کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مشاوره کنکور هنر: اطلاعات تخصصی کنکور نظام جدید هنر

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

یک داوطلب کنکور هنر چه چیزهایی را برای موفقیت در کنکور باید بداند؟
کنکورهنر، یک کنکور تخصصی و بسیار بسیار جذاب و دلنشین است. کسانی که کنکور هنر می دهند عاشق و دلباخته ی این رشته هستند به همین خاطر، با دست پر و اطلاعات بالایی وارد این کنکور می شوند.دانستن اطلاعات زیر می تواند راهگشای دقیق تری برای علاقمندان کنکور هنر باشد.
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان هنر در انتخاب رشته به چه صورت است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 100 کنکورسراسری رشته هنر بین سال های 91 تا 95 می توان 5 رشته دانشگاهی زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور هنر معرفی نمود.
 بازیگری- ارتباط تصویری- طراحی صنعتی- سینما- عکاسی
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان هنر در انتخاب شهر و دانشگاه به جز دانشگاه تهران چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 200  کنکورسراسری رشته هنر بین سال های 91 تا 95 می توان 4 دانشگاه زیر به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان این کنکورمعرفی نمود.
 دانشگاه  تهران- دانشگاه هنر تهران- دانشگاه الزهرای تهران (مخصوص خواهران)- دانشگاه هنر اصفهان
فرق دانشگاه تهران و دانشگاه هنر تهران چیست؟ دانشگاه تهران، همان دانشگاه معروف و پر سابقه است که دارای رشته های مختلف از جمله رشته های «ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عكاسی، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسكی، نوازندگی موسیقی ایرانی و  نوازندگی موسیقی جهانی» می باشد. دانشگاه دیگری در شهر تهران به نام دانشگاه هنر وجود دارد که مدرک جداگانه ای می دهد و خودش دانشگاه مستقلی است و دارای رشته های هنری « ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عکاسی و فرش» می باشد. همچنین این دانشگاه، پردیسی در شهر کرج نیز دارد که در پردیس کرج نیز رشته های «آهنگسازی،  نوازندگی موسیقی ایرانی و  نوازندگی موسیقی جهانی » می باشد. هردو دانشگاه، از پرطرفدارترین دانشگاه های ایران هستند. 
رشته های زیر مجموعه کنکور هنر چیست؟ جدول زیر، لیست تمام رشته های هنر را مشخص معرفی  کند.
 آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، باستان شناسی، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، چاپ، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عكاسی، فرش، كارگردانی تلویزیون، كتابت و نگارگری، مجسمه سازی، مرمت آثار تاریخی، مرمت بناهای تاریخی، موزه، موسیقی نظامی، نقاشی، نمایش عروسكی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، هنر اسلامی، هنرهای صناعی، انیمیشن، باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی، گرافیك، هنر سفالگری، هنرهای تجسمی
کدام رشته های هنر آزمون عملی دارند؟ آزمون عملی این رشته ها یعنی چه و یک داوطلب کنکور هنر چگونه باید در آزمون عملی رشته های هنری شرکت کند؟ طبق آخرین قانون سازمان سنجش رشته های «آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عكاسی، كاردانی هنرهای تجسمی، كتابت و نگارگری، مجسمه ساز ی ، نقاشی، نمایش عروسكی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی» دارای آزمون عملی است. اگر قصد دارید در یکی از رشته های نامبرده در دانشگاه ادامه تحصیل بدهید ابتدا در کنکور هنر ثبت نام می کنید، سپس در کنکور شرکت می کنید. نکته مهم: شرکت کردن در کنکور هنر برای آنکه بتوانید وارد آزمون عملی این رشته ها بشوید لازم است. دقت کنید در دفترچه ثبت نام کنکور اطلاعیه ای برای آزمون عملی هنر منتشر می شود و تاریخ ثبت نام در آزمون عملی را مشخص می کند. یادتان باشد در تاریخ های ذکر شده در آن اطلاعیه ذکر شده است برای ثبت نام در آزمون عملی به سایت سنجش مراجعه کنید.  برخی از داوطبان، از آزمون عملی جا می مانند لذا به داوطلبان کنکور هنر توصیه می کنم علاوه بر اینکه دفترچه ثبت نام در کنکور را به دقت بخوانند همچنین به طور مرتب سایت سازمان سنجش را چک کنند زیرا اطلاعیه های مربوط به کنکور هنر بسیار مهم و ظریف است. برای ورود به «قسمت اطلاعیه های سایت سازمان سنجش» روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. یادآور می شوم، طبق قانون اعلام شده از سوی سازمان سنجش، آزمون‌های عملی و طراحی و درس تخصصی هر رشته قابل تمدید، تكرار و یا برگزاری آن بصورت انفرادی برای هیچ داوطلبی و تحت هیچ شرایطی میسر نمی‌باشد.
در آزمون عملی رشته های هنر چه سوالاتی می پرسند و آزمون چگونه برگزار می شود؟
در آزمون عملی رشته های تحصیلی نقاشی، ارتباط تصویری، كاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه، طراحی لباس و طراحی صنعتی چه وسایلی را باید با خودمان ببریم؟
پرینت كارت آزمون طراحی، شناسنامه عكس دار یا كارت ملی، تخته شاسی به ابعاد A3 ، مدادهای (رنگی سیاه - طراحی و اتود) پررنگ و نرم، پاك كن و تراش، خط كش، گونیای كوچك، پرگار وگیره های كاغذی.
در آزمون عملی رشته های تحصیلی نقاشی، ارتباط تصویری، كاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه، طراحی لباس و طراحی صنعتی چه وسایلی را نبریم؟
1.  به طراحی های مقدماتی و اتودهای اولیه داوطلبان توجه میشود، لذا الزامی است آنها را پاك نكنند. داوطلبان از الصاق كردن هرگونه كاغذ،كاغذپوستی و غیره به كار عملی خود و همچنین همراه داشتن هرگونه كاغذ و مقوا و استفاده از وسایلی نظیر ماژیك، لاكهای الكلی و تینری، روان نویس، راپید، رنگهای پودری و مایع، خودنویس، گراف، آبرنگ، رنگ گواش، مركب و سایر وسایل مشابه خودداری فرمایند و استفاده از هرگونه وسایل اضافی به جز وسایل مورد نیاز ممنوع می باشد. 
2. هیچ یك از داوطلبان اجازه ی آوردن وسایل اضافی اعم از كتاب، جزوه، تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، پیجر، نت بوك و هرگونه وسیله الكترونیكی مجهز به دوربین فیلمبرداری و یا عكسبرداری و غیره (به جز موارد خواسته شده فوق) را ندارند.
3. استفاده از هرگونه كتاب طراحی، كاغذ (به جز آنهایی كه در جلسه آزمون به داوطلبان داده خواهد شد) تصاویر متفرقه در جلسه آزمون و در حین انجام پروژه، قدم زدن، سركشی بر روی كار دیگران، هر نوع پرسش و پاسخ و كمك به دیگران مجاز نبوده و در صورت انجام آن به عنوان تقلب محسوب خواهد شد.
در آزمون عملی رشته های تحصیلی رشته تحصیلی كتابت و نگارگری چه وسایلی را باید با خودمان ببریم؟
پرینت كارت شركت در آزمون، اصل شناسنامه و یا كارت ملی، خودكار، مداد و پاككن نرم، تخته شاسی به ابعاد A3 ، مدادهای طراحی B2 ، B4 و B6 
در آزمون عملی رشته های تحصیلی كتابت و نگارگری چه وسایلی را نبریم؟
از الصاق كردن هرگونه كاغذ، كاغذ پوستی و غیره به كار عملی خودداری نمایند. ضمناً با توجه به اینكه به طرحهای مقدماتی و اتودهای اولیه آنها توجه می شود، لازم است داوطلبان آنها را پاك نكنند. هیچ یك از داوطلبان اجازه ی آوردن وسایل اضافی اعم از كتاب، جزوه، تلفن همراه، پیجر، نت بوك و هرگونه وسیله الكترونیكی مجهز به دوربین فیلمبرداری و یا عكسبرداری و غیره (به جز موارد خواسته شده فوق) را ندارند. استفاده از هرگونه كتاب طراحی، كاغذ (به جز آنهایی كه در جلسه آزمون به داوطلبان داده خواهد شد) تصاویر متفرقه در جلسه آزمون، و همچنین در حین انجام پروژه،  قدم زدن، سركشی بر روی كار دیگران، هر نوع پرسش و پاسخ و كمك به دیگران مجاز نبوده و در صورت انجام آن به عنوان تقلب محسوب خواهد شد. هرگونه كولاژ كردن، چسباندن و نصب كردن مصالح متفرقه بر روی پروژه عملی یا تشریحی ممنوع است.
در آزمون عملی رشته های تحصیلی رشته های تحصیلی ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسكی و عكاسی چه وسایلی را باید با خودمان ببریم؟
1. پرینت كارت شركت در آزمون، اصل شناسنامه و یا كارت ملی، مداد مشکی و خودکار آبی معمولی برای همه رشته های ذکر شده بایستی همراه داوطلبان باشد. 
2. داوطلبان آزمون عملی رشته ادبیات نمایشی لازم است رزومه ی كامل مكتوب و نمونه فعالیتهای هنری را در جلسه آزمون همراه داشته باشند.
3. داوطلبان رشته مجسمه سازی ضروری است تخته شاسی بزرگ، كاغذ مناسب طراحی، مداد، پاك كن و تراش به همراه داشته باشند.
4. داوطلبان رشته عكاسی از عكسهای شاخص خود، چند نمونه پرینت در جلسه آزمون به همراه داشته باشند.
5. در رشته موسیقی ایرانی مفاد آزمون در 2 بخش می باشد: بخش اول:- سرایش (خواندن ملودی درگام های ماژور، خواندن ملودی مینور یا مد ایرانی، وزن خوانی تركیبی و ساده)-شنوایی (یك صدایی ملودی تنال، دوصدایی (تشخیص فواصل ملودیك و هارمونیك)) بخش دوم:-اجرای یكی از سازهای موسیقی سنتی ایرانی (تار، سه تار، سنتور، نی، كمانچه، قانون، رباب، عود، قیچك)- اجرای یك ردیف (از ردیف های معتبر موسیقی ایرانی)- دو آواز به انتخاب داوطلب و اجرای سه گوشه به پرسش داوران - قطعه نوازی (اجرای دو قطعه تخصصی ساز به انتخاب داوطلب و اجرای یك قطعه به پرسش داوران) می باشد.
6.  در رشته موسیقی جهانی مفاد آزمون در 2 بخش می باشد: بخش اول:-سرایش (خواندن ملودی در گام های ماژور و مینور، وزن خوانی تركیبی و ساده)- شنوایی (یك صدایی ملودی تنال، دوصدایی(تشخیص فواصل ملودیك و هارمونیك)). بخش دوم:- اجرای یكی از سازهای موجود در اركسترهای سمفونیك (به استثنای سازهای ضربی)- اجرای سه قطعه كامل از دوره های باروك، كلاسیك و رومانتیك- همراهی پیانو برای داوطلبان غیر از پیانو و گیتار الزامی است.- دشیفراژ (برای سازهای پیانو و گیتار اجرای یك قطعه ناشناخته الزامی است) می باشد.
7. در رشته آهنگسازی مفاد آزمون در 3 بخش می باشد. بخش اول: هارمونی به صورت كتبی شامل یك سوال باس شماره گذاری شده - سازشناسی ایرانی و جهانی به صورت كتبی 15 سوال ( 5 سوال سازشناسی ایرانی و 10 سوال سازشناسی جهانی)، بخش دوم: - سرایش (خواندن ملودی درگامهای ماژور و مینور، وزن خوانی تركیبی و ساده) – شنوایی (یك صدایی ملودی تنال، دوصدایی (تشخیص فواصل ملودیك و هارمونیك)) بخش سوم:پیانو (دوره های باروك، كلاسیك و رمانتیك) می باشد.
در آزمون عملی رشته های تحصیلی رشته های تحصیلی ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسكی و عكاسی چه وسایلی را نبریم؟
هیچ یك از داوطلبان اجازه ی آوردن وسایل اضافی اعم از كتاب، جزوه، تلفن همراه، پیجر، نت بوك و هرگونه وسیله الكترونیكی مجهز به دوربین فیلمبرداری و یا عكسبرداری و غیره (به جز موارد خواسته شده فوق) را ندارند. استفاده از هرگونه كتاب طراحی، كاغذ (به جز آنهایی كه در جلسه آزمون به داوطلبان داده خواهد شد) تصاویر متفرقه در جلسه آزمون، و همچنین در حین انجام پروژه،  قدم زدن، سركشی بر روی كار دیگران، هر نوع پرسش و پاسخ و كمك به دیگران مجاز نبوده و در صورت انجام آن به عنوان تقلب محسوب خواهد شد. هرگونه كولاژ كردن، چسباندن و نصب كردن مصالح متفرقه بر روی پروژه عملی یا تشریحی ممنوع است.
کنکور هنر چند ساعت است و چقدر طول می کشد؟ داوطلبان کنکور چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور، با مراجعه به سایت سنجش، کارت ورود به جلسه را می گیرند. روی این کارت، عکس، نام و نام خانوادگی خود و پدرتان و همچنین معدل وارد شده به سازمان سنجش و آدرس محلی که در آنجا آزمون کنکور می دهید را مشخص کرده اند. اگر اطلاعات شما غلط داشته باشد همان لحظه می توانید از طریق سایت سنجش آن مشکل را حل کنید و اگر این ایراد از آن طریق رفع نشد، در هر شهری، باجه هایی به اسم باجه های رفع نقص، مستقر می شود که آدرس این باجه ها در سایت سنجش اعلام می شود. با مراجعه به این باجه ها نیز می توانید ایرادات و اشتباهات کارت ورود به جلسه خود را در صورت لزوم برطرف کنید.  کنکور رشته هنر  از ساعت 3 عصر (ساعت 15) شروع می شود و درب های  محل های برگزاری آزمون از ساعت 14:30دقیقه بسته می شود. زمان کل پاسخ گویی240 دقیقه معادل 4 ساعت می باشد که تعداد کل سوالات در کنکور هنر برابر با 260 است. در روز کنکور دو دفترچه در اختیار داوطلبان کنکور هنر قرار می دهند. دفترچه اول که به دفترچه عمومی معروف است را در سمت چپ صندلی می چینند، این دفترچه در داخل پاکت پلاستیکی قرار دارد و عکس، نام و نام خانوادگی، شماره ملی، معدل دیپلم و تمام اطلاعاتی که به سازمان سنجش در زمان ثبت نام کنکور داده اید بر روی دفترچه سوالات و برگه پاسخ نامه شما وجود دارد.  مدت زمان پاسخ دادن به دفترچه عمومی 75 دقیقه و تعداد سوالات آن دفترچه 100 سوال می باشد که 25 سوال از ادبیات و 25 سوال از عربی و 25 سوال از دین و زندگی و 25 سوال از زبان انگلیسی می باشد. بعد از گذشت این مدت زمان، دفترچه اول را از بین داوطلبان کنکور جمع آوری می کنند و سپس دفترچه های دوم را که در درون پاکت پلاستیکی و همراه با اطلاعات فردی شماست، در سمت چپ صندلی ها، می چینند. به دفترچه دوم،  دفترچه اختصاصی می گویند و شامل 160 سوال تخصصی بوه که از این تعداد 30 سوال از «درک عمومی هنر»، 30 سوال از «درک عمومی ریاضی و فیزیک»، 20 سوال از «ترسیم فنی»، 20 سوال از «خلاقیت تصویری و تجسمی»، 20 سوال از «خلاقیت نمایشی»، 20 سوال از «خلاقیت موسیقی»، 20 سوال از «خواص مواد» می باشد. دقت کنید دفترچه های عمومی بعد از پایان وقتش جمع آوری می شود و اینطور نیست که بخواهید بعد از آن هم به سوالات عمومی پاسخ دهید پس از نظر زمان بندی بایستی طوری به تسلط روی مباحث و تست ها برسید که در همان 1 ساعت و 15 دقیقه ای که برای دفترچه عمومی وقت دارید بتوانید به تمام سوالات پاسخ دهید.
تیپ بندی داوطلبان کنکور هنر به چه صورتی می باشد؟ افرادی که در این کنکور شرکت می کنند چه انگیزه ای دارند؟ داوطلبان شرکت کننده در این کنکور را می توان به دو دسته تقسیم نمود؛ دسته اول شامل دانش آموزان و داوطلبان کنکوری می شود که کنکور اصلی آن ها یکی از کنکورهای ریاضی فیزیک، تجربی، انسانی و یا زبان خارجی است و می خواهند در کنار کنکور اصلی خود در کنکور هنر نیز شرکت کنند و دسته دوم، شامل افرادی می شود که فقط  روی کنکو  هنرتمرکز کرده اند.
آیا این طرز تفکر درست است که همه علاوه بر کنکور اصلی خود در کنکور گروه هنر نیز شرکت کنند؟ پاسخ این سوال منفی است؛ زیرا اولا می بایست در رشته هنر تسلطی از نظر هنری مخصوصا برای رشته هایی که آزمون عملی دارند، داشته باشد تا بتواند در این رشته هم در کنکور و هم در دانشگاه موفق عمل نماید. افرادی که با دروس هنر برای کنکور آشنایی نداشته باشند و بخواهند در کنار کنکور اصلی خود مقداری هم درس های مربوط به هنر را بخوانند قطعا فشار کاری بالایی را تحمل می کنند و اگر اینطور برنامه ریزی کنند که درس های تخصصی هنر را نخوانند و فقط بر روی درس های عمومی تسلط داشته باشند آنگاه نمی توانند انتظار رتبه های خوب و تحصیل در دانشگاه های برتر را داشته باشند. نکته دوم که حائز اهمیت، در خصوص زمان کنکور گروه هنر است  که عصر روز پنج شنبه برگزار می شود. صبح آن روز کنکور رشته های ریاضی فیزیک و علوم انسانی و همچنین روز بعدش دو کنکور علوم تجربی و زبان خارجی برگزار می شود. بنابراین دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی فیزیک اگر قصد شرکت در کنکور هنر را دارند می بایست شرایط جسمی خود را به گونه ای توسط برنامه ریزی شان عادت دهند که بتوانند در یک روز از پس دو آزمون برآمده و احساس خستگی نکنند. در ضمن دانش آموزان و داوطلبان رشته تجربی نیز به این نکته دقت کنند که اگر قرار باشد در کنکور هنر شرکت کنند، فرادی آن روز کنکور اصلی خودشان برگزار می شود و این خستگی یا فشار روحی نبایستی روی کنکور اصلی شان اثر بگذارد و این نکته لازم است حتما در برنامه ریزی و روش درس خواندن هایشان، تمرین و تکرار شود.
زیرگروه های گروه هنر شامل چه رشته هایی است؟ ضریب درس ها در هرکدام از این رشته ها به چه صورت است؟
رشته های دانشگاهی هنر، با توجه به نوع و اهمیت درس های دانشگاهی، به 5 زیر گروه تقسیم می شوند که در این زیر گروه ها، اهمیت و ضریب درس های کنکور تفاوت هایی با یکدیگر دارند و هر دانش آموز یا داوطلب کنکور بر اساس رشته دانشگاهی مورد علاقه خودش متوجه اهمیت و ضریب هر درس می شود.
زیرگروه 1 گروه هنر: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2، درس درک عمومی هنر  با ضریب 4، درس درک عمومی ریاضی و فیزیک  با ضریب 1، درس ترسیم فنی  با ضریب 1 ، درس خلاقیت تصویری و تجسمی  با ضریب 4، درس خلاقیت نمایشی  با ضریب 1، درس خلاقیت موسیقی  با ضریب1 و درس خواص مواد  با ضریب 1 می باشد.
 آموزش ارتباط تصویری، ارتباط تصویری، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی لباس، عكاسی، فرش، كتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی، كاردانی عكاسی خبری، كاردانی فرش دستباف، كاردانی گرافیك، كاردانی گرافیك رایانه، كاردانی هنر سفالگری، كاردانی هنرهای تجسمی ، كاردانی هنرهای سنتی
زیرگروه 2 گروه هنر: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2، درس درک عمومی هنر  با ضریب 3، درس درک عمومی ریاضی و فیزیک  با ضریب 3، درس ترسیم فنی  با ضریب 2 ، درس خلاقیت تصویری و تجسمی  با ضریب 4، درس خلاقیت نمایشی  با ضریب 1، درس خلاقیت موسیقی  با ضریب1 و درس خواص مواد  با ضریب 1 می باشد.
 باستان شناسی، طراحی صنعتی، مرمت بناهای تاریخی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی، كاردانی باستان شناسی، كاردانی طراحی صنعتی.
زیرگروه 3 گروه هنر: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2، درس درک عمومی هنر  با ضریب 3، درس درک عمومی ریاضی و فیزیک  با ضریب 1، درس ترسیم فنی  با ضریب 2 ، درس خلاقیت تصویری و تجسمی  با ضریب 2، درس خلاقیت نمایشی  با ضریب 1، درس خلاقیت موسیقی  با ضریب1 و درس خواص مواد  با ضریب 1 می باشد.
مرمت آثار تاریخی، موزه، كاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، كاردانی موزه
زیرگروه 4 گروه هنر: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2، درس درک عمومی هنر  با ضریب 3، درس درک عمومی ریاضی و فیزیک  با ضریب 1، درس ترسیم فنی  با ضریب 1 ، درس خلاقیت تصویری و تجسمی  با ضریب 2، درس خلاقیت نمایشی  با ضریب 4، درس خلاقیت موسیقی  با ضریب1 و درس خواص مواد  با ضریب 1 می باشد.
 ادبیات نمایشی، بازیگری، سینما، كارگردانی تلویزیون، نمایش عروسكی. كاردانی انیمیشن، كاردانی هنرهای نمایشی.
زیرگروه 5 گروه هنر: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، درس زبان عربی با ضریب 2، درس دین و زندگی با ضریب 3، درس زبان خارجی عمومی با ضریب 2، درس درک عمومی هنر  با ضریب 3، درس درک عمومی ریاضی و فیزیک  با ضریب 1، درس ترسیم فنی  با ضریب 1 ، درس خلاقیت تصویری و تجسمی  با ضریب 1، درس خلاقیت نمایشی  با ضریب 1، درس خلاقیت موسیقی  با ضریب4 و درس خواص مواد  با ضریب 1 می باشد.
 آهنگسازی، موسیقی نظامی،  نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی.
درصدهای لازم برای قبولی در سه رشته پرطرفدار،بازیگری، سینما و طراحی صنعتی در دانشگاه تهران یا دانشگاه هنر تهران، چقدر باید باشد؟
تعیین درصدها برای هر رشته به عوامل زیر بستگی دارد:
1. سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی که تاثیر سوابق سال سوم برای افرادی است که دیپلم خود را در سال تحصیلی 84 و بعد از آن گرفته اند و تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی برای افرادی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 90 و بعد از آن گرفته باشند می باشد.
2. سهمیه مناطق که شامل سه منطقه است. اگر منطقه شهر خود را نمی دانید می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید و در قسمت پرسش و پاسخ نام شهر خود را وارد کنید و از منطقه خود آگاه شوید.«پرسیدن سوال در خصوص منطقه تحصیلی»
3. شهر و نوع دانشگاهی را که به عنوان هدف انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی روی درصدهای شما برای قبولی در رشته مورد نظرتان دارد. 
4. درصدهای هر کنکور با درصدهای کنکور دیگر متفاوت است. سطح سختی و آسانی سوالات در کنکورهای سال های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد و این گونه نیست که هر سال درصدهای یکسان دیده شود گاه درصدهای یک درس پایین می رود و گاه بالا می رود برای همین است که نمی شود به طور دقیق در مورد درصدها صحبت کرد و لذا همه چیز فقط حدود را مشخص می کند.
با این حال، با در نظر گرفتن متوسط وضعیت داوطلبان جدول زیر درصدهایی به عنوان معیاری برای قبولی در سه رشته بازیگری، سینما و طراحی صنعتی در دانشگاه تهران را مشخص می نماید.
 منطقه تحصیلی دبیرستاندرصد های لازم برای قبولی در رشته بازیگری درصد های لازم برای قبولی در رشته ارتباط تصویریدرصد های لازم برای قبولی در رشته طراحی صنعتی
منطقه 1 میانگین عمومی ها : 60 درصد
میانگین تخصصی ها : 45 درصد
میانگین عمومی ها : 55 درصد
میانگین تخصصی ها : 45 درصد
 
میانگین عمومی ها : 50 درصد
میانگین تخصصی ها : 55 درصد
 
منطقه 2  میانگین عمومی ها : 45 درصد
میانگین تخصصی ها : 45 درصد
میانگین عمومی ها : 60 درصد
میانگین تخصصی ها : 45 درصد
  
میانگین عمومی ها : 45 درصد
میانگین تخصصی ها : 50 درصد
 
منطقه 3 میانگین عمومی ها : 40 درصد
میانگین تخصصی ها : 45 درصد
 
میانگین عمومی ها : 40 درصد
میانگین تخصصی ها : 40 درصد
   
میانگین عمومی ها : 50 درصد
میانگین تخصصی ها : 40 درصد
 
طبق جدول فوق، اگر یک داوطلب کنکور هنر به طور میانگین بتواند در درس های عمومی 55 و در درس های تخصصی 50 درصد بزند تقریبا می تواند هر رشته ای را در هر دانشگاهی قبول شود.
آیا نوع مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی روی میزان تاثیر نمرات نهایی در کنکور هنر تاثیر دارد؟ با توجه به قانون سازمان سنجش، تاثیر نمرات نهایی سال سوم دبیرستان رشته های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی به شرح زیر است. دقت کنید افرادی که دیپلم هنرستان دارند تاثیر نمرات سال سوم برای کنکور را ندارند. میزان تاثیر نمرات نهایی سال سوم دبیرستان در کنکور طبق آخرین قانون برابر با 25 درصد است.
 تاثیر نمرات نهایی سوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک در کنکور هنر تاثیر نمرات نهایی سوم دبیرستان رشته علوم تجربی در کنکور هنر تاثیر نمرات نهایی سوم دبیرستان رشته علوم انسانی در کنکور هنر  تاثیر نمرات نهایی سوم دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی در کنکور هنر 
 در زیر گروه 1 میزان تاثیر 7 در زیر گروه 1 میزان تاثیر 7 در زیر گروه 1 میزان تاثیر 5.5 در زیر گروه 1 میزان تاثیر 5.5
 در زیر گروه 2 میزان تاثیر 8.93 در زیر گروه 2 میزان تاثیر 8.93 در زیر گروه 2 میزان تاثیر 4.91 در زیر گروه 2 میزان تاثیر 4.91
 در زیر گروه 3 میزان تاثیر 7.95 در زیر گروه 3 میزان تاثیر 7.95 در زیر گروه 3 میزان تاثیر 6.25در زیر گروه 3 میزان تاثیر 6.25
 در زیر گروه 4 میزان تاثیر 7 در زیر گروه 4 میزان تاثیر 7 در زیر گروه 4 میزان تاثیر 5.5 در زیر گروه 4 میزان تاثیر 5.5 
 در زیر گروه 5 میزان تاثیر 7.45 در زیر گروه 5 میزان تاثیر 7.45 در زیر گروه 5 میزان تاثیر 5.85 در زیر گروه 5 میزان تاثیر 5.85
همچنین مدرک پیش دانشگاهی رشته های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی به شرح زیر در کنکور هنر اثر می گذارد.
 نوع مدرک پیش دانشگاهی میزان تاثیر نمرات نهایی پیش دانشگاهی در زیر گروه های هنر 
  تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک در کنکور هنر تاثیر در زیرگروه ا برابر با 2.27 و در زیر گروه 2 برابر 3.2 و در زیرهای دیگر برابر با 2.63 می باشد
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم تجربی در کنکور هنر تاثیر در زیرگروه ا برابر با 2.27 و در زیر گروه 2 برابر 3.2 و در زیرهای دیگر برابر با 2.63 می باشد
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم انسانی در کنکور هنر تاثیر در زیرگروه ا برابر با 2.14 و  در زیرهای دیگر برابر با 2.5 می باشد
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی در کنکور هنر تاثیر در زیرگروه ا برابر با 1.43 و  در زیرهای دیگر برابر با 1.67 می باشد
 تاثیر امتحان نهایی پیش دانشگاهی هنر در کنکور هنر در تمام زیر گروه ها برابر با 5 است
 دقت شود نمرات نهایی پیش دانشگاهی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری که تاریخ گرفتن مدرک پیش دانشگاهی آن ها از سال 90 و بعد از آن باشد دارای تاثیر در کنکور می باشد. میزان این تاثیر در حال حاضر برابر با 5 درصد است. همچنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی ندارند و قصد شرکت در کنکور هنر را دارند برای آنکه بتوانند در کنکور ثبت نام کنند دو راه دارند؛ اول آنکه در یکی از رشته های  ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی یا هنر مدرک پیش دانشگاهی خود را حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهند دریافت کنند یا آنکه به جای آن می بایست مدرک فوق دیپلم خود را حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهند کسب کنند در غیرت اینصورت حق ثبت نام در کنکور را ندارند.
چه درس هایی که در کنکور هنر می آید چیست؟ درس هایی که در کنکور هنر می آیند شامل دو قسمت درس های عمومی و درس تخصصی می شود. برای درس های عمومی کتاب های زیر مورد سوال قرار می گیرد. این نکته را دقت کنید که کتاب های عمومی شما بایستی مطابق با کتاب های عمومی رشته تجربی یا ریاضی باشد زیرا سوالاتی که در کنکور عمومی می آید بر اساس اطلاعات موجود کتاب های عمومی رشته تجربی یا ریاضی است.
 سال اول دبیرستانسال دوم دبیرستان سال سوم دبیرستان سال پیش دانشگاهی
  ادبیات دوم سوال مستقیم دارد ادبیات سوم سوال مستقیم دارد ادبیات پیش سوال مستقیم دارد
 قواعد عربی پیش نیاز است  عربی دوم سوال مستقیم دارد عربی سوم سوال مستقیم دارد عربی پیش سوال مستقیم دارد
  دین و زندگی دوم سوال مستقیم دارد دین و زندگی سوم سوال مستقیم دارد دین و زندگی پیش سوال مستقیم دارد
 لغات زبان انگلیسی پیش نیاز است  زبان انگلیسی دوم سوال مستقیم دارد زبان انگلیسی سوم سوال مستقیم دارد زبان انگلیسی پیش سوال مستقیم دارد
سازمان سنجش برای معرفی درس های رشته هنر چنین می نویسید: «بخشی از سؤال های تخصصی گروه آزمایشی هنر از كتاب های : كارگاه هنر 1، كارگاه هنر2، سیر هنر در تاریخ1، سیر هنر در تاریخ2، انسان فضا طراحی، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران،  مبانی هنرهای تجسمی، طراحی1، طراحی2، آشنایی با بناهای تاریخی، خط درگرافیك، ترسیم فنی و نقشه كشی، كارگاه نقاشی، عكاسی1، طراحی اندام و لباس، كارگاه طراحی نقوش سنتی، حجم سازی1، آشنایی با صنایع دستی ایران می باشد.»
اما همانطور که سازمان سنجش بیان می کند بخشی از سوال ها بر اساس متن این کتاب هاست و حتما سوالات خارج از کتاب نیز مطرح می شود. معمولا منابع معرفی شده کنکور هنر بسیار زیاد و متنوع است. اولا دقت کنید با همین کتاب های نام برده شده فوق می تواند به 35 تا 45 درصد سوالات تخصصی کنکور پاسخ داد اما اگر به فکر دانشگاه تهران یا دانشگاه هنر تهران هستید و می خواهید خوش بدرخشید حتما لازم است که منابع بیشتری نیز مطالعه کنید اما متاسفانه کتاب های زیادی برای کنکور هنر معرفی می شود به طوری که برای داوطلبان علاقمند، ایجاد سردرگمی و خستگی فکری کرده است. به همین منظور فهرست کتاب های غیر درسی که برای کسب درصد بالاتر به آن نیاز دارید را به شما معرفی می کنیم و دلیل اهمیت کتاب های زیر این است که مطالب را به خوبی پوشش داده اند، منبع نوشته شدن کتاب های درسی هنرستان هستند و سوالات کنکور زیادی از آن ها مطرح شده است.
1. کتاب هنر در گذر زمان از هلن گاردنر از انتشارات نگاه2. کتاب رسم فنی عمومی از احمد متقی‌ پور از انتشارات مرکز نشر دانشگاهی 3. کتاب رسم فنی، نقشه های تمرینی از حسین جمالی  از انتشارات سیمای دانش  4. کتاب مبانی طراحی از استیون پن تاک به ترجمه محمد تقی فرامرزی از انتشارات لاهیتا 5. کتاب شیوه طراحی 1و 2 از محسن وزیری مقدم  از انتشارات سروش 6. کتاب مبادی سواد بصری از داندیس به ترجمه مسعود سپهر از انتشارات سروش 7. کتاب درك فیلم از الن كیسبی‌یر به ترجمه‌ی بهمن طاهری  از انتشارات نشر چشمه 8. کتاب شناخت سینما از لوئیس جانتی به ترجمه ایرج کریمی از انتشارات نشر شیدا 9. کتاب مكتب‌های ادبی 1و2 از رضا سیدحسینی از انتشارات نگاه 10. کتاب هنر سینما از دیوید بوردول ترجمه فتاح محمدی از انتشارات نشر مرکز 11. کتاب تئوری موسیقی از مصطفی كمال‌پورتراب از انتشارات نشر چشمه 12. کتاب سازشناسی از پرویز منصوری از انتشارات زوار 13. کتاب خلاقیت موسیقی کیوان جعفری و رضا کبیری نژاد از راه اندیشه 14. کتاب خلاقیت موسیقی افسانه نسل شریف از انتشارات راه اندیشه 15. کتاب مصالح ساختمان از احمد حامی انتشارات دانشگاه تهران 16. نقاشی ایران از دیرباز تا امروز از روئین پاکباز از انتشارات نارستان 17. هنر ایران از دبلیو فریه به ترجمه پرویز مرزبان از انتشارات فرزان روز
پرسیدن سوالات کنکور هنر

 نقشه روحی کلبه مشاوره نقشه یادگیری کلبه مشاوره