کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مشاوره کنکور رشته ریاضی: اطلاعات تخصصی کنکور نظام جدید ریاضی-فیزیک

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

یک دانش آموز ریاضی -فیزیک چه چیزهایی را برای موفقیت در کنکور باید بداند؟
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان ریاضی-فیزیک در انتخاب رشته به چه صورت است؟  براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته ریاضی-فیزیک بین سال های 91 تا 97 می توان 6 رشته دانشگاهی زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی-فیزیک معرفی نمود.
 مهندسی برق- مهندسی کامپیوتر- مهندسی مکانیک- مهندسی شیمی- مهندسی صنایع- مهندسی عمران
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان ریاضی-فیزیک در انتخاب شهر چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 2000  کنکورسراسری رشته ریاضی-فیزیک بین سال های 91 تا 97 می توان 4 شهر زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی-فیزیک معرفی نمود.
 تهران- اصفهان- مشهد- تبریز
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان ریاضی-فیزیک در انتخاب دانشگاه چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 2000  کنکورسراسری رشته ریاضی-فیزیک بین سال های 91 تا 97 می توان 6 دانشگاه زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی-فیزیک معرفی نمود.
 دانشگاه صنعتی شریف- دانشگاه تهران- دانشگاه صنعتی امیرکبیر- دانشگاه صنعتی اصفهان - دانشگاه فردوسی مشهد- دانشگاه تبریز
کنکور ریاضی-فیزیک چند ساعت است و چقدر طول می کشد؟ داوطلبان کنکور چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور، با مراجعه به سایت سنجش، کارت ورود به جلسه را می گیرند. روی این کارت، عکس، نام و نام خانوادگی خود و پدرتان و همچنین معدل وارد شده به سازمان سنجش و آدرس محلی که در آنجا آزمون کنکور می دهید را مشخص کرده اند. اگر اطلاعات شما غلط داشته باشد همان لحظه می توانید از طریق سایت سنجش آن مشکل را حل کنید و اگر این ایراد از آن طریق رفع نشد، در هر شهری، باجه هایی به اسم باجه های رفع نقص، مستقر می شود که آدرس این باجه ها در سایت سنجش اعلام می شود. با مراجعه به این باجه ها نیز می توانید ایرادات و اشتباهات کارت ورود به جلسه خود را در صورت لزوم برطرف کنید.  کنکور رشته ریاضی-فیزیک از ساعت 8 صبح شروع می شود و درب های  محل های برگزاری آزمون از ساعت 7:30 دقیقه بسته می شود. زمان کل پاسخ گویی250دقیقه معادل 4 ساعت و 10 دقیقه می باشد. که تعداد کل سوالات در کنکور ریاضی-فیزیک برابر با 235 می باشد. در روز کنکور دو دفترچه در اختیار داوطلبان کنکور ریاضی-فیزیک قرار می دهند. دفترچه اول که به دفترچه عمومی معروف است را در سمت چپ صندلی می چینند، این دفترچه در داخل پاکت پلاستیکی قرار دارد و عکس، نام و نام خانوادگی، شماره ملی، معدل دیپلم و تمام اطلاعاتی که به سازمان سنجش در زمان ثبت نام کنکور داده اید بر روی دفترچه سوالات و برگه پاسخ نامه شما وجود دارد.  مدت زمان پاسخ دادن به دفترچه عمومی 75 دقیقه و تعداد سوالات آن دفترچه 100 سوال می باشد که 25 سوال از فارسی و 25 سوال از عربی، زبان قرآن و 25 سوال از دین و زندگی و 25 سوال از زبان انگلیسی می باشد. داوطلبان رشته ریاضی-فیزیک 75 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ دهند و بعد از گذشت این مدت زمان، دفترچه اول را از بین داوطلبان کنکور جمع آوری می کنند و سپس دفترچه های دوم را که در درون پاکت پلاستیکی و همراه با اطلاعات فردی شماست، در سمت چپ صندلی ها، می چینند. به دفترچه دوم،  دفترچه اختصاصی می گویند و شامل درس های ریاضیات با 55 سوال و  درس فیزیک با 45 سوال و درس شیمی با 35 سوال می باشد که داوطلبان به مدت 175 دقیقه معادل 2 ساعت و 55 دقیقه وقت دارند تا به 170 سوال دروس اختصاصی پاسخ دهند. دقت کنید دفترچه های عمومی بعد از پایان وقتش جمع آوری می شود و اینطور نیست که بخواهید بعد از آن هم به سوالات عمومی پاسخ دهید پس از نظر زمان بندی بایستی طوری به تسلط روی مباحث و تست ها برسید که در همان 1 ساعت و 15 دقیقه ای که برای دفترچه عمومی وقت دارید بتوانید به تمام سوالات پاسخ دهید.
درصدهای لازم برای قبولی در سه رشته معروف ریاضی-فیزیک چیست؟
همیشه یکی از سوالات مهم برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی-فیزیک تعیین حدود درصدهایی است که در هر درس باید بزنند تا بتوانند در رشته فوق قبول شوند. تعیین درصدها برای هر رشته به عوامل زیر بستگی دارد:
1. سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی که تاثیر سوابق سال سوم برای افرادی است که دیپلم خود را در سال تحصیلی 84 و بعد از آن گرفته اند و تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی برای افرادی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 90 و بعد از آن گرفته باشند می باشد.
2. سهمیه مناطق که شامل سه منطقه است. اگر منطقه شهر خود را نمی دانید می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید و در قسمت پرسش و پاسخ نام شهر خود را وارد کنید و از منطقه خود آگاه شوید.«پرسیدن سوال در خصوص منطقه تحصیلی»
3. شهر و نوع دانشگاهی را که به عنوان هدف انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی روی درصدهای شما برای قبولی در رشته مورد نظرتان دارد. نوع دانشگاه  شامل روزانه، پردیس یا همان بین الملل و دانشگاه آزاد می باشد. 
4. درصدهای هر کنکور با درصدهای کنکور دیگر متفاوت است. سطح سختی و آسانی سوالات در کنکورهای سال های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد و این گونه نیست که هر سال درصدهای یکسان دیده شود گاه درصدهای یک درس پایین می رود و گاه بالا می رود برای همین است که نمی شود به طور دقیق در مورد درصدها صحبت کرد و لذا همه چیز فقط حدود را مشخص می کند.
5. سهمیه ها روی رتبه های قبولی تاثیر دارند.
در جدول زیر با در نظر گرفتن متوسط شرایط دانش آموزان درصدهای قبولی در رشته های فوق را در یک دانشگاه دولتی متوسط رو به بالا آورده شده است تا علاقمندان به این سه رشته بدانند به طور متوسط چه درصدهای بایستی بزنند تا بتوانند به رشته مورد علاقه خود برسند. این درصدها بر اساس میانگین قبولی های کنکور 95 تا 97 در دانشگاه های متوسط رو به بالا است.
 رشته های دانشگاهیفارسیعربی، زبان قرآندین و زندگی زبان انگلیسی 
مهندسی برق منطقه 165 65 65  65
مهندسی برق منطقه 264 45 65 45 
مهندسی برق منطقه 360 40 65 30 
مهندسی مکانیک منطقه 165 65 65 65 
مهندسی مکانیک منطقه 265 65 65 40 
مهندسی مکانیک منطقه 360 60 60 45 
مهندسی کامپیوتر منطقه 155 55 55 55 
مهندسی کامپیوتر منطقه 255 55 55 55 
مهندسی کامپیوتر منطقه 340   30  40 30 

 رشته دانشگاهیریاضیات فیزیک شیمی 
مهندسی برق منطقه 1  5050 40 
مهندسی برق منطقه 240  40 20 
مهندسی برق منطقه 3 30  30 30 
مهندسی مکانیک منطقه 140 40 40 
مهندسی مکانیک منطقه 2 30 50 40 
مهندسی مکانیک منطقه 350 50 30 
مهندسی کامپیوتر منطقه 1 40 40 25 
مهندسی کامپیوتر منطقه 230  4530 
مهندسی کامپیوتر منطقه 330 40 20 
چه درس هایی در کنکور ریاضی-فیزیک می آید؟ عنوان سوال بعدی است که برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی پاسخ خواهیم داد. درس های کنکور ریاضی را می شود به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول درس هایی که به صورت مستقیم در کنکور از آن ها سوال طراحی می شود که نام این درس ها برای کنکور نظام جدید ریاضی-فیزیک در جدول زیر آورده شده است. دسته دوم درس هایی هستند که به صورت مستقیم از آن ها سوالی مطرح نمی شود ولی پیش نیاز هستند و باید آن ها را بلد باشید که در سوال بعدی به این درس هایی که به صورت غیر مستقیم برای کنکور لازم است، اشاره می کنم.
 نام کتابپایه دهم دبیرستانپایه یازدهم دبیرستان پایه دوازدهم دبیرستان 
 فارسیفارسی (1) فارسی (2) فارسی (3) 
عربی، زبان قرآن  عربی، زبان قرآن (1)عربی، زبان قرآن (3) عربی، زبان قرآن (3) 
دین و زندگی دین و زندگی (1)  دین و زندگی (3)دین و زندگی (3) 
زبان انگلیسی زبان انگلیسی (1) زبان انگلیسی (2) زبان انگلیسی (3) 
 ریاضی و آمار ریاضی (1)آمار و احتمال ریاضیات گسسته 
هندسه  هندسه (1)هندسه (2) هندسه (3) 
حسابان  حسابان (1) حسابان (2) 
فیزیک  فیزیک (1)فیزیک (2) فیزیک (3) 
 شیمی شیمی (1)شیمی (2) شیمی (3) 
مباحث پیش نیازی که به صورت غیر مستقیم و در حل سوالات به آن ها نیاز داریم تا بتوانیم به سوالات کنکور ریاضی-فیزیک خوبی پاسخ دهیم، کدام ها هستند؟ مواردی که باید بلد باشید شامل این موضوعات است: «تمام قواعد و لغات عربی هفتم، هشتم، نهم»؛ «تمام گرامر و لغات زبان انگلیسی هفتم، هشتم، نهم»؛ «تمامی مباحث ریاضی از اول ابتدایی تا نهم» تمام پیش نیازهایی است که به صورت مستقیم در کنکور سوال ندارند ولی برای پاسخ به سوالات جدول بالا می بایست این مقدمات را بلد باشید.
منظور از زیرگروه های رشته ریاضی-فیزیک چیست؟ رشته ریاضی-فیزیک چند زیر گروه دارد؟ ضریب درس ها در هر زیر گروه ریاضی-فیزیک به چه صورت است؟ این سه سوال از مهم ترین سوالاتی است که در ادامه به آن پاسخ جامع می دهیم. همانطور که مطلع شدید، درس هایی که در کنکور ریاضی-فیزیک از آن ها سوال مطرح می شود شامل فارسی، عربی، زبان قرآن، دین و زندگی، زبان انگلیسی، ریاضی، فیزیک و شیمی می باشد. اما ارزش این درس ها برای همه رشته های دانشگاهی یکسان نیست.  بر همین اساس، رشته های دانشگاهی زیر مجموعه ریاضی-فیزیک را به 3 زیر گروه تقسیم کرده اند و ضرایب درس ها در این 3 زیر گروه با یک دیگر متفاوت است که توضیحات آن به شرح زیر است:
رشته های زیر گروه 1 ریاضی-فیزیک: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 4، فیزیک با ضریب3 و شیمی با ضریب2 می باشد. 
 دكترای پیوسته بیوتكنولوژی، دكترای پیوسته فیزیك.كارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، كارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد، آمار و سنجش آموزشی، آمار و كاربردها، آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش علوم ورزشی، آموزش فیزیك، آموزش كودكان استثنایی، ادیان و مذاهب، اقتصاد اسلامی، اقتصاد كشاورزی، الكترونیك و مخابرات دریایی، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، امنیت نرم، ایمنی صنعتی، پژوهشگری امنیت، تاریخ اسلام، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، جهانگردی، حسابداری، حفاظت اطلاعات، روان شناسی، ریاضیات و كاربردها، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، ضد تروریسم، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، عل وم فنی امنیت، علوم قرآن و حدیث، علوم قضایی، علوم كامپیوتر، علوم مهندسی، علوم ورزشی، علوم و مهندسی آب، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حكمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و كلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فیزیك، فیزیك مهندسی، مددكاری اجتماعی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانكی، مدیریت امور گمركی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اكو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت كسب و كارهای كوچك، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مربیگری عقیدتی، مربیگری ورزشی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معماری داخلی، مهندسی اپتیك و لیزر، مهندسی انرژی، مهندسی برق، مهندسی پزشكی، مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه های ریلی، مهندسی دریا، مهندسی دریانوردی، مهندسی راه آهن، مهندسی شهرسازی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی كامپیوتر، مهندسی كشتی، مهندسی ماشین آلات دریایی، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی ماشین های صنایع غذایی، مهندسی معماری، مهندسی مكانیك، مهندسی مكانیك بیوسیستم (كشاورزی)، مهندسی مكانیزاسیون كشاورزی، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نقشه برداری، مهندسی هوافضا، هتلداری، هنرهای چند رسان های، هوانوردی. كاردانی آمار، كاردانی آموزش ریاضی، كاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، كاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات، كاردانی امور بانكی، كاردانی امور دولتی، كاردانی امور مالی و مالیاتی، كاردانی بهینه سازی مصرف انرژی، كاردانی بیمه، كاردانی تربیت معلم قرآن كریم، كاردانی تعمیر و نگهداری هواپیما، كاردانی تكنولوژی آبیاری، كاردانی تكنولوژی ماشین های كشاورزی، كاردانی جهانگردی، كاردانی حسابداری، كاردانی سخت افزار كامپیوتر، كاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، كاردانی علوم انتظامی، كاردانی علوم ورزشی، كاردانی فراوری مواد معدنی، كاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات، كاردا نی فنی خط و ابنیه، كاردانی فنی كشتی، كاردانی مخابرات، كاردانی مخابرات هواپیما، كاردانی مدیریت بازرگانی، كاردانی مدیریت صنعتی، كاردانی مدیریت گمركی، كاردانی مراقبت پرواز، كاردانی معماری، كاردانی مكانیزاسیون كشاورزی، كاردانی نر مافزار كامپیوتر، كاردانی هتلداری
رشته های زیر گروه 2 ریاضی-فیزیک: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 4، فیزیک با ضریب3 و شیمی با ضریب3 می باشد. 
 شیمی كاربردی، مهندسی ایمنی، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، كاردانی فنی مواد
رشته های زیر گروه 3 ریاضی-فیزیک: برای تمام رشته های جدول زیر، درس فارسی با ضریب4، عربی، زبان قرآن با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، ریاضیات با ضریب 3، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب3 می باشد. 
 كاردانی الكترونیك هواپیمایی، كاردانی اویونیك هواپیما، كاردانی شهرسازی، كاردانی عملیات پالایش، كاردانی فنی برق، كاردانی فنی صنایع، كاردانی فنی صنایع شیمیایی، كاردانی فنی عمران، كاردانی فنی عملیات پتروشیمی، كاردانی فنی معدن، كاردانی فنی مكانیك
صفحه سوالات کنکوری و مشاوره ای

 مطالب روحی کلبه مشاورهمطالب روحی کلبه مشاوره