانی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، درس عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب2، اقتصاد با ضریب1، زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب4،  تاریخ و جغرافیا با ضریب1، علوم اجتماعی با ضریب1، فلسفه و منطق با ضریب3، روانشناسی با ضریب1 می باشد.
 كارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، كارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد، كارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق، آموزش الهیات، آموزش زبان عربی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، ادیان و مذاهب، ادیان و عرفان، ایران شناسی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، حقوق، زبان و ادبیات تركی آذری، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات كردی، شیعه شناسی، علوم قرآن و حدیث، علوم قضایی، فرهنگ و معارف اسلامی، فقه شافعی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، فلسفه و حكمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و كلام اسلامی، مترجمی زبان عربی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و كلام، معارف اسلامی و مدیریت، كاردانی آموزش دینی و عربی، كاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، كاردانی امور تربیتی، كاردانی امور دولتی، كاردانی تربیت مبلغ قرآن كریم، كاردانی تربیت معلم قرآن كریم، كاردانی حقوق قضایی. 
رشته های زیر گروه 2 علوم انسانی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، درس عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب4، اقتصاد با ضریب2، زبان و ادبیات فارسی با ضریب2، زبان عربی با ضریب1،  تاریخ و جغرافیا با ضریب1، علوم اجتماعی با ضریب3، فلسفه و منطق با ضریب1، روانشناسی با ضریب2 می باشد.
 آموزش علوم اجتماعی، امنیت اطلاعات، امنیت بین الملل، امنیت نرم، برنامه ریزی اجتماعی و تعاون، پژوهشگری امنیت، جامعه شناسی، حفاظت اطلاعات، روزنامه نگاری، ضد تروریسم، علوم فنی امنیت، مددكاری اجتماعی، مردم شناسی، علوم ارتباطات اجتماعی، كاردانی آموزش مطالعات اجتماعی.
رشته های زیر گروه 3 علوم انسانی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، درس عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 4، اقتصاد با ضریب 3، زبان و ادبیات فارسی با ضریب 2، زبان عربی با ضریب1، تاریخ و جغرافیا با ضریب1، علوم اجتماعی با ضریب2، فلسفه و منطق با ضریب1، روانشناسی با ضریب1 می باشد.
اقتصاد، امنیت اقتصادی، حسابداری، روابط عمومی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانكی، مدیریت امور گمركی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اكو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت كسب وكارهای كوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، هتلداری، كاردانی اشتغال، كاردانی اقتصاد كار و بهره وری، كاردانی امور بانكی، كاردانی امور فرهنگی، كاردانی امور مالی و مالیاتی، كاردانی بیمه، كاردانی گردشگری، كاردانی حسابداری، كاردانی روابط كار، كاردانی مدیریت بازرگانی، كاردانی مدیریت صنعتی، كاردانی مدیریت گمركی، كاردانی هتلداری.
رشته های زیر گروه 4 علوم انسانی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، درس عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 3، اقتصاد با ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی با ضریب 2، زبان عربی با ضریب 1،  تاریخ و جغرافیا با ضریب3 ، علوم اجتماعی با ضریب 2، فلسفه و منطق با ضریب 2 ، روانشناسی با ضریب 3 می باشد.
 آماد، آموزش تاریخ، آموزش جغرافیا، باستان شناسی، تاریخ، تاریخ اسلام، جغرافیا، زبان شناسی، علوم انتظامی، علوم سیاسی،  كاردانی باستان شناسی، كاردانی علوم انتظامی.
رشته های زیر گروه 5 علوم انسانی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، درس عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 3، اقتصاد با ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی با ضریب 2، زبان عربی با ضریب 1،  تاریخ و جغرافیا با ضریب 1، علوم اجتماعی با ضریب 3، فلسفه و منطق با ضریب 2، روانشناسی با ضریب 3 می باشد.
 آموزش ابتدایی، آموزش مشاوره و راهنمایی، آموزش تربیت بدنی، آموزش كودكان استثنایی، روانشناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم تربیتی، علوم ورزشی، مشاوره، مطالعات خانواده، كاردانی آموزش وپرورش ابتدایی، كاردانی آموزش وپرورش كودكان استثنایی، كاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، كاردانی علوم ورزشی، كاردانی مربی كودک.


پرسیدن سوال در مورد مشاوره و کنکور

 مطالب روحی کلبه مشاوره مطالب تحصیلی کلبه مشاوره